среда, 23 април 2014  ::  Бр. 15556
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
 
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан и Свет Култура Спорт Забавна Од почеток Видео


ВО ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА "МЕТАСТАЗА"


Уапсени 40 лекари и службеници од ПИОМ


Во акцијата која полицијата ја нарече "Метастаза" вчера во Скопје, Струга и Тетово се приведени 40 лекари, специјалисти и членови на комисии, посредници кои се сомничат за злосторничко здружение, примање поткуп и злоупотреба на службената положба, околу добивањето на инвалидските пензии


Метастазата се рашири и кај медицинарите. Вчера полицијата, во акцијата која ја нарече токму "Метастаза" и ја изведе во неколку градови во државава поради сомнение дека сториле кривични дела - примање поткуп и злоупотреба на службената положба, приведе 40 лица. Меѓу уапсените се наоѓаат еминентни лекари, членови на комисии, службеници на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување кои се сомничат дека се инволвирани во синџирот за добивање инвалидски пензии. Полицијата при апсењето со налог на истражен судија извршила претрес и во над 15 објекти кои биле користени при криминалните активности од каде биле одземни документи и пари кои се предадени на вештачење. Од МВР за акцијата која траеше до доцна попладнето потврдуваат дека за криминалните дејствија и малверзации околу доделувањето на инвалидските пензии до вчера попладне биле приведени 37 лица, кои се изведени на распит кај истражен судија. За приведените полицијата речиси една година собирала докази и истражувала околу примањето мито на лекарите, но и на службениците од ПИОМ. Полицијата утврди дека е формирано злосторничко здружение, а потоа членовите на организраната криминална група со злоупотребите и фалсификувањето на исправи и документација барале пари од лица кои биле заинтересирани за добивање на инвалидска пензија. Дваесет и петмина вчера беа изведени на распит, но одлуката на судијата дали и на кого ќе му биде изречена мерка притвор ќе донесе откако ќе заврши распитот на сите осомничени.

Портпаролот на МВР, Иво Котевски потврдува дека осомничените од заинтересираните кои се обиделе на кој било начин да се стекнат со право на инвалидска пензија побарувале минимум 1.500 евра. За оваа сума, според Котевски, се приведени членови на првостепени комисии, второстепени ревизиони комисии кои одлучуваат по барањата за инвалидност и неспособност за работа, 17 лекари и специјалисти од приватни здравствени и од Клиниките за Кардиологија, Ортопедија, Неврохирургија, Психијатрија, но меѓу приведените имало и посредници помеѓу заинтересираните за пензии и лекарите. Котевски потврдува дека најголем дел од приведените се од Скопје, доктори од Воената болница и Клиничкиот центар, но и лекари од Тетово и Струга. Од МВР, до затварањето на весникот, рекоа дека акцијата се уште трае и досега документирале 50 случаи кои со поткуп и лажни документи овозможувале заинтересираните да добијат соодветна дијагноза со која ќе стекнеле право на користење на инвалидска пензија. Засега полицијата не ги обелоденува имињата, подетални информации ќе објават денеска.
Претседателот на Лекарската комора на Македонија, доктор Владимир Борозанов, вчера за акцијата немаше никаков коментар. Борозанов тврдеше дека немал никакви сознанија околу акцијата и апсењето на лекарите.

Статијата е прочитана 12313 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
Emi, 20.04.2010 12:35:48
Mnogu od ovie ke se oslobodat....poradi nedostig na dokazi....i slicno... ali ako, i da bidat pusteni uslovno barem neka im se zemat licencite za rabota!!! Ima li lekar vo Makedonija koj pravel greski i posle toa ne moze da raboti??? Nema...
