сабота, 19 април 2014  ::  Бр. 15554
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
Изјава на денот
Очекувам до 27 април Заев да ни открие: како умре Мерлин Монро; кој го уби Кенеди; каде се крие Елвис Присли...
Ивица Боцески, политички аналитичар
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан и Свет Култура Спорт Забавна Од почеток Видео


ПОНЕДЕЛНИЧКИ


Скопје, 2014. И потоа


Јас сум скопјанец. И ова е мој град.
Овде сум се родил, во неговиот центар, кај Црвен крст. И, ако даде Господ, овде ќе завршам. Никаде немам намера да одам, и не верувам дека некаде ќе ми биде подобро. Во мојот град сум проодел. Овде сум се заљубил првпат. Во Весна Балтезиќ, ќерката на мојата учителка Софија. Овде сум берел кајсии од туѓи дворови, тука сум се тепал. Тука сум станал маж. Овде, и никаде на друго место.

Тука се направени сите мои гревови. А ги има подоста, богами.
Учев во скопски школи, скромни, чисти и домаќински. Сум ги лечел моите сипаници и заушки во скопските болници, кои некој ги изградил за мене.

Патував многу, но никаде не сретнав такви бавчи со јоргован, и цвет на рани цреши што така мирисаат, како во моето маало, во Бирарија.

Тука, во овој град, на овој асфалт, со моите два брата, сум учел што е живот; со Тошта, Китка, Мики Швеѓанецот и Агим сум учел што е асфалт. Со Саша Маркус, Упа, Лазе Манасков, Бобо, Златко и Боро Ангеловски сум учел што е уметност. Што е театар. Колку силен зборот може да биде. Со Бојо, Јани, Славе, Геле, Мишко Веселински, Славчо, Горан... сум разбрал дека никој не чека на нас на овој Свет. Се бара, и бори, за своето место. Со нив, и слични, сум го патувал патот до сопствен леб, и свое име, што ќе се разликува меѓу многуте во скопскиот телефонски именик.

Овде сум растел, и паѓал. И станувал, за да не пропаднам.

Од овде ме испратиле во војска. Тука сум се опивал со Реџо Балиќ, со Зоќо или Драган Поповски. И, сабајлето, овде сум се трезнел. На овдешните музичари имам потрошено пари колку за една пристојна кола. Никаде на друго место. Не дека не сум пробал и надвор, ама тоа не е тоа.
Сум пробал да живеам во Љубљана. Сум имал план да живеам и во Истамбул. И за Амстердам се подготвував... Ама не, не е тоа Скопје.

Ова е моето Скопје. Ова е мојот град, и мојот живот е тука.
Овде играле сватовите на мојата свадба. Овде, со мојата Марија, сме ставиле плочка со нашите имиња, на своја врата. Овде сме израснале две деца. И тие скопјани, како и јас. И сакам, во овој град, да се изградиме нешто за нив.

Овде сум гледал, од моето работничко маало, како Бранко ги затвара нивните фабрики. Ладно, како да бере круши кои, јебига, ќе израснат догодина пак. Тука, во моето маало, сум гледал како работничките ќерки и жени стареат побрзо од оние задомаќинети во господските куќи. Дур трепнеш, нивните свилени кожи, црвените жедни усни и јадри гради стануваат излитени како стари кондури. И така, предвреме остарени, натежнати од долгови и болештини трпат, ќутат и чекаат нивните деца да бидат поинакви. Ако бидат.

Овде сум гледал, со децении, како се градат куќи. Големи куќи на политичарите, и нивните блиски. Како нивните пријатели стануваат милионери без труд, без школо... затоа што, под рака, добиле дозвола да отворат кафана, шпедиција, фришоп... и да не платат данок, ако на нив им платат рушвет.

Како ствараат своја полиција, туркаат свои судии, поставуваат свои професори кај кои нивните деца полагаат преку ред. И, се така, знаеш веќе.

И сега некој, мимо тој ред, решил да смени. Да не гради скапа куќа, да не живее од рекет, платен од оние на кои им се простени даноците и казните.

Да изгради нешто во Скопје. Единствениот град во државава кој има плоштад без ниту еден јавен објект на него. Само сива, бетонска ледина.

