четврток, 17 април 2014  ::  Бр. 15553
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
Изјава на денот
Македонија под снег. Април не платил пролетарина
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан и Свет Култура Спорт Забавна Од почеток Видео


ПЕЈАЧКАТА ЕКСКЛУЗИВНО ЗА ВЕЧЕР ОТКРИВА:


"Победа" е насловот на песната со која Тијана ќе не претставува на Евровизија


Тијана Дапчевиќ со песната насловена "Победа" ќе типува на победа следната година во Данска на 59 Евровизија, што ќе се одржи од 6 до 10 мај. Македонката со српска адреса ексклузивно за ВЕЧЕР го откри насловот на нумерата со која ќе не претставува на ова најголемо европско музичко натпреварување.

"Насловот на песната е "Победа" и секако дека типувам Евровизија следната година да ја донесам тука", вели Тијана

Пејачката, а од неодамна и актерка, открива дека изборот паднал на брза, динамична песна.
"Мислам дека сум на добар пат кога е во прашање изборот на евровизиската песна, веќе ја имам и одбрано. Знам со сигурност дека ќе се пее на македонски, македонски е авторот и ќе има многу добра журка на сцената во Копенхаген. Песната ќе биде динамична за да ја следни мојата енергија, можам и балада да отпеам, но не е тоа тоа", вели таа и додава дека иако ќе пее на нејзиниот мајчин јазик смета дека ќе допре до европската публика затоа што музиката нема граници.

Тијана зад себе има богата музичка биографија како интерпретатор и инструменталист, а нејзината соработка со врвни авторски имиња од балканското музичко милје, истенченото чувство за сценски перформанс, маркантниот и оригинален артизам и овозможија низа хитовски рефрени, кои се слушани и препознатливи не само кај македонската, туку и кај балканската публика и пошироко.

Останува во мај Тијана својот раскошен пејачки талент да го распостеле и на големата сцена во Копенхаген и да ги собере симпатиите и на европската публика.

(А.Ѓ.)Статијата е прочитана 6369 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
Tuti fruti, 14.11.2013 10:49:32
Ahahahahaaa, epten se zanese kako Esma vo Ssvedska!
14.11.2013 10:49 | (38) | Like
Stavre Gevgelija, 14.11.2013 06:55:16
Aman, so taa evrovizija! Aman!!! Tretoklasna manifestacija i nisto poveke.
14.11.2013 06:55 | (39) | Like
zdravko apostoloski, 14.11.2013 00:19:18
so srejka tinci skrateno toes tijana , srejcno <3
14.11.2013 00:19 | (35) | Like
jovan, 13.11.2013 23:22:03
So sreka
13.11.2013 23:22 | (42) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
 
 

Снег на Водно
Блесок 10
Марфи
Колку помлади, толку подобро.