20.04.2010 12:35 | (44) | Like
makedon, 20.04.2010 12:31:13
ova trebase odamna da se desi a ne sega koga fondot e iscrpen i nema skrsen denar....pacientite sami si plakat lekovi iako im sopirale po 30 godini od plata za zdravstveno,ako otidete vo apteka ke najdete samo analgin i ospen deka go ima so participacija,nieden drug skap lek go nema,a go nema oti fondot e ispraznet do daska!!kaj se parite sto gi plakame za zdravstvo?dali premierot ke go pokrene ova prasanje?...steta bidejki ako ne go pokrene ke GI GI IZGUBI IZBORITE 100 POSTO!! sepak mislev deka ziveeme vo kolku tolku normalna drzava ama ova bilo beter od etiopija .....sramota (od razocaran )
20.04.2010 12:31 | (39) | Like
vesna, 20.04.2010 12:24:51
i povtorno gi "skratija nozete", "glavata" vchera dade izjava za edna televizija, javna tajna e deka kaj nego odi najgolemiot del od parite... i ushe eden moment, megju uapsenite nema albanci doktori ?! dali nekoj pomisli ili go znae toa ?! a isto, javna tajna e deka kaj niv tarifata e duplo pogolema, no tie se drzat i nikoj ne smee ni da pisne, ke go izede pomrachina...
20.04.2010 12:24 | (52) | Like
imer, 20.04.2010 12:16:05
Ima Gospod gleda a porano ili pokasno sekoj sto napravil grev ke go stigne.Koga ke vi se sluci nesto loso zaprasajte se sto ste storile loso na nekoj drug-se se vraka
20.04.2010 12:16 | (39) | Like
srmka, 20.04.2010 11:35:01
zasto ne go pisuvate telefonskiot broj,so sto ke imate pomos direkten od gradjanite,ili pak ne ve interesira.
20.04.2010 11:35 | (44) | Like
Demirhisarec,preselen vo Bitola, 20.04.2010 11:30:54
Akcijata e OK, no treba da se vnimava pri apsenjeto da ne nastradaat nevini luge. Mitoto i korupcijata treba da se iskorenat,toa e fakt. I tuka,vo taa borba ne smee da ima kompromisi. Smetam deka ovaa vlast pravi dosta na toj plan i treba da prodolzi so ist ritam. Gruevski, za razlika od Branko,Bucko i drugite od SDSM vo ovaa borba so edno od najgolemite zla ne se odnesuva kako selektor. Bez razlika od kade doaga kriminalot, toj e bezmilosen kon storitelite. I neka ne se cudat komunjarive zosto premierot imal tripati povisok rejting od Branko. Narodot pocna da prepoznava sto e dobro a sto loso.
20.04.2010 11:30 | (53) | Like
suku, 20.04.2010 10:41:42
samo se plasam dali ima dovolno kreveti kade ke spijat bidejki tie ne se nauceni da spijat na zemja a mozebi manevski ke i kupi novi
20.04.2010 10:41 | (43) | Like
Koljo, 20.04.2010 10:34:20
Vo ovoj taka narecen zdrastven sistem,koj sto postoi samo na hartija e krajno surov i mizeren.Lekarite ,tie istite za koi sto HIPOKRATOVATA ZAKLETVA e neskoja si"FORMALNOST",krajno ne odgovorno i nehumano postapuvaat so pacientite. Licno na mojata majka ,koja sto pred dve godini od specijalist lekar vo ABDONOMIJA vo drzavnata bolnica i pobara 300 evra da plati za podobra nega da dobie.Toa se sluci odkoga jas ,koj sto ziveam vo stranstvo se javiv telefonski za da doznaam kakva e situacijata so majkami.Posle mojot telefonski razgovor vo koj bev prasan od kade se javuvam i normalno na medicinskata sestra i kazav deka se javuvam od stranstvo,na sledniot den specijalistot i pobaral 300 evra .Odkoga majka mi ne se slozila na toa ,majkami ekspresno drugoto utro bese predvremeno odpustena (ne izlecena)od drzavnata bolnica (ABDONOMIJA). Specijalistot rekol deka majkami ima sin vo stranstvo i zatoa 300 evra ne bi trebalo da predstavuvat problem .za majkami da dobie adekvatena medicinska ne
20.04.2010 10:34 | (38) | Like
zoran v., 20.04.2010 10:19:09
Pa toa bese javna tajna deka tamu e mafija vo belo. Po moe iskustvo znam deka cenata im bese 1500 evra. A sega koga gi uapsija ke bide cirkus od placki i "ostale stvari". A narodot ima edna pogovorka (koj so gavolot tikvi sadi od glava mu se lupaat).
