среда, 15 април 2009  ::  Бр. 14078
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
 
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан Црна хроника Култура Life Style Спорт Stars Свет Од почеток Видео


ШЕГА, ПРОВОКАЦИЈА ИЛИ...


Пронајден гробот на Александар Македонски?!

Откако Французите направија првоаприлска шега дека францускиот претседател Никола Саркози потекнува од Македонија и е од фамилијата Шаркови, внук на Гоце, изработувач на свирчиња, и Србите со шега на наша сметка, овој пат за кавгата за потеклото на Александар Македонски


Долгогодишниот спор помеѓу Македонија и Грција за името на нашата земја и идентитетот на македонскиот народ стана топ тема и ај нашиот северен сосед. Откако Французите се пошегуваа со потеклото на францускиот претседател Никола Саркози, објавувајќи првоаприлска шега дека Саркози потекнува од Македонија и е од фамилијата Шаркови, внук на Гоце, изработувач на свирчиња, и Србите со нова фора на наша сметка, овој пат за кавгата за потеклото на Александар Македонски. Иако први април помина одамна, тие вчера пласираа информација дека на македонско-грчката граница е пронајден гробот на Александар Македонски. Ваквата информација беше пласирана на белградскиот блог City Magazine.

Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културно наследство вчера беше зачуден од идејата некој да пласира ваква лага.
- Таков локалитет не постои, а не постои ни директор на управа под име Гоце Мичевски - накратко одговори Паско Кузман, не сакајќи понатаму да ги коментира пишувањата на српскиот сајт.

На City Magazine беше објавена сензационалистичка приказна за најголемото откритие кое наводно треба да го смени текот на историјата. Приказната почнува дека е пронајден гробот на Александар Македонски при реконструкција на граничниот премин Висје, помеѓу Македонија и Грција. Наводно работниците од градежната фирма Билд при откопувањето на геодетските маркери ја разрешиле една од најголемите мистерии на античкото време. При поместувањето на една карпа за што требало повеќечасовен труд голема гранитна плоча ја здогледала дневната светлина. Според City Magazine под претпоставка дека се работи за закопано турско злато, багеристот Ангел Трајковски во договор со колегите продолжил да го расчистува теренот, за по неполни два часа да се испостави дека всушност станува збор за скалеста мермерна градба долга 30 и широка 4 метри.
- Вкопувајќи се со багерот уште подлабоко некаде на длабочина од четири метри, пронајден бил влезот на мавзолејот на Александар Македонски. Не терен веднаш излегол и директорот на Генералниот инспекторат на Република Македонија Гоце Мичевски, а наскоро истото го направиле и две екипи археолози од Народниот музеј на Скопје. На лице место било утврдено дека е пронајдена градба односно тунел кој води кон оближното брдо Бојчик. Тунелот е долг околу 140 метри и е обложен со црни мермерни плочи дебели околу еден метар - објавува белградскиот сајт.

Тука веднаш се поставува прашањето кој е тој Народен Музеј, кога во Македонија постојат Музеј на град Скопје, Музеј на Македонија, Музеј на современа уметност. Потоа кој е тој Генерален инспекторат и кој всушност е Мичевски. Ниту едно од трите наброени не постои.

Понатаму се раскажува изгледот на тунелот. Наводно на влезот од тунелот археолозите ги пречекал огромен камен блок совршено вклопен во ивиците на ходникот, а кој бил поместен дури доцна во ноќта и тоа така што бил избуткан во внатрешноста од соседната просторија. На блокот била изгравирана слика на богот Аполон на кочија која ја влечат лебеди, а над релјефот на јонски дијалект од старогрчкиот јазик било испишано Хипербореја (Υπερβορεία). Тоа наводно претставувало јасен знак дека зад ѕидот лежи нешто многу значајно. Внатрешноста на следната просторија, за која се испоставило дека е гробницата на Александар Македонски, се наоѓала на некои дваесетина метри под површината на падините на Бојчик. Како ѕидовите така и ходникот биле направени од гранитни блокови кои биле прекриени со мозаици од походите на Александар.