Некој решил, после толку мои, и твои години, да гради, еј! Како секој што решил да гради, има на врат препаметни сеирџии, кои на градителите ќе им дрочат, и солат памет дека тоа и не е најдобро. Како и дома. Ни фамилија не може да се сложи како да се кречи, а не дали и каква куќа да се гради.

Ама куќите, за среќа, сепак се градат. И остануваат, за децата по нас.
Како што и ова, што сега се гради во Скопје, останува за нас, и после таа 2014.: изградените театри, судови, музеи, школи, болници... па и стадионите, никој не може да ги земе, и однесе со себе. Наши се. Ги имаме, наместо руините што беа, и наместо бетонската ливада од денешниот плоштад.

Дали се најдобри, најубави, такви какви што баш ние сакаме да бидат?
Секако дека не се баш такви какви што секој од нас сака. И никогаш не било да бидат такви. Ни во Барцелона, ни во Софија, ни во Солун... никаде. Но, дали тоа значи дека градбата треба да запре. Да остане бетонската ливада?! Да продолжи навиката - од јавни пари да се гради свое, а да се плука заедничкото.

Скраја било.
Денес се против, протестираат оние што на прва би избегале надвор.
Дали треба да чекаме баш сите да се согласиме како ќе се гради. Век ќе помине, ќе поумираме, и нашите деца ќе остарат, и нема да се согласиме. Ќе се враќаме од туѓите градови, прераскажувајќи колку убави театри, музеи, стадиони, болници... имаат. А ние, со бетонска ледина сред мојот град Скопје.

Нема веќе да гледам како од моите, јавни пари, и понатаму се градат куќите на политичарите и нивните блиски. Се купуваат јахти и станови по Европа... гледам како се гради мој театар, мој стадион или болница, мој музеј... кои ќе останат, за моите скопјани. Да не памтат како некои што граделе.

После се, ние сме само она што другите, во сеќавањата, го имаат за нас.