20.04.2010 10:19 | (30) | Like
riste, 20.04.2010 10:17:43
koga ce dojde na red gradot NEGOTINO-se puka navecer,se vozat koli po 200,000evra a narodot nema sto da jade.se nadevam ce se objave komentarot
20.04.2010 10:17 | (38) | Like
sirma, 20.04.2010 10:07:31
vo zdravstvoto se kriminalci na patarinite kriminalci vo sudstvoto isto taka !Site vo ovaa drzava se kriminalci osven stecajcite!koja e porakata od prerodbava!Makedonecot e kriminalec !Pa prodolzuva romite se sverceri albancite se teroristi i sverceri na droga ............!A koi se cesni? Ova lici na drzava ili ne?
20.04.2010 10:07 | (30) | Like
Angela, 20.04.2010 09:58:55
Na privedenite ova im e vtorpat kako shto se privedeni. PRVIOT PAT BEA PRIVEDENI, PUSHTENI I, NAJTRAGICNO, POVTORNO VRATENI NA RABOTA. SRAMOTA! Ovoj pat navistina da bidat osudeni. I ne mi e jasno, bolen od karcinom go vodat za rabotosposoben i odlucuvaat i ponatamu da raboti fizichka rabota. Bez moral, bez nikakvo cuvstvo se tie...MITADZII
20.04.2010 09:58 | (37) | Like
od miki ( 20.4 2010), 20.04.2010 09:51:21
dzabe gi apsat oti komunjarskite sudii ke gi oslobodat ili ke dobijat kazna tripati na den da kazuvat nema da kradam veke setete se na eden doktor mislam lani go uapsija so belezani evra pa nisto i na tv izleguvase pa vodese emisija mislam bese prof dr na medicinski fakultet i pisuval literatura medicinska po sudiite treba dzabe toj cirkus sega
20.04.2010 09:51 | (40) | Like
Македонија, 20.04.2010 09:42:25
Браво за МВР.Сега на ред се и тие што ги оќоруваат предвреме родените бебиња.Ги ставаат во инкубатор или од незнаење,а по се изгледа намерно им пуштаат повеке кислород.Ова го имам разбрано од друга држава.Се разбира тие што така организирано прават инвалиди во Македонија слепи лица,после ги пракаат знаеме сите каде...Ај,да видиме дали ке им помогнете на децата кои цел живот ке бидат слепите војници на Самоил.Под итно да се организира хајка и против овие злочинци од доктори,сестри,медицински персонал...Се разбира,гонете ги и тие што бараат луѓе жртви за органи.Поздрав до Вечер.Одлично си работи Владата продолжете така,нека им ги скратат корените на овие злочинци.ВМРО НЕ ПРОСТУВА...ПОЗДРАВ!
20.04.2010 09:42 | (44) | Like
Od Branko, 20.04.2010 09:36:59
Krajno vreme bese. Se cudev sto dosega ne bese nisto prevzemeno. Poznavam luge koj pukaat od zdravje a si zemaat invalidska penzija. Plakaat po dve ili tri iljadi evra i si dobivaat penzija. Niv im se isplaka . Lekarite se bogatat. Edino gubi zaednicata. Tie pari se moi. tvoj , negovi. Opsto osiromasuvanje a najloso vo ova e sto navistina bolni, luge sto nemaat da platat, i ako se bolni , vistinski bolni(ponovuvam) ne dobivaat penzija. Jasno e odnapred deka Brankovistite i ovaa akcija ke ja kocat. Tuka ke im pomaga Dnevnik, utrinsi, vreme.. Niv im treba kriminalot.. go neguvaat oktopodot.
20.04.2010 09:36 | (36) | Like
Citatelka, 20.04.2010 09:30:33
Ne samo ova da se proverat i komisiite sto se za nega od drugo lice. Tuka ima golem kriminal, vistinski sto mu treba ne dobivaat a zemaat nega zdravi lica, ke mu kazele koga idi komisijata i ke legnat da gi najdat vo krevet i tuka e mnogu bolna tocka vo naseto zdravstvo. Toa e za onie na koi vistinski mu treba, kakvi slucai ima za grev se. Tuka posebno da se obrne vnimanie, ova go znaat mnogu lica ama site molcime, a nekoj zatoa strada.
20.04.2010 09:30 | (25) | Like
nevreme, 20.04.2010 09:16:40
Podrshka za MVR i za nivnata akcija. Podrshka za site shto ucestvuvaa vo nea. Ova e za dobro na sekoj gragjanin na Makedonija.