Покрај тоа, во внатрешноста имало осум носечки столбови со ликот на богот Атлас кои го потпирале таванот на просторијата, познати како каријатиди. Во самиот центар на просторијата се наоѓала камена крипта на која исто така на јонска варијанта од старогрчкиот јазик било вклесано Мегас Александрос (Μέγας Aλέξανδρος) односно Александар Велики. Од левата и од десната страна на криптата стоел по еден Атлас каријатида, додека останатите биле распоредени по аглите. Во гробницата биле пронајдени и коски од осумнаесет човечки костури за кои според војничката одора, се верува дека припаѓаат на личната гарда на Александар. Се претпоставува дека овие луѓе останале во гробницата живи, за одвнатре да го затворат приодот кон неа, избуткувајќи го камениот блок на влезот од тунелот. Измислениот Мичевски, според Србите, изјавил дека во криптата бил пронајден доста добро сочуван костур во полна борбена опрема со златно бронзен оклоп и со штит и маска на кои било врежано името Александар.

(Б.З.)

Статијата е прочитана 18136 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
marko, 15.04.2009 12:02:08
najverovatno grobot e vo makedonija ... i treba da se pronajdi kade e ... ima indicii deka e vo Alkomena kaj Buchin ... Krater koj bil so covek zadolzen za finansiite ... posle smrta na Aleksandar Makedonski .. gi sobral veteranite ... i se vratil vo makedonija ... a toj bil od Alkomena ... taka da grobot moze da bide tamo !!!
15.04.2009 12:02 | (72) | Like
xooox, 15.04.2009 11:50:55
Со вчерашната одлука на Европарламентот на Србија му се враќа Косово)))
15.04.2009 11:50 | (54) | Like
za vas, 15.04.2009 11:32:59
cista vistina,samo nie sto ne sme znaele deka e tamu grobot na Aleksandar trebase srbite da ni kazat. Vi velam informacijata e od oficijalni i bliski izvori.Prasajte gi strucnjacite.
15.04.2009 11:32 | (58) | Like
cicko, 15.04.2009 11:27:39
nema sansi sarkozi da e makedonec so takva rilka i oci od nosorog mora da e grkonja..........
15.04.2009 11:27 | (63) | Like
orce, 15.04.2009 11:14:55
srbija do tokija t.e. SRBIJA KO NOKIA sekoja godina se manja i manja
15.04.2009 11:14 | (53) | Like
www.koce@yahoo.com, 15.04.2009 11:05:44
I ovde vo Afganistan imaat respekt sprema nas macedoncite znaete li zosto? zatoa sto samite Afganistanci golemiot vojskovodec go vikaat Aleksandar makedo.
15.04.2009 11:05 | (49) | Like
Vasko, 15.04.2009 11:03:20
И мене ми се допаѓа идејата да биде ова макар делумно точно .За нас итоа како е добра реклама. Блогерот пуштил бува мислејќи дека ќе се запалиме и ќе се потепаме со Грците за гробот, ама се заебал. Утка. Иако мислам дека кога тогаш ќе се најде гробот на наша територија.
15.04.2009 11:03 | (76) | Like
straso olumcev-bogdanci, 15.04.2009 11:01:19
xa xa xa xa a weeee,znajte soo?? da e grobot na aleksandar tuka ,ovie od jug ke napadnat za 10 minuti ,so se kucinja ke vlezat... nema avioncinja-branko gi konzervira pa gi prodade,nema tenkovi - bucko gi sosece i gi prodade staro zelezo,a posle se so se sluci 2001-va,pffff,ovaa ke nema i koj da ja brani,tuka dobivaat samo onie so ja napagjaat i so gazat se so e makedonsko!!! p.s. edno vreme postoese borba za makedonskata kauza.denes site so bea protiv taa borba se vo prvite redovi i se pravat najgolemi patrioti!!.. zatoa sme na ovoj red,samo zatoa...
15.04.2009 11:01 | (59) | Like
Aтанас-скопје, 15.04.2009 10:52:01
