четврток, 17 април 2014  ::  Бр. 15553
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
Изјава на денот
Македонија под снег. Април не платил пролетарина
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан и Свет Култура Спорт Забавна Од почеток Видео


СПОРЕД ШВАЈЦАРСКИ ВЕСНИЦИ


Македонците масовно на работа во Швајцарија


"Блик", втор весник според тираж во Швајцарија, во текстот насловен "Македонците доаѓаат" наведува дека 150.000 македонски државјани отпатувале кон земјите-членки на Шенген-зоната, меѓу кои е и Швајцарија, откако е укината визната бариера. Според "Баслер цајтунг", две третини од Македоците, кои веќе ја напуштиле земјата, не планираат да се вратат


Десетици илјади Македонци по укинувањето на визниот режим и го свртеа грбот на татковината со цел да побегнат од сиромаштијата кон земјите од Западна Европа, пишуваат швајцарските весници, а пренесува еРепортер. Со укинувањето на визниот режим во Македонија е предизвикана минимиграција, пишува регионалниот весник "Баслер цајтунг" истакнувајќи дека падот на визите е особено поволен за албанското население од западниот дел на Македонија, од каде што дневно и по пет автобуси заминуваат кон Западна Европа.

"Блик", втор весник според тираж во Швајцарија, во текстот насловен "Македонците доаѓаат" наведува дека 150.000 македонски државјани отпатувале кон земјите-членки на Шенген-зоната, меѓу кои е и Швајцарија, откако е укината визната бариера.
Според "Баслер цајтунг", две третини од Македоците, кои веќе ја напуштиле земјата, не планираат да се вратат.
- Многу луѓе ја напуштаат татковината, бидејќи таму немаат никаква перспектива - вели за весникот Џани Д'Амато, експерт за миграција при Универзитетот во Ноенбург. Според него кревањето на визната бариера на некои млади луѓе прв пат и им даде можност да отпатуваат за Западна Европа.

Најатрактивни држави, како што пренесува еРепортер, за граѓаните од Западен Балкан се Белгија, Германија, скандинавските земји и Швајцарија.

Падот на визите овозможува 90-дневен туристички претстој во 28 земји на Шенген-зоната, при што не е дозволена работа, за што е потребна посебна дозвола. Швајцарските медиуми наведуваат дека дел од новите имигранти од Балканот набргу по своето доаѓање бараат работа. Појавата е особено присутна кај младите, кои се обидуваат да го продолжат претстојот од 90 дена. Ова е проблематично за малите швајрацски кантони, кои веќе се жалат на негативните последици. Михаел Шнајдер, одговорен за миграција во кантонот Гларус, наведува два случаи на млади жени кои дошле на гости, а работеле како дадилки, односно куќни помошнички.