20.04.2010 09:16 | (37) | Like
citatel, 20.04.2010 09:14:04
akcijata ja narekoa metastaza, me interesira da li e reseno zaristeto na tie metastazi...
20.04.2010 09:14 | (40) | Like
tetovo, 20.04.2010 09:08:01
Ve molam na ovie sto se uapseni ne samo da se kaznat nego i se sto poseduvaat da imse odzeme znaeteli kolku mladi se vo penzija dodeka nasata generacija sto posteno rabotime izgleda od rabota pravo na grobista,neka napravi nesto PREMIEROT i za nas koi sto imame 33 godini staz i vozdras nad 50 godini,kako mozese Crvenkovski da gi isprati vo penzija vo negovo vreme koga bese Premier so 25 god,staz i 24 plati opremnina
20.04.2010 09:08 | (41) | Like
народот, 20.04.2010 09:07:52
браво мвр,само така. со овакви акции ми се враќа самодовербата,и вербата дека во државава владее закон. само построги казни.а не да излезат за 3-6 месеци. по јаки казни,одзимање на имотот и слично
20.04.2010 09:07 | (29) | Like
defo, 20.04.2010 08:54:47
spektakl za 10 dni posle ce gi pustat
20.04.2010 08:54 | (39) | Like
Александар, 20.04.2010 08:51:14
Инспирација ми даваат “госпоѓите“ во кожни јакни на фотографиите.Каква компарација, наша,македонска транзициона реалност.На една страна,“еминентни“ стручњаци-лекари, “врвни административци со заеднички именител-махери да прават “бизнис“ со инвалидски пензии,со посвојување на деца и.т.н.Се,сензитивни теми и процеси.При ова,бес скрупол и енормно да заработуваат.Во зачаурени и херметички затворени криминогени кругови , по најнехумана криминогена шема,“вообичаена постапка“ и по маршрута на ,само,нивни ла виринти,воопшто да не ги почуствуваат транзиционите стресови и лагодно,на туѓа мака,да живеат.На друга страна,транзициони жртви без елементарни егзистенционални средства и модуси(стачајци,загубари,тех,вишок)отпуштени,непо нивна вина и голем број од нии и со докажани работни квалитети.Безрезервна и бесалтернативна поддршка на власта во зафатите за елиминирање и на овој феномен-тип на криминал во Македонија.Да се изнајде апликативен модус,криминалот со пензии,посвојување на деца да
20.04.2010 08:51 | (42) | Like
skp, 20.04.2010 08:38:47
sekako treba da se gonat i onie koi platile za da odat vo penzija na nelegalen nacin, i koi se teret na drzavata. pozdravuvam akcii od ovoj tip, samo i soodvetna reakcija od sudovite.
20.04.2010 08:38 | (43) | Like
Nikola, 20.04.2010 08:35:57
da ne zavrski i ova kako so uapsenite od patarina?
20.04.2010 08:35 | (45) | Like
VVVVVV, 20.04.2010 08:21:08
Koja e celta na ovie akcii. Samo parada pred narodot. Go velam ova od pricina sto policijata ke gi apsi, a sudot gi vraka nazad na rabota. Poglednete sto se slucuva vo Carinata. Carinici koi se fateni na delo za kriminal, ili pak veke ednas se osudeni so zatvorska kazna, sudot gi vraka nazad na rabota... ne dobile opomena deka ne treba da postapuvaat kriminalno.... Kakvo e toa sudstvo?????
20.04.2010 08:21 | (36) | Like
Студент, 20.04.2010 08:15:33
Добро е,нека ги фатат и тие што дале пари и зеле пензија и да му се скратит пензијата.После нека продолжат во школството на факултетите,да видат таму каков криминал е со пишување на отцени и продавање на книги од професорите.(во државтите факултети)
20.04.2010 08:15 | (24) | Like
makedonec, 20.04.2010 08:09:53
кажете ми кога судиите ке бидат приведени, тие земат најмногу мито и како ке се изведе тоа, таму е главата а не во владата
20.04.2010 08:09 | (41) | Like
sweden, 20.04.2010 08:09:29
LELE derenje, samo derenje....samo taka so akciite BRAVO za MVR.....