Секој има право да пишува што сака. нели?. Во овј случај нека пишуваат за нас, барем ќе имаме бесплатна реклама за нашата земја, за што инаку се плаќаат немалку пари. И што ќе прават сега нашите соседи кој го негираат постоењето на Македонскиот идентитет. Спорерд нив Александар Македонски е Грк или можеби Бугарин?. Не би рекол. Историските факти сами говорат за себе ма колку и да не се допаѓа некому.
15.04.2009 10:52 | (50) | Like
los do koska, 15.04.2009 10:45:20
Exluzivnoooo....SENZACIONALNO..... vo blizina na Srbsko-Kosovskata granica e otkrien grobot na Draza Mihajlovich, so zlatna maska, srebrena kama i pozlaten smajzer, a nad nego pisuvalo na "staro albanski": "Draza -Veliki spasioc KOSOVA"..... a se predpostavuva deka vo blizinata se i "velelepnite" grobnici na "Nedic Veliki"; "Milosevich the Great"; "Mladich Megalos"; "Bata Zivoinovich -THE VALTER"; "Hirohito-Srbski iz Tokija"............... i na mnooooooooooooooooogu drugi srbski "heroista" i "junacista"......JEBI GA! ! !
15.04.2009 10:45 | (52) | Like
mirko, 15.04.2009 10:42:11
normalno bese da pocnat da ne rabotat koa do tolku se nafuravme na istorija i slicno
15.04.2009 10:42 | (53) | Like
mene, 15.04.2009 10:27:53
do koga bre braca srbi, zarem ne vi dojde se preku glava i uste se smeete. a tek koga ce vi se oddeli i vojvodina, tek togas uste poslatko ce se smeete.kao sto izgleda ce ostanete bas "beogradski pasaluk".
15.04.2009 10:27 | (72) | Like
siptar, 15.04.2009 09:39:37
lele kolku glupav narod ste vie moi sogragani makedonci haha koj znae kako se smeat grcite so vakva makedonska naivnost,tolku znaete od vasata istorija pa veruvate deka aleksandar e zakopen vo denesna makedonija,i mene mi e inaet so kakov glupav narod ziveam,inaet mi e kako igrat grcite so moite sogragani makedonci,ne veruvajte vo prikazni ejjj makedonci razbudete se ovaa e nekoja igra,treba da go kaznite avtorot si igra so vasite cuvstva,ccc
15.04.2009 09:39 | (41) | Like
НС, 15.04.2009 09:37:56
Ова мириса на грчки пари. Веројатно е некоја психолошка игра на потсмев. Замислете дека сте опкружени со луѓе кои ви се потсмеваат... непријатно, нели? Да им вратите или да побегнете? Еве, кај нас веќе почнаа да се јавуваат типови ко Јован. И пак кругот: Хунзите, букефалистите и се разбора, ’Гвујо’... шема! Ај исправете тоа кичмите! А на тие што ни се потсмеваат, да им вратиме со потсмев!
15.04.2009 09:37 | (52) | Like
Градител, 15.04.2009 09:08:20
Мене ми одговара, бесплатна реклама, некои плаќаат милиони за да бидат на насловни страници, ако нека разбира светот за нас па и на ваков начин , него замислете на колку грци им се пресекле нозете од оваа вест, може и во несвест паѓале хахахаха.
15.04.2009 09:08 | (72) | Like
Pero Trajkov, 15.04.2009 09:07:36
Ovaa prikazna datira uste od 70-tite, deka divi kopaci (i nekoi nasi arheolozi) imaat soznanija za postoenjeto na vakov mavzolej na Belasica. Uste se zboruvase deka Grcite, so gradezna mehanizacija od nivna strana probale da stignat do nekakov mavzolej, no im se urusil tunelot. Vakvite spekulacii se podkrepeni so obidite na SFRJ, a podocna i Makedonija so vojskata da go pronajde zlatoto od trezorot na Otomanskata banka kaj Rasim begov most, koi se odvivaa vo tajnost, nikoj ne zboruvase, a site znaeja sto bara vojskata.
15.04.2009 09:07 | (63) | Like
glisho, 15.04.2009 08:52:13
Sami sme si krivi sto mu dadovme tolkav publicitet na nekoe srpsko blogerche. Nema nesto popametno da se pisuva?
15.04.2009 08:52 | (91) | Like
kate, 15.04.2009 08:52:12