Пишува: Драган П. ЛАТАС

Статијата е прочитана 11306 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
Voya, 08.03.2010 13:16:52
Латас не те почитувам али текстов ти е врв.
08.03.2010 13:16 | (100) | Like
Igor-Bt, 08.03.2010 12:59:17
I Bitola e moj grad, no eve vekje dolgi godini ama bas nisto se nema izgradeno ili renovirano...mojata devojka e od Prilep, kolku sto gledam, tamu pak e uste poloso, odnosno za nekoja banalni raboti lugeto umiraat vo bolnici..
08.03.2010 12:59 | (41) | Like
Lea, 08.03.2010 12:14:05
Ova ti e edna od najubavite kolumni Latas. Sekoja cest, definitvno covekov e najdobar novinar vo Makedonija, i kako sto e redot kaj nas, mora da se pluka po nego.
08.03.2010 12:14 | (28) | Like
Struja, 08.03.2010 11:50:19
Pa g.Latas celosna podrska za vas i vasite izlaganja do sega, ako nekoj se plasi od toa deka vo tekot na izminatiot period ,, negovo vreme '' ne izgradil ni gradsko WC na cest neka mu se site komentari koi gi dava za Skopje 2014, narodot e praveden i gleda se, samo treba malku da mu se objasni. Gordo Makedonijo.....
08.03.2010 11:50 | (28) | Like
Aptekar, 08.03.2010 11:44:19
Slusnav deka i BC ima proekt. "Skopje 2048".Togas ke gi dobijat izborite.
08.03.2010 11:44 | (29) | Like
opozicioner, 08.03.2010 11:03:38
Gospodine Latas, iskreno da Vi kazam otkako pocnaa da ve napagjaat po mediumite so razni dokumenti i materijali od kvazi razuznavackite sluzbi sto postojat vo Makedonija, nekako mi stanavte simpaticen i redovno pocnav da Ve pratam, iako pred toa nemozev da Ve smislam. Jas totalno go podrzuvam proektot Skopje 2014, pred se zatoa sto ke se sozdava, ke se gradi, ke se investira vo domasnoto gradeznistvo (neli toa e edna od najdobrite krizni merki). I samiot kaza deka vo edno semejstvo nemozat da se dogovorat okolu krecenjeto, a kamoli vo nasava drzava za pogolemi proekti. Se soglasuvam i deka treba da ima prioriteti, od opsto dobro. Megjutoa ne li se prioriteti site onie zgradi pokraj kejot vo koi ke se smestat instituciite koi sega nemaat osnovni uslovi za rabota ili onie koi plakaat ogromni kirii godisno. Licno edinstveno ne se soglasuvam za golemiot broj nepotrebni statui i spomenici, kako i na verski objekt na plostadot (sto i da e crkva ili djamija), dovolno gi imame vo radius od ede
08.03.2010 11:03 | (60) | Like
Zoran, 08.03.2010 10:52:15
Pred nekoe vreme gledav dokumentarec pat niz S.Koreja, plostadot na nivniot glaven grad licese na Skopskiot "siv,mrtov,bez ni eden spomenik-tipicno komunusticki.
08.03.2010 10:52 | (38) | Like
trend.pro, 08.03.2010 10:51:28
zosto crvenkovski ne e kazal dosega eden zbor za planot na zaev sto ke go realizira od budgetski pari.
08.03.2010 10:51 | (44) | Like
Лош до коска, 08.03.2010 10:43:23
По незнам кој пат, Латас докажа дека “перото може да сече исто како и мечот“....само продилжи така брат.........СЕЧИ ги. па макар и со перото...ќе се најдат други, кои ќе ги сечат и со МЕЧ.......Скопје е постаро и од “Вечниот“ Рим.... и ќе опстои......
08.03.2010 10:43 | (27) | Like
zoran avramovski, 08.03.2010 10:37:36
bravo i apel do stari skopjani da go izgradime skopje nasiot grad od sonistata
08.03.2010 10:37 | (48) | Like
Prijatel, 08.03.2010 10:32:57
Bravo latas i sto da napravat za nepismenite komunjari nisto ne cini tie se problemo ne Skopje ili Grujo pozdrav do prijatelite...
08.03.2010 10:32 | (31) | Like
marija, 08.03.2010 10:29:03