20.04.2010 08:09 | (45) | Like
Mite, 20.04.2010 08:08:40
ako jas se prasham bi ukinal i Piom, ogromen troshok za nishto; samata drzava i firmite gi kradat parite sto treba da odat vo penziskite fondovi, duri i vo komunizmot go pravea toa, so pecatenje pari..ziva prevara.. a nikoj ne znae sto znaci invelid na trudot, kaj nas ili so mito ili pola godina -godina pred umiranje davaat invalidska, a toa nema vrska so sposobnost za rabota; sega pak gazdite vlakno vo jajce baraat koga vrabotuvaat, postar od 35g prakticno nema sansi da se vraboti, a na Biro ima luge izbrkani tehnoloski visok so 8g pred penziski uslov, nisto ne dobivaat a samo mora da odat da se prijavuvaat... ima megu niv i invalidi na trudot ( sto ne ostvarile invalidska), drzavata ja zabole za niv, nikoj ne se ni interesira, a samite doktori se gledat niz pari ili eventualno sansa da naprai nekoj naucen trud i da se proseta niz svetot, ima gospod so vulkanot sto ke sekne i akanjeto so avioni..
20.04.2010 08:08 | (57) | Like
Sale, 20.04.2010 07:56:59
A be SDS taka se iskorumpiraa shto VMRO vo narednite 20 godini stalno ke ima materijal za da go brishe podopot so SDS. Inaku javnata tajna e deka praite za invalidska se baraa i davaa vo sobata za merenje pritisok. Taa soba nekoi ja vikaa i shalter.
20.04.2010 07:56 | (37) | Like
mujo, 20.04.2010 07:52:16
jas poznavam eden sto plati 1500dm idade uste edna svina od 120kg,ama si dobi coekot penzicka.
20.04.2010 07:52 | (30) | Like
Violeta, 20.04.2010 07:30:14
A onie koi im go ukradija lebot na intelektualcite i rabotnicite neka uzivaat i ponatamu, neka gi trupaat parite po italijanskite banki i neka gi paskaat lugeto do beskraj. Pa mozebi nekoj od lekarite sakal i da pomogni !!!
20.04.2010 07:30 | (30) | Like
graganin, 20.04.2010 07:27:11
Sramno e sto MVR apsi taka spektakularno so mediumi i pred vreme im sudi,ako imaat napraveno krimial moze uredno da se pokanat na raspit i ako ne se pojavat togas da gi privedat ama ne spektakularno kako sto sega pravi MVR.
20.04.2010 07:27 | (41) | Like
tome detroit, 20.04.2010 07:02:21
Ova e za pozdrav ,samo ke bide isto kako zmisko oko ke bide napadnata vladata i Grueski,deka ne e vistina a toa site go znaat isto kako i na naplatna rampa.
20.04.2010 07:02 | (58) | Like
dr.mkd, 20.04.2010 06:57:55
браво за успешно извшената акција,но тука има уште еден сегмент- луѓето кои добиле инвалидски пензии,како и колку тие ќе бидат казнети,бидејќи тие по сопствена желба се инволвирани во настанот,по мене казната треба да е подеднаква со приведените лица,овие земаат ,но овие доброволно даваат - има некои кои воопшто не се ни болни - поздрав во МВР и да им се редат успешни збиднувања.
20.04.2010 06:57 | (44) | Like
bojana u.s .a, 20.04.2010 05:19:30
ova nesto e staro kaj nas, jas licno gi znaev nekoi ludge od Struga sto bea povrzani so komisijata od Skopje i im pustaa zrtvi, tesko se bogatea bez nikakva maka, a bogami da pecalat so pot e malce podrugo, ova se desavase pred 16god. za toa vreme jas kazuvam, a istoto bilo mnogu poodamna i eve do den denes kako sto gledam se desava, mu cestitam na akcijata ama neznam dali ke bide so uspeh izvedeno do kraj, treba mnogu raboti da mu se odzemat posto se nezakonski dojdeni i plus da lezat vo zatvor, ama nemaat gajle za edno dve generacii se snabdeni so pari... sve sto e bez pot dojdeno da mu odi taka, posto e na makata od drugi ludge specaleno...