pozdrav za spasitelot,bas si vo pravo za Sarkozi.A na srbite sram da im e se vide i nivnoto lice,a vie nasive zvezdi koga odat vo srbija vo nesves pagaat od calameneje i se skapuvaat od zboruvanje na srpski,so ne kaj nas srbite koga gostuvaa zborat makedonski tuku nasive prodadeni dusi.taka ni treba da se osvestime i da sfatime deka nikoj ne ne ferma dva posto
15.04.2009 08:52 | (43) | Like
Traјан, 15.04.2009 08:50:15
Конечно на Србите им текна дека "дојде" 1-ви Април, ама многу касно им текна после 15 дена, ако можеше и да не им текне.
15.04.2009 08:50 | (72) | Like
Petar.k, 15.04.2009 08:41:20
Nisto ne se podobri ni srbite vo odnos na Makedonija.Trn vo oko im ostana zosto srbite go izgubija delot sto im bese dodelen pa sega ke im pomagaat na grcite.Znaat tie koja e MAKEDONIJA zatoa se s'eguvaat samo da si gi smirat bolnite misli zosto nekoj da dobie a tie da izgubat.Vo istorijata srbite od zelba da dobijat se' izgubija MNOGU pa sega kriva im e MAKEDONIJA.Jas veruvam deka ni grcite ni srbite ne mozat da se pomirat se dodeka postoi moznost da se pojavi fakt deka site nivni tezi na dobri sosedi a ne okupatori ke padnat vo voda.I so pravo treba da se plasat oti svetot ne prostuva pa srbite znaat kako e nekomu nesto da odzemes (a ne sakaat da go vratat)sega koga im odzedoa kriva im e MAKEDONIJA.Preku s'egata sega znaeme kakvi ni se sosedite uste vo niv tlee z'elbata za okupacija a imame i primeri sto ne teraat da mislime taka.
15.04.2009 08:41 | (57) | Like
molerot, 15.04.2009 08:19:10
Abe zivi i zdravi da se zaebanciite. Zatoa da se obnovi OSTEN pa i nie da pocneme da se zaebavame. Koga se zaebavavme bevme posrekni. A sega ne zaebava koj stigne.
15.04.2009 08:19 | (62) | Like
od mene, 15.04.2009 08:02:11
neka ni se smeat srbite..ama kako so im trgnalo ima site da gi sobere po "eden maslachak" :D
15.04.2009 08:02 | (52) | Like
Petar, 15.04.2009 07:47:03
Ова официјално е заебанција на еден блогер Александар Илиќ
15.04.2009 07:47 | (62) | Like
Nikola, 15.04.2009 07:12:30
De de na tie srbi li ke im veruvame sakat da si pravat majtap.
15.04.2009 07:12 | (72) | Like
Beti, Avstralija, 15.04.2009 06:20:40
Bravo be Srbi, vie ni go pronajdovte Aleksandar Makedonski. Bre sto pameten narod. Toa gospod ne znae kade e grobot a ne vie sto ne znaete dali sega vi pripaga Kosovo ili ne.
15.04.2009 06:20 | (58) | Like
ALEKSANDAR MAKEDONSKI, 15.04.2009 04:16:12
I tie majtap ke praele,abe coek da gi rika se.
15.04.2009 04:16 | (62) | Like
Kid A, 15.04.2009 03:41:53
Helloooo BLOG ejjjj BLOG ... koja propaganda .... BLOG !!! tolku
15.04.2009 03:41 | (59) | Like
З.А., 15.04.2009 03:20:22
Не верувам во случајности (како за блогов за А.Македонски, така и во именувањето на аеродромот, автопатот, статуи, итн.), туку на ова гледам како на пробен балон за нешто што ќе следи понатаму.
15.04.2009 03:20 | (61) | Like
dhem belushi, 15.04.2009 03:09:48
terajte odma alfite da go cuvat mestoto poshta grcite ce go kradat i posle ce bidet vojna so grcite i siguren sum deka ce i pobedime
15.04.2009 03:09 | (78) | Like
Aleksandar, 15.04.2009 02:59:06
I jas imam slusnato mnogu pred ova deka e najdena i prodadena za zal,i deka se vmesani visoki nasi funkcioneri,a ova e mozen proben balon sto bi bilo koga bi bilo,ako veke kako citam tekstot e pisuvan od Makedonec.Ili nekoj si ja brka muvata od kapata i naveduva lazni lica.Kaj i da ke se pronajde,veruvam vo toa.Se vo se e somnitelno ne se ni tie tolku nenormalni sto ja pisuvale vesta.
15.04.2009 02:59 | (83) | Like
Dragan, 15.04.2009 02:13:29
I kosovo se vrakja nazad na srbite :) najnoviot blog :) procitajte go :)))) ahahaha
15.04.2009 02:13 | (78) | Like