BRAVO MAJSTORE ova e vistinskoto.makedonija-idnite generacii ke raskazuvaat za tebe latas.i za sreka 2 tretini i poveke ti se istomislenici.sekoj MAKEDONEC misli kako tebe i se pronaodga vo tvoite zborovi.i ke se gradi .makedonija odi napred.fala mu na boga.kretenite sto vladeeja so ovoj miren i dobar narodveke NIKOJ ne gi ni registrira (osven velija r.)pa branko ima uste mnogu od kradenite pari od kriminalnata privatizacija da plati edna A1 tv.sepak mirno spijte.i malite deca veke znaat koj e branko-aramijata i sto i napravi na nasata mila makedonija.veke,ako sakaat i marsovci neka donesat na plostad da protestira dzabe im e.a sto se odnesuva do zenite od esdees,koga tie bea na vlas se opivaa na 8mi mart-5%,gnetea kako svinji,a ostanatite 95% nemaa ni za edno sokce.e drugarki po masloto ke jadete stap.neka im e cestit praznikot na site zeni vo svetot.po doterani i poubavi od sestrite makedoski nema nigde.da ste zivi i zdravi.
08.03.2010 10:29 | (25) | Like
makedonec, 08.03.2010 10:12:07
Alal da ti e latas!!!! Bravo!!!
08.03.2010 10:12 | (41) | Like
Dr.Agan, 08.03.2010 10:07:51
Bravo Latas, se soglasuvam so citatelite, a i so tebe deka treba da se gradi. Kolumnava ti e super samo mislam deka trebase da go spomnes i cicko PERO ZELEZNICAROT kaj sto pola skopjani lecea skrseni race i noze, i e del od nekogasnoto nase Skopje. Pozdrav!
08.03.2010 10:07 | (37) | Like
Nostalgicar, 08.03.2010 09:43:54
Interesna statija. Malku me potseka na patepisite za staro Skopje na Danilo Kocevski, no so eden drug agol na soocuvanje-onoj na nasata generacija. Malku me rastazuva, bidejki toa znaci deka sme taka mladi veke pravime edna rekapitulacija na minatoto. Inaku, fakt e deka treba da se gradi da se vooblici prostorot na nasiot grad, osobeno centarot. Dobro velis, ne moze na sekoj da mu ugodi po vkusot. Toa bi bilo kako kukata na Nastradin odza sto e stavil na trkala pa site da si ja vrtat kaj sakaat. No, sepak, treba da se utvrdat prioriteti. Na primer, za drzavna bolnica pod itno treba da se napravi topol premin megu klinikite, bidejki vo 21 vek, kako indijanci lugeto molat boga vremeto da e dobro za pacient vo kriticna sostojba go odnesat na pregled (snimanje, analiza) od edna na druga klinika.
08.03.2010 09:43 | (35) | Like
АТАНАС - СКОПЈЕ, 08.03.2010 09:43:18
И добро е што некој најпосле почнал да гради. Добро се сеќавам на што личеше Скопје од пред 20 години и сега. Скоро да ништо не е изменето, освен купишта згради едни на други направени. А плоштадот? Па тоа е вистински кошмар, чисто сивило без икакви обележја на еден главен град. Згора на тоа на едни луѓе кој го смениле името и знамето на македонија некаде во деведесеттите, сега и ова им смета. Јасно е и зашто. Нивните налогодавци (се знае кој) инаку им наложиле да дејствуват, а сега пошто ништо не им оди по планот ги удираат по глава како некој инкасатори. Не ја завршиле работата. А за претходните градоначалници и некој интелектуалци којшто исто така се противат, па нив ги боли што не можат да исцедат некој динар од градската каса и ништо друго. Таа категорија на луѓе и нивните истомисленици и никогаш не ги интересирало судбината на ова земја.
08.03.2010 09:43 | (36) | Like
danica, 08.03.2010 09:13:41
Bravo Latas Prvpat vo Makedonija parite shto se idvojuvale od budzetot ke se vidat, zatoa se SDSM protiv, zatoa sto vo nivno vreme se izdvojuvale parite ama gi gledale samo tie zatoa sto odele vo nivnite dzebovi
08.03.2010 09:13 | (33) | Like
miami - makedonec, 08.03.2010 08:48:09
se e ubavo kazano, vo poslednive 30 godini nisto ne e izgradeno vo cela mk i sega nekoj pocna i site protiv nego , neznaat li kolku rabotni mesta se otvorija so toj proek namesto site dase gordi site se svrtea na site strani, duri i itnickite zaednici se vmesaja vaka kebidi taka kebidi, bravo za gospodino gruevski toj kebide premier uste dolgo vreme i bas mie milo, lujgeto treba da razbera toj nemozi da popraj se prejku nojk se sose rasturalo so godini, no poleka poleka se gledaat rezultatite pozdrav do latas i se najubavo