20.04.2010 05:19 | (54) | Like
koki, 20.04.2010 05:17:56
mislam deka prvata uapsena e lidija od tetovo,cestitki za premierot nikola gruevski i gordana jankulovska,samo na vakov nacin moze da se zapre kriminalot.Ovie uapsenive se pogolemi mafijasi od tie sto se zatvoreni vo idrizovo,a mislam deka treba i oni da im se pridruzat na niv.
20.04.2010 05:17 | (39) | Like
Kimov, 20.04.2010 03:56:24
Akcijata e za pozdravuvanje i nikogas nee kasno. Zelba im je na narodot da gi vidat na Cingel da visat: Branko, Frcko, Buckovski so celokupnata mafija od SDSM sto ja kradea Makedonija. Togas duri narodot ke go priznae Gruevski za spasitel na Drzavata.
20.04.2010 03:56 | (45) | Like
od dijasporata, 20.04.2010 03:05:39
za vakvo delo zakonot vo us i canada e paricna kazna ,zatvor i vo dosie ke go nosat cel zivot sto znaci za vakvi karierata e zavrsena zauvek {nemoze nikad da bide lekar}
20.04.2010 03:05 | (32) | Like
mini, 20.04.2010 02:34:29
More kakva Metastaza,so ime i prezime site doktori i site navodadjii pomagateli.Site vo taa komisija se mitadjii,povrzani kako mafija.Site sto zemaa golemi otpremnini od rabota za invalidska penzija gi dadoa.Na vremeto koga USJE-cementara im davase ogromni otpremnini,ripna i mitoto na iljadi eu,do togas bese so po 500 marki,ama nikogas ne bilo bez pari,samo so dijagnoza.Cudno e toa sto e javna tajna i site poznavaat barem po eden takov slucaj,a nisto ne se prevzemase.Pa i sega ne veruvam deka ke se fati glavata,mozebi samo opaskata,demek nesto se prevzemalo.
20.04.2010 02:34 | (48) | Like
Vane od Avstralia, 20.04.2010 02:10:37
Bravo za mvr samo taka prodolzete i ponataka ako sakame da nema nasilstva i narodo da zive so strav od kriminalnite bandi.A za tebe gd Riste ne samo sto gi izgubi tvoite 4000 evra nego ako ti sakase da kupis penzia a ne ja zasluzuvas treba i zatvor da odis i takvite kako tebe.Da zive Republika Makedonia.
20.04.2010 02:10 | (42) | Like
Pece, 20.04.2010 01:56:26
Ne mozam da razberam zosto se koristat specijalci za apsene na doktori,direktori,kontrolori i slicni lige kako niv??!!Da stanuva zbor za dileri na droga,na oruzje,za ubici,mozi da se razberi ali vo slucaj kako ovaj gore spomenatiot e mnogu smesno!
20.04.2010 01:56 | (35) | Like
krste, 20.04.2010 01:32:49
Slednite sto ke gi postavat na nivnite mesta ke bidat isti kako ovie??!!!!
20.04.2010 01:32 | (33) | Like
trifun, 20.04.2010 01:32:20
Gi molam nadleznite da proverat kako gospogjata na Meshkov bivsiot minister za trud i socijala,gi ispolnila uslovite za penzija.Gospogjata ima okolu 60 godini,a izgleda kako da ima 30 god.Koga na edna od tv stanicite,go vidov covekot sto imal 10 kursumi vo nego,i po nekoja slucajnost preziveal,a gospodata ne mu davaat penzija,navistina se potresov,vo toj period Meshkov bese minister za trud i socijala.Sramota
20.04.2010 01:32 | (35) | Like
simo, 20.04.2010 01:12:24
Taka treba...udri po neprijatelot, skrsi mu go r'betot...da ne moze da odi...pa turi go u invalidska...da vidi kako se dobiva invalidska penzija. Kakva sramota...SDSM ja zapocna agonijata na Makedonija uste vo ranite 90-ti. Invalidskite 'Makedonci' se nivno maslo. Koga mislea deka gradat oaza na mirot i vestacki ezera polni so viski...sto izgradija - invalidi Makedonci koi ne mozat da napravat razlika megju svoe i tugjo. Politickite eliti kako primer za pljackosuvanje na SOPSTVENOTO doprinesoa za padot na moralot na najobicnite lugje rodeni cesni i rodeni necesni. Rezultatot se razbira se invalidskite kolicki so koi se odi na kafe vo Solun...nema air od 'ZDRAVI INVALIDI", do koga!?