Benedict Crnozemzki, 15.04.2009 02:12:31
Se e tocno samo so mala ispravka grobot bil pronajden od srbite vo makedonija koga go barale grobot na nivniot vozd draza mihajlovic. Proektot bil pod shifrata "lastavica"
15.04.2009 02:12 | (57) | Like
lazo, 15.04.2009 02:05:38
koga ke bide otkrien povtorno ke bide vo ovaa blizna okolija toj e tuka samo treba da se pronajde. koga ke ja otkrieme svetskata misterija sto ni pripaga nam i e nasha togash so kogo ke se falat site i grcite i srbite. na prvata doma i gorat sekojdnevni nemiri a drugata izgubi se sto imase a nie doprva treba da go dobieme toa sto e nase.
15.04.2009 02:05 | (69) | Like
filip makedonski, 15.04.2009 02:03:28
za pravo na vistinata grobot treba da e tuka nekade a toa go znaat site relevantni arheolozi ama ona so alexander great e fakt deka e patka zosto nikoj ne go znae kako aleksander the great nego kako alexander macedonian ili makedonska falanga sto e fakt ako se znae deka politikata na grcija e da nema apostrof na makedoski nego na megalos. ke ja bide pa makar bilo patka samo sto nema relevanten faktor koj sto saka da go sredi ova prasanje.grobot e definitivno na nasa strana. grcite umrea da go najdat no vistinata e na nasa stana. PS Sekoj se fali so period vo koj sto se vozdignal ama sto da pravime koga naseto minato izobiluva so fakti koi sto se vistiniti deka ova tlo e bogato so energija i enormno bogatstvo od kosmopolitizam sto e argument deka vo genot sigurno sme imale poveke koga taka lesno se otkazuvame od se. izgleda genot se modificiral po aleksander i filip koga sme bile do neboto pa za kratko vreme sme se orientirale kon prosvetitelstvoto i duhovnoto so sto se ka
15.04.2009 02:03 | (83) | Like
Dragutin 2 Prvovenchani, 15.04.2009 01:52:03
Ne mi se veruva shto komentirate Nekoj mladich voshituva nekoja devojka...oni se avangarda.I mu uspealo. Ona sega veke go saka.Razvil film dechkoto i neka si go krie IP-to od PC-to da ne mu dojde KGB i AC(gromche)DC i G'N'R , U2 , UB40, LG, GTC, MNR i drugi institucionalni kratenki , oti oni za ''razvivanje film'' i voshituvanje devojki angaziraat SWAT-ovi. I ve molam...koga pishuvate , pishuvajte so po razbirliv stil, bez upotreba na padezi , davezi , radim - radichu , jedem supu - pilechu. Se znae , temata e sekogash od NOB. A inache dechkoto sho pishuval ...napravi galama, razlichna...i eve i mene me razmrda. Poshtuvam.
15.04.2009 01:52 | (55) | Like
dd, 15.04.2009 01:50:43
hahahaa a da proverime ne e loso aaa :)))) ajde utre svite na kopanje hahahahaahahahaaaahahaha zakon statija be me iznasmeavte ! ! !
15.04.2009 01:50 | (48) | Like
интелектуалец, стар лисец, мудар тактичар, 15.04.2009 01:46:28
нема да потклекнеме!! во нас пламти древното жарче!! нас не води и ќе не води мудроста на големиот александар, и ние достоинствено ќе го следиме, чуваме и негуваме неговото дело и вложен труд, и ние се гордееме, и ќе се бориме!
15.04.2009 01:46 | (62) | Like
Македонка, 15.04.2009 01:16:19
Do Tokija nego shto? A shto se odnesuva do zaebancija ako e, po toa se poznati, zatoa shto nikoj ne pravi shala na svoja smetka, osven Srbite naravno.
15.04.2009 01:16 | (52) | Like
xxxxxxxxxxx, 15.04.2009 00:54:58
abe jas mislam da go priznaeme kosovo po 2 or pat za da ne si igraat majtap so nas patriotite makedoncite........
15.04.2009 00:54 | (51) | Like
Dejan, 15.04.2009 00:48:19