08.03.2010 08:48 | (44) | Like
Delcevo, 08.03.2010 08:31:38
Alal vera za statijata,go podrzuvam proektot i se so e kazano,samo Latas vaka:Roden sum vo Delcevo,ziveeam i tvoram vo Delcevo i ako dade gospod tuka i ke zavrsam,plakam se so se bara od mene na drzavata,dali po tvoe Delcevo i ostanatite se vo Makedonija ili samo Skopje e cela drzava,dali toj plostad e samo na Skopjani,epa ajde vovedete samopridones da vidime kolku ke dadat za plostadot.Garant nema da ima nitu 1.000evra.Koga pisuvas drug pat ne zaboravaj ja vnatresnosta zatoa sto tuka se vistinskite luge i patrioti vo toa da si ubeden i ti i site sto mislat poinaku.Pozdrav do site od preubavoto Delcevo i povelete na 11.03 premierot ke bide tuka po povod otvaranjeto na novata sportska sala,preubava e
08.03.2010 08:31 | (58) | Like
marko, 08.03.2010 08:28:08
Priznavam samo Makedonija 2014,Skopje e sega 2020 vo odnos na drugite gradovi i opstini koi po izgradenost i razvoj se nekade 1970,rabotata se da se gradi i da bide vo Skopje ne vodi na dobro,neka se napravi malku pogolema decentralizacija na rabotite.
08.03.2010 08:28 | (37) | Like
Hristina, 08.03.2010 08:09:38
Skopje treba da go sakas so dusa. no ne mozes da go sakas ako nemas dusa. Bravo Latas ! Skopje ima dusa i sekoj negov kamen, sekoja ulica gi nosi i nashite zivoti, nashite ljubovi, nasjhite sonishta. Treba da se raduvame koga Skopje se razubavuva i se gradi .Dobro e shto nekoj sobral sili da go pravi toa shto so decenii nikoj ne se seti.
08.03.2010 08:09 | (54) | Like
марјан, 08.03.2010 07:45:04
сакам да го видам скопје после овие градби.верувам дека ќе биде убаво.јас сум за да се изгради скопје со овој план како што е. спијам мирно бидејќи гледам кај се трошат моите пари.но имам кошмари каде отидоа сите пари што претходно се крадеа а ништо не се изгради.каде отидоа тие пари и за тој грабеж треба некој да одговара,а не да се заборави.
08.03.2010 07:45 | (34) | Like
lence, 08.03.2010 07:36:19
Se soglasuvam so tebe. Barem imas hrabrost da im go kazes vo lice toa na site onie protivnici za izgradba na nesto ubavo vo Skopje. Iako ne ziveam vo skopje, jas sum rodena vo skopje i sekogas go dozivuvam kako moj roden grad. Sakam i jas Skopje da bide prekrasen kako sto e i dosega i da imame so sto da de goredeeme pred svetot. Tamu mi se site moi prijateli, drugari, rodnini. Go sakam Skopje
08.03.2010 07:36 | (26) | Like
...edi koj si Makedonec..., 08.03.2010 07:17:39
Alal da ti e be Latas.Ubavo zamisleno i uste po ubavo napisano kako tekst.Samo tvrdoglavite ova sto site go gledame kako ubavo go gledaat obratno.Ne zatoa sto i tie ne gledaat,ama za toa sto inaetot komunjarski ne im dava da priznaat.Gi upotrebija site svoi arsenali za da plukaat po proektot "Skopje 2o14",a i samite znaat deka ke im bide po ubavo.Toa ti e komunjar,gnasa ne videna.Ne komunist,zosto komunistite koga bea na vlast gradea i stvaraa za ovoj narod i ovaa zemja.Pri toa pravejki i greski,po golemi ili po mali,svesno ili drzejki se slepo do svojata ideologija po nekogas i nesvesno.Ovie denesnive(SDSM) se nivna imitacija,otprilika okolu 5-1o %.Svoevremeno komunistite jadele kotek po Jugoslovenskite zatvori do poseruvanje,ama ostanale cvrsti i nikogas ne predale nikogo.Ovie denesnive(SDSM),od eden samar,ma kakov samar,samo da im pisnes so po visok glas i vednas ke kazat se pa duri i imeto na svalerite na nivnite zeni....Sekojdnevno plukaat i jadat g....a po nivnite sorosoidni tele
08.03.2010 07:17 | (62) | Like
gjorgievski pero, 08.03.2010 06:46:07
branko i negovata partija ne unazadija za sto godini . zatoa treba da se unisti i da ne postoi poveke. bravo grujo ti si pravi evropeec i makedonec , imas podrska od site nas