20.04.2010 01:12 | (39) | Like
kocev.goce, 20.04.2010 01:10:34
samo napred i da ne se prestane so apsenje . tesko e da se stavi kraj na ovie raboti sto vo vrema na sdsm cvetaa . bravo za vladata
20.04.2010 01:10 | (40) | Like
gragjanin, 20.04.2010 00:57:47
MVR isto taka neka proveri kolku od doktorite se biznismeni vkluceni vo urbanata mafija, kolku od niv poseduvaat akcii steknayi na nelegalen nacin vo privatiziranite firmi, dovolno e samo da se pogledne so kakov imot raspolagaat ogromen broj lekari sto ne e steknat odplata. Za zal sekoja vlast, i sekoja vladeacka partija se slabi na doktorite, najgolem son na sekoj lekar e da stane politicar i direktor na klinika, za bolnite i za lekarskata etika pet pari ne davaat, samo gledaat vo parite. Sramota! Akcijata ja pozdravuvam.
20.04.2010 00:57 | (30) | Like
graganina, 20.04.2010 00:37:56
Do koga vaka spektakularni apsenja na luge koi si ja vrsele rabotata i taka se naviknati na mito od obicni gragani,bidejci tie nemat dopirni tocki do tenderi za da mozat da si napravat pari kako nivnite pretpostaveni.
20.04.2010 00:37 | (32) | Like
ЈЕЗИВИОТ, 20.04.2010 00:36:59
WOW !!!!! Баш ми се свиѓа името на полициската акција ...... " МЕТАСТАЗА " !!!!!!!! А овие ФАЦИ со црнило на очите , чинам секој може да ги препознае !!!!!!!!!! Ако , така и треба . Ако се виновни , црно да им биде ............. довека !!!!!!!!!!!!!!
20.04.2010 00:36 | (28) | Like
makedonka, 20.04.2010 00:25:22
me interesiraat iminjata na D-rite....
20.04.2010 00:25 | (28) | Like
скептик, 20.04.2010 00:19:45
Кога веќе новопечените олигарси кои 20 години ја ограбуваат земјата се недопирливи, барем нека ги затворат овие поситни риби. Но зошто никој не ги спомнува и корисниците на незаконита инвалидска пензија со помош на митото што го дале. Тие се исто толку криви како и притворениве доктори. Треба да се преиспитаат наназад 20 години сите доделени инвалидски пензии за да има некаква правда. Но се ќе биде како и со борбата против организираниот криминал. Ќе биде ‘тресла се гора, родио се миш‘.
20.04.2010 00:19 | (31) | Like
gile, 20.04.2010 00:12:55
Taka lesno se vozat skapi avtomobili , dzipovi , stanovi po nekolku se kupuvaat....pari , pari , devizi , na tugja maka??? Taka bese i so nekoi lekovi , i so mnogu drugi raboti i drugi akcii i mnogu priveduvanja imase ...i na kraj nemalo dokazi. Aj da vidime sega dali nekoj od "golemite " so bile tamu glavni ke go krkaat ili samo po sitnite i dali ke gi vrata nazad parite so gi zele?? Aj da vidime dali barem edna pravdina i rabota do kraj ke se istera. Ova so godini i godini nanazad se zborese deka taka se dodeluvale penzii , so se cekase tolku mnogu godini?
20.04.2010 00:12 | (41) | Like
?!?!, 19.04.2010 23:58:33
samo se apsi bez zavrsnica,koga ke ima okoncuvanje na site ovie paradi,samo priveduvanje,pa ke gi otpustat i tolku,ako veke se proveruva,neka se proveat centrite za socijala,dovolno e samo vo Gevgelija da se napravi proverka,pa ne samo vrabotenite tamu,pa i sudstvoto povrzani zaedno,dali za posvojuvanje deca ili manipuliranje so bespomosni lica,a i fondot za zdravstvo vo Gevgelija,najbezobrazni i nepismeni,povelete,proverete.