Статијата е прочитана 10014 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
8-mi patnik, 25.02.2010 13:21:47
5 avtobusi po 50 patnici e 250 luge po 60 dena e 15000, a ne 150 000 na nekoj slabo mu odi matematikata!
25.02.2010 13:21 | (67) | Like
Лош до коска, 25.02.2010 13:16:06
Е па ШТО....????????????????????? а не кажувате дека пола КИНА бега и преминува граници на црно.....???????????????????????
25.02.2010 13:16 | (43) | Like
...., 25.02.2010 12:34:16
... novinarot vo Blik zgresil, ne e ..Makedoncite doagjaat.. tuku ..Albancite doagjaat...
25.02.2010 12:34 | (30) | Like
danska, 25.02.2010 11:49:01
za zal profesorot od nirnberg e vo pravo vo mak nema niakve uslovi za zivot od prosta pricina neznaeme da se organizirtame kako nacija niokogoas nesme imale drzava...a i tuka vo danska gledam dojdeni makedonci i toa 50-60godisni i zbirat sisinja po kanti za djubre stratno.
25.02.2010 11:49 | (36) | Like
D.S., 25.02.2010 11:02:01
Произволни-паушални написи. Кој е изворорт за бројот на економски емигранти. По кој критериум лицата кој отпатувале во Шенген зоната се разликувваат и утврдуваат како економски емигранти а не: бизнис , туристички патувања или лекување, посета на роднини со престој. Кој е изворот за намерата за остаснување.(Анкета, збир на лицни изјави или друг научен метод). Ваквите написи во земјава и во странство е намерна или ненамерна пропаганда за исклучување на Р.Македонија од Шенген зоната и визната либерализација. Сметам дека написи од ваков тип треба да се производ на аналитичко новинарство и да не се прифаќаат како релевантен извор на податоци кој треба да се основа за градење на некоја политика. Заради потсетување: постои истражување-анкета спроведена во Македонија за спремноста на граѓаните на Македонија да емигрираат од економски причини. Резултатот е минимален број.
25.02.2010 11:02 | (49) | Like
ch, 25.02.2010 10:50:10
Neznam dali krume si vo svajcarija ali si vo pravo. tuka ima dosta nevraboteni i toa sto pisuva Blick je netocno zosto i novinata si je takva, Tolku mnogu ima nezaraboteni sto kade ke gi kladet tije jadni sto ke dojdat. Neka nesi prajet bajram na umot ako gi fatet gotovo imje da vlezat pak. Od Bugarija i Rumunija kako clenki vo EU imet pravo da rabotet ali ako najdet rabota a kade koj ke im dajt koga svajcarci nemet kade. Eto toje to i nemise veruva da tolku ima a ako ima sigurno se dojdeni nagosti. A i trebelo ambasadata malku da se pobrini za ovije informaciji.
25.02.2010 10:50 | (46) | Like
АТАНАС - СКОПЈЕ, 25.02.2010 10:26:40
150000 македонци ја напуштиле македонија? Па мојата прогноза беше во првиот бран да заминат околу 100000 луѓе. Но со овие цифри да не претеруваат малку? А што се однесува до напуштањето на земјата, па со што да се прехранат тие луѓе овде? Работа нема, фабриките се упропастени уште во деведесеттите, како да преживи народот? А за некој, па и за мене визната либерализација е голем чекор. После 20 години конечно сум слободен, и не ме држат повеќе во карантин како болен човек. Можам да се движав низ земјите членки на Е.У. и ако не друго барем да видам како изгледа таа страна на европа.
25.02.2010 10:26 | (23) | Like
rahmanovski@hotmail.it, 25.02.2010 09:48:35
lugje evropa koja bese porano veke ja nema ,a tie sto odat nadvor mnogu brzo ke svatat deka e taka ,rabota nema a ako ja ima prvin ja davaat na nivnite,zatoa ne se zanesuvajte vo makedonija se pogolemi sansite za biznis nego vo stranstvo!
25.02.2010 09:48 | (31) | Like
Македонија, 25.02.2010 09:46:47