08.03.2010 06:46 | (32) | Like
gt, 08.03.2010 06:11:40
Odlicen tekst. Isto kako jas da sum go napisal. I jas izrasnav vo strasnite godini na tranzicijata koga ovie navodni spasiteli bea nedopirlivi i pravea sto sakaat. Potpolna poddrska za novite proekti na plostadot. So pozitivna energija i optimizam protiv retrogradnite sili koi se obiduvaat da zakocat sekakva pozitivna promena vo Makedonija: razubavuvanje na plostadot, vizna liberalizacija, pristap do internet. Da ne im obrnuvame voopsto vnimanie bidejki samo taka se slabi. Sto pomalku gi spomnuvame toa podobro za nas a potesko za niv.
08.03.2010 06:11 | (61) | Like
Tashko, 08.03.2010 04:32:42
A samo Skopje li e grad vo Makedonija . Se e super da se gradi se soglasuvam SK 2014 izgleda fenomenalno , no daj da napravime moderni bolnici da ne ni umiraat porodillk itn. Da bide Makedonija 2014 mozi li ?
08.03.2010 04:32 | (62) | Like
Delco, 08.03.2010 04:19:03
Skromno, nostalgicno, slikovito i blagodarno sprema onie sto te citaat i sakaat, svesen si za zrtvuvanjata na generacii skopjani. Za odusevuvanje e koga luge kako tebe iskreno i genialno vo pravo vreme odsluzuvaat na svojot grad, so nepresusna vizija i stvaranje volja za sorabotka i lojalnost vo ovoj preoden period. Zaslugite se i na tie koi znaat da se potpiraat na idealot na svoite predci sto se trudele za prosperitetot i standardot na zitelite na gradot,. Golem predizvik e za lugeto so visoki funkcii, koga bitka vodat so protivnicite, za doizgradbata na Skopje da bide vo cekor so vremeto.
08.03.2010 04:19 | (46) | Like
j.d, 08.03.2010 03:19:13
vikendov imase tenis mkd protiv bosna pa posto vo salata imase kolku makedonci tolku bosanci se potsetiv na Kiro I Branko koga go napravija koridorot koi zavrsi vo skopje so 300000 bosancerosi.Pa da predlozam:da se gradat poveke zatvori i ako moze da gi zatvorime kumunjarskite ligusi
08.03.2010 03:19 | (52) | Like
Go sakam Skopje, 08.03.2010 02:42:58
Skopje e I MOJ GRAD LATAS, no toa ne mi dozvoluva, vo imeto na moite prvi detski cekori sto gi napraviv okulu Peko i Bata kade mi bese rodnata kukja, da recam BRAVO zatoa sto se gradi po voljata i idejata na nekoi novi stari skopjani makar da se rodeni duri i kaj Cren krst ili bio kade! Ne se soglasuvam deka toa ni dava za pravo da go negirame nekogasniot lik da gradot negoviot miris na lipite( koi ne mirisaat nigde kako na bulevarot koj sece poveke skopski ulici) i d apostaneme prepoznatlivi pred svetot so kup nevkusni gradbi, na strana i blagodarnost za teatarot i Oficerskiot dom , cie vetuvanje ni go ostvaruvaat. No ste onie labiinti koi ke ni bidat po 2014 i ona sto ke im go ostavime aa decata, ne e cesno od nasa strana, zatoa sto Skopje e mojot grad i na tatko mi i negoviot i negoviot......
08.03.2010 02:42 | (61) | Like
Branko Gjorgjievski, 08.03.2010 02:34:28
Bravo gospodine Latas - IMPRESIVNO!
08.03.2010 02:34 | (53) | Like
pozdrav od usa, 08.03.2010 02:23:18
ostavete gi lugeto neka go izgradat toa sto go isplanirale dodeka ne se predomislile pa da gi stavat site planirani pari vo nivnite dzebovi kako sto pravea branko i ostanatata druzina.za prv pat od koga se osamostoivme trgnelo nesto da se gradi a ovie skokaat kako petli ...znaeme kako bese celo vreme neka ne mudruvaat branko,frcko i drugite im verni drugari.
08.03.2010 02:23 | (57) | Like
Ina, 08.03.2010 01:41:26
Ubavo napisano, ama Skopje odamna ne e toa sto nekogas bilo Skopje lugeto sto ziveeat vo Skopje go unistuvaat gradot tragicno no vistinito! No sepak sekogas ke ostane moj roden grad kade i da sum!
08.03.2010 01:41 | (55) | Like
tiho brisbane australia, 08.03.2010 00:45:02