19.04.2010 23:58 | (34) | Like
makedonka, 19.04.2010 23:57:54
Ova trebase odavna da se napravi, da se proverat i vojnite invalidski penzii za 10godini unazad
19.04.2010 23:57 | (38) | Like
kiko, 19.04.2010 23:57:48
mislam de bese krajno vreme........sekoj od nas poznava bar po dva slucai na zloupotreba na komisijata za invalidi... a za zalGolema zal..na tie sto stvarno im treba nemaa da platat...(potplatat) BRAVO MVR!!
19.04.2010 23:57 | (35) | Like
tarzan, 19.04.2010 23:51:51
redno bese, vo zdravstvoto ima najgolema korupcija , da ne dade gospod da odis na lekar ziv ce te oderat ovie nasi dr.
19.04.2010 23:51 | (34) | Like
Realist, 19.04.2010 23:48:46
Kakva sramota duri 40 luge pa kolku ima vo tie komisii,znaci 100% korupcija ama podobro i sega otkolku nikogas,Tresi Grujo nie sme so tebe samo znaj i vmroci ima potkupeni,ne im veruvaj na site tresi gi site paraziti bez razlika na partija, vera,i na pozicija,a potoa barame investitori of Majko Makedonijo dali gi rodi takvi tie izrodi ili se naucija od pusti komunizam ,klati vrata zemaj plata.i deri koj i kako stignes.
19.04.2010 23:48 | (31) | Like
riste, 19.04.2010 23:40:26
a vie od mvr moze li da mi kazete kade da se zalam za parite sto gi dadov za penzija 4000€
19.04.2010 23:40 | (42) | Like
Mak, 19.04.2010 23:38:10
Me potikna komentarot na eden citatel vo vrska so socijalnite rabotnici za posvojuvanje na deca. Toa e banda koja poveke od triesetina godina zarabotuva nemilosrdno na racun na lugeto zelni da posvojat i decata koi cekaat da bidat posvoeni. Treba da gi preispitate site posvojuvanja nanazad 20 do trieset godini. Znam deka e teshko ali tie banditi treba da se smestat vo Idrizovo kako i mnogu lekari od komisiiite za invaliska penzija. Narodot navistina sega oseka deka drzavata reshila da se spravi so korumpiranite sluzbenici i doktori.Bravo MVR samo napred vo rascistuvanjeto na toj gamad.
19.04.2010 23:38 | (36) | Like
совесни пожарникари, 19.04.2010 23:24:43
Еве повторно шанса да го актуелизираме случајот на првиот командир на Скопската пожарна кој по пат на мито успеа со помош на некои службеници од ПИОМ да си избрише 9 години работен стаж од Авто механика со единствена цел да не оди во пензија. На тој начин почитуваниот господин остана и понатаму на работа и се уште е прв командир во ТППЕ-Скопје.Згрозени сме од неговиот морален профил, и изненадени од фактот што досега иако уредно запознаети службите задолжени за спроведување на законите се уште не реагирале соодветно. Сигурни сме дека еден ден и за овој случај ке дојде правдата и вистината на виделина, исто така сме сигурни и дека некој потоа во најмала рака ќе се црвенее.
19.04.2010 23:24 | (33) | Like
Prijatel, 19.04.2010 23:21:55
He he na lagite kratki im se nozite tova go ima sekade tie se ucat od politicarite kako ja prodava drzavata pa kamoli za edna penzia ribata smrdi od glavata plati pa vozi...
19.04.2010 23:21 | (30) | Like
goran, 19.04.2010 23:20:16
bravo ,sega se na red lugeto sto odlucuvaat koj ke dobie dete na posvojuvanje a koj ne,mn pari napravija a tuga maka
19.04.2010 23:20 | (37) | Like
Ванчо, 19.04.2010 23:17:56
Браво МВР! Продолжи понатаму. Разбиј го гнездото.
19.04.2010 23:17 | (26) | Like
i posle pracajte go narodot na psihijatr, 19.04.2010 23:09:07
pa zashto vo zadrastvoto zashto lekarite pa koj sega ce ne lekuva ustvari neka se izlecat samite pa potoa neka si ja vrshat rabotata [doktorska ]
19.04.2010 23:09 | (32) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
 
 

Снег на Водно
Блесок 10
Марфи
Никогаш не можеш да погодиш од која страна поминал возот, гледајќи во шините.