Македонец христијан нема сигурно да се вработи,ако нема роднини таму.А,за албанците,турците,па тие таму си имаат свое лоби ’друштво’не се секирајте,имаат работа,и не се откажуваат од РМ,ке се вратат со пари и повеке искуство,како да ни е уништат државата.Поздрав до чесните.Македонец на Македонец во општо не помага во Швајцарија,дури и не сака да се поздрави...Лош народ сме и завидлив тоа го знаат албанците,и затоа и тие не помагаат на Македонските христиани..По Куранот им е наредено да се помагаат само меѓу себе.А,ние проклетите бежанци нека се мразиме меѓу себе.Друштвата во Швајцарија се само декларативни,пречекуваат политичари и пејачи...за да се прават важни демек Македонци од Александар....Немој да ме замразите ова што го викам го имам осетено и знам дека е така отсекогаш во Швајцарија и било каде има Македонци,некат во општо да помогнат на Македонец...Нека заминат,ама предходно нека отворат некоја мешовита фирма...се разбира....со нашиот пасош незнам дали ке можат...од 3 месеци по
25.02.2010 09:46 | (48) | Like
stavo, 25.02.2010 09:46:18
nemote da se sekirate ke ostanat cistite Makedonci a koj otisle vo zapat spijat po :DZamite: eden na drug kako kucinja.
25.02.2010 09:46 | (41) | Like
gradjanin na skopje, 25.02.2010 09:08:58
EU odamna saka da ne civilizira spored nivniot model, pa eve nashite luge dobrovolno odat i neka ne se tormozat ionaka lugeto sami si gi pokrivaat troshocite.
25.02.2010 09:08 | (42) | Like
dragan, 25.02.2010 08:43:01
site do eden neka idat i taka se ovde na steta na drzavata, fali i na evropa za liberalizacijava kje ne oslobodi od krlezite
25.02.2010 08:43 | (33) | Like
mkd, 25.02.2010 08:41:38
Dali neko analiziral so koa ETNICKA pripadnost se tie Makedonski drzavani. Tie gi stitea sega neka si gi gledaat. Zakoni si postojat pa ako gi fatat neka gi vratat
25.02.2010 08:41 | (41) | Like
germainja, 25.02.2010 08:41:08
Sramota za Makedonija .zosto begat luge.postavete prasanje na politikani .
25.02.2010 08:41 | (54) | Like
HBG, 25.02.2010 08:18:29
Makedonija pocna da se praznit. Kazete mu fala na politicarite
25.02.2010 08:18 | (47) | Like
ilija, 25.02.2010 07:52:22
koj ima pari neka proba ama neveruvam oti sirat race za nas.
25.02.2010 07:52 | (47) | Like
Rezigniran, 25.02.2010 06:50:44
E, koga stignaa da odat tamu duri 150.000 od Makedonija? Za ovie dva tri meseci? Znae nekoj elementarna matematika? Po 50.000 mesecno?
25.02.2010 06:50 | (45) | Like
Trpe, 25.02.2010 06:24:43
A kade se nasite institucii (mnr, carina,...) da dadat oficijalno soopstenie kolku gragjani izlegle i kade i kolku se vratile, pa da nema cpekulacii. Barem sega so novite pasosi polesno se vodievidencija.
25.02.2010 06:24 | (59) | Like
Dusko, 25.02.2010 05:43:58
Ha, Albancite vo Svajcarija i Belgija koga ke pravat belji i baraat azil se narejuvaat "Makedonci"...vo Makedonija ne sakaat da slusnat za Makedonija i Makedoncite. Pustete gi site tamu i zemete im go MK pasos...
25.02.2010 05:43 | (27) | Like
stavre gevgelija, 25.02.2010 04:58:55
Sepak mislam deka preteruvat.
25.02.2010 04:58 | (59) | Like
caki, 25.02.2010 04:26:35
toa sto go pisuvate e realnost vo belgija ima poveke albanci nego vo mk samo da se razlikuvat tie se albanci koi dojdoja za vreme na vojnata i sega begat toa trebe da im se objasni na site drzavi dodeka e vreme inace vizi pak a toa e rabota na ambasadorite
25.02.2010 04:26 | (40) | Like
Petar, 25.02.2010 03:39:26
Isto i za Germanija...ti ne sakaat ni da gi pomirisaat ni onie koi imaat germanski drzavljanstva i se so decenii tuka a kamo li da stavat rabotnici na crno.Plus germanija e prepolna so azilanti i izbeglici od cel svet i toni kako titanik sigurno i poleka pa sega ke mi rabotele nekoj srbi,makedonci i crnogorci i to na crno..ziti se. Iako sum germanec so drzavljanstvo i papiri vejke 1 godina maka macam makar na skrateno rabotno vreme da najdam rabota a kamo li stalna na polno vreme.Plivnaa bugari, romanci, poljaci, rusi i od site dzavi so zavrsuva na "stan", kriminal i mizerija vrija so duri i avganistan e posiguren nego ovde.A i brat mi da mi dojdi od 1 nedela fazla nema sansa da go izdrzavam pa kamo li da mu baram rabota na crno i da mi sedi doma so meseci.
25.02.2010 03:39 | (79) | Like
mini, 25.02.2010 03:21:56