Eve vaka.Toj tekst go ima napisano Makedonec.Se gleda od pecatnite greski sto gi ima napraveno.Na primer zborot pretci ne go napisal na srpski kako sto treba PREDCI. Samo vo makedonskiot mnozina od predok e pretci,poradi praviloto za ednacenje po zvucnost.Taka da Makedonec ja napisal statijata so Wishfull thinking sto bi rekle Amerikancite, a A1 televizija se upecaa,pa ete stigna i do Vecer.U sekoj sucaj ubavo ni dojde na site.
15.04.2009 00:48 | (81) | Like
eka, 15.04.2009 00:43:08
kaj sto ima cad ima i ogan
15.04.2009 00:43 | (42) | Like
MILIVOJ, 15.04.2009 00:30:47
Pocnuva vremeto na B.C Ne preku Srbija tuku prekuVASINKTONG ke odat.Nekoi lugesamo na toa mislat.Ke se prodadat za utre da ima da lapat.
15.04.2009 00:30 | (60) | Like
HBG, 15.04.2009 00:25:44
Jebiga, z`s da ne, neka se zaebavet lugjeto malce i na nasa smetka, ionaka nikoj Makedonija ne ja spomnuvat vo svetot ni pod tocka "razno", taka da, malce calam ne smetat
15.04.2009 00:25 | (70) | Like
iter pejo, 15.04.2009 00:23:59
abe se za tekstovite lazat, site se na makedonski jazik nema nisto na staro grcki - eve jas gi vidov i si gi procitav a neznam staro grcki
15.04.2009 00:23 | (46) | Like
narog, 15.04.2009 00:20:40
da ne bide kaj sto ima dimima i ogan.
15.04.2009 00:20 | (79) | Like
jas, 15.04.2009 00:11:02
znaev deka ne e vistina, zatoa sto da bese pronajden stvarno, na grobnicata kje pisuvase so srednoto pismo od kamenot na rozeta, a ne na starogrcki. Srpska propaganda, ne se zapoznati ubavo, kako e, so e, pa samo traskat ...
15.04.2009 00:11 | (85) | Like
Vane.Sr., 14.04.2009 23:58:28
Koj saka neka se seguva so Aleksandar i Bukefal no tie se i ke si bidat Makedonci da duri i kojnot e nas iako uste ne e prekrsten od zapad vo veliki!
14.04.2009 23:58 | (114) | Like
Dragan, 14.04.2009 23:49:00
hahhahahahahhahhahah SRBITE najdoa da ni se smeat hahahhahah MAGARETO MU REKLO NA ZAJAKOT IMA GOLEMI USI!!!!
14.04.2009 23:49 | (48) | Like
Spasitelot, 14.04.2009 23:40:14
Abe toj kopukot sarkozi sigurno ne e od Makedonija, ama od nekoja familija sharkovi sigurno e. Bidejki nekontrolirano lae kako nekoe selsko kuche-sharko. A srbite li najdoa majtap da pravat be? srbija do tokija, cel svet im se smee. Aleksandar bar bil blisku do tokio.
14.04.2009 23:40 | (85) | Like
realen makedonec, 14.04.2009 23:39:09
na vas srbite toa vi je manja i koga sakata da napravite prvo aprilska shega kasnite .so tije vashi kasnenja go izgubivte i kosovo a se pitam shto e sega na red da izgubite .
14.04.2009 23:39 | (66) | Like
mimi, 14.04.2009 23:31:56
Sto im treba na srbite da izmisluvaat vakvi raboti i da dolevaat benzin na ognot,neka si ja gledaat svojata rabota ,uste sto ne ce izmislat
14.04.2009 23:31 | (82) | Like
jovan, 14.04.2009 23:19:01
Pa ke se zaebavaat so nas koga gledaat deka sme maloumni
14.04.2009 23:19 | (70) | Like
ИД, 14.04.2009 23:15:49
хаха. Штета што немам некој web сајт, па да објавам тоа што јас го знам: Каде се крие Младиќ, кој навистина ги уби Жељко и Зоран, како ќе се вика новиот албум на Цеца .... хаха
14.04.2009 23:15 | (72) | Like
Kole, 14.04.2009 23:11:09
Znaev deka e na nasa strana zakopan.
14.04.2009 23:11 | (55) | Like
arsov, 14.04.2009 23:08:23
vistina ili ne ?!
14.04.2009 23:08 | (54) | Like
makedonski sokol, 14.04.2009 23:07:44
ete dokaj stigna rabotata koga od sloveni stanavme anticki makedonci pa sega ke tera sega so nas koj stigne,dobro e za otreznuvanje verojatno ke se razbudime bez mamurlak od ovoj film
14.04.2009 23:07 | (58) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
Насловна

 
Гола вистина

 

Снег на Водно
Блесок 10
 
Марфи

Непријателот главно напаѓа во две прилики: кога тој е спремен и кога вие не сте.