Cestitki do tebe latas za odlicniot tekst,vo celost ja podrzuvam ideata za izgradba na novi objekti. Konecno nekoj sobra sili {ovaa vlada} i pocna da pravi nesto sto e sosema normalno da gradi,a ne da rusi kako predhodnata vlada na BRANKO. Na tie sdsOVCI sega im e bolno nekoj drug da ja uziva i vodi so uspeh MAKEDONIA vo ovie teski vreminja pa samo serat i pljukaat po nivnite SOROSOIDNI vesnici. Uste ednas LATAS ti posakuvam uspeh na tebe i na MAKEDONSKATA vlada vo izvrsuvanje na zapocnatite idei i proekti. Pozdrav od dalecna australia od tiho
08.03.2010 00:45 | (55) | Like
SK, 08.03.2010 00:33:24
Kakov pedagog i profesor e Grcev koga povikuva na podelba na Makedonija i go pottcenuva albanskiot narod. Albanskiot narod vo denesno vreme se skoluva i studira, pa moze da procenuva. Saka da gi izlaze deka ako dojde toj na vlast ke vcrtal markicka za dzamija, a samite vidoa deka gi crtal oficerskiot dom i bankata na konkursniot trud. Nieden od Albancite ne strajkuvase protiv crkva, kako sto strajkuvase Grcev. Zatoa treba da gi pocituva i drugite religii i da ne povikuva na religiozna omraza pomegu zitelite na Skopje, tuku na valoriziranje na vrednostite na kulturnoto nasledstvo.
08.03.2010 00:33 | (47) | Like
Goran, 08.03.2010 00:25:50
Neka se gradi, ne sum protiv toa, ama na ovaa beda da se frlaat tolku pari, za zgradi koi ne ni se potrebni vo momentot, ne mi e prijatno. Poprvo tie pari bi gi potrosil na novi gradinki, starecki domovi, bolnici, ucilista, nego na spomenici i drugi raboti.
08.03.2010 00:25 | (35) | Like
Samjan, 08.03.2010 00:16:54
Nekoj izgleda saka spomenik na Pikolomini, namesto da se gradi. Site istoriski licnosti imaat pocitateli, za zal.
08.03.2010 00:16 | (39) | Like
dance, 08.03.2010 00:03:12
mnogu dobro sroceno.treba da se gradi,a i proektot e dobar.pofalbi za naj dobriot novinar vo mk.falis na sitel,vestite se top koga gi vodis ti. bravooo!
08.03.2010 00:03 | (39) | Like
Koljo, 07.03.2010 23:49:24
Skraja neka e i nikogas da ne se povtori .Gledame deka "humanitarecot"Milcin deli kebinja na ovie sto gi sogoli,nebare mu e zal sto tie luge bea dojdeni da protestiraat pred vladata. Na tie istite luge ,toj Milcin ,Crvenkovski...im go "osvetlija"patot do nemastijata,poradi niv bea na protesti,poradi toj B.Crvenkovski i negovata banda (arogantna)Makedonija ne moze da se sozeme.Toj istiot Branko ,od karnskata vecer vo Strumica,no sega veke so maskata "pokajanik",volk vo jagnesko krzno,krstosuva niz Makedonija.Nova sema so stari nameri.Ednostavno gjavolot ke pukne.Ne moze da se pomiri so faktot deka e opozicioner,penzioner so ne zarabotena penzija ,nemoralno stvorenie, za inaet roden .
07.03.2010 23:49 | (42) | Like
mimi, 07.03.2010 23:47:57
bravo za statijava se soglasuvam potpuno iako moram da priznam najubavite godini od svojot zivot go pominav vo stranstvo i nisto ubavo ne doziveav :pari se ima kolku da se prehranis, na odmor da ides, da se obleces ubavo, a srceto praznina.. zivee od ubavite momenti pominato nekade daleku vo moeto milo Skopje koe sekoja godina koga i da navratam se povise go gubi sjajot i nalikuva ne nekoj drug grad,grad na druga nacija, na drugi luge koi ziveat vo moeto Skopje!Gresime luge sme so emocii i dobrina vo dusata sekoj sto saka nesto da napravi za Makedonija e dobar covek i ima srce! koj e protiv e sebicen egoista nema emocii prodadena dusa misli samo za sebe , kamo sreka da sme poveke kako mene i Latas i da se razbudaat od zacaraniot son i da napravat nesto za sebe, za idnite generacii za nasata najubava Drzava naseto sakano Skopje...
07.03.2010 23:47 | (43) | Like
makedonec, 07.03.2010 23:47:18
Nie sme 70% gradjani koi sakame da se gradi Skopje ama nemame sreka Velija Ramkovski i Makraduli da sakaat pa mora da trpime mozok perenje so "antikvizacii" i