Site sto mozat neka odat i neka zarabotat za zivot,neka ostane samo administracijata tuka so po 30000den.plata pa ke vidime koj ke gi rani.samo napred Makedonci ne e vazno od koja nacionalnost,od posteni patrioti,doma sto cicaat krv,Makedonecot sekogas moral da odi na pecalba,na crno ili na belo rabota ne e vazno,tuka nema leb za site.Vreme e da im priznaeme na Albancite kakvi domakini se,i se sto napravia vo zemnjava,fabriki,kuki,a sto napravia lesperine od administracijara,drzavna????
25.02.2010 03:21 | (20) | Like
Dedo Mraz, 25.02.2010 03:01:59
Epa dragi nevernici vo gorenavedeniot fakt - slobodno nekoj den pominete na ulicata Maksim Gorki vo Skopje, kade sto se naogja Svajcarskata Ambasada i poglednete ja nasobranata guzva i togas ke vi stane jasen i tekstot i faktite sto gi iznesuva "blick".
25.02.2010 03:01 | (24) | Like
graganina, 25.02.2010 02:13:44
Pa normalno e da sakat da ja napustat zemjata koja 20 godini vo tranzicija samo se ograbuva i rabotnicite imat bedni plati ili vopsto ne im davat plati tie luge sto ngi ograbile firmite pa gi privatizirale za mnogo evtino,i do den denesen samo gledame prepukavanje na opozicija i pozicija a se vrtat isti luge koga vo opozicija vo parlament koga vo pozicija a graganite bedno ziveeat.
25.02.2010 02:13 | (82) | Like
Natasha, 25.02.2010 01:37:10
Vo Zapadna Evropa vo momentot vladee golema nevrabotenost taka sto mnogu ke im bide tesko na site nasi luge koi zaminale od Makedonija da najdat pristojna rabota i sansa za podolg prestoj. Ona sto ke go dozivejat ke bide samo prezir i odbojnost od strana na graganite na ovie zemji koi ne sakaat tug narod pa taka so tek na vremeto poveketo od tie luge poleka ke se vratat vo Makedonija, sekako so novo iskustvo deka stranstvoto ne e lesno i ne e resenie na problemot. Sepak neka probaat bidejki so godini posakuvaa da zaminat vo Evropa i ke vidat deka i tamu ne e lesno i deka duri i srednata klasa vo Evropa mora da misli za sekoja centa kade i na sto ke ja potrosi. Zivotot ne lesen nikade veke, a toa se odnesuva pred se na obicnite luge. Pozdrav, Natasha
25.02.2010 01:37 | (59) | Like
smilevo, 25.02.2010 01:16:03
Neka im e srekjen pat...so arno da odat posto nie tuka gi ugnetuvame, a tie tamu gi sakaat...sega treba da se napravi popis, da se prebroime uste ednas, da se vidi procentot famozen...
25.02.2010 01:16 | (25) | Like
shto da ne, 25.02.2010 00:45:31
shto da ne 20 godini vo izolacija more cela makedonija neka im se natovari neka naplati za ovie 20 godini
25.02.2010 00:45 | (47) | Like
mkd, 24.02.2010 23:53:22
Klime potpolno se soglasuvam so tebe , pva e cista laga , izmislica ili na nasite vesnici ili na nivnite
24.02.2010 23:53 | (74) | Like
kenan kumanovo, 24.02.2010 23:52:05
Alal dati e be klime bas taka kako pisuvas site drzavi lagaat kako belgija svajcarija i nemacka svaka ti cas klime so tebe sum pozdrav
24.02.2010 23:52 | (66) | Like
Od Kapetano, 24.02.2010 23:45:51
Tie oda samo za sverc eve gi ima i vo Svetska svercuva alkohol drogi oruzje gi osuduva i gi deportira nazat Eu e porta za kriminal dobro e za Makedonija ke go namalat kreminalot ili zgolemat vremeto ke kazi...
24.02.2010 23:45 | (46) | Like
Trpe, 24.02.2010 23:28:53
problemot e sto makedoncite a posebno albancite ja koristat shemata eden odi 10 vodi... inaku Svajcarija na odredeno vreme Doseluva luge poradi maliot Natalitet, ama zema od Afrika, znae tocno kolku ke dojdat i ima potpolna kontrola
24.02.2010 23:28 | (31) | Like
zdr, 24.02.2010 23:23:24
cekam pasos i jas koga ke mi go dadat odma idam vo svajcarija - makedonec
24.02.2010 23:23 | (79) | Like
klime, 24.02.2010 23:11:45
dto bi rekle srbite "zvaka za ludaka"...ajde vi se molam...vo Svajcarija ima 176000 nevraboteni, preku 4% ...pa sega makedoncite ili albancite tuka ke rabotele..kako ne! Kaznata za firmata e od 20 do 40 iljadi evra... koga ke gi zaraboti firmata tie pari so amalski rabotnici? Lagi lagi lagi
24.02.2010 23:11 | (56) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
 
 

Снег на Водно
Блесок 10
Марфи
Колку помлади, толку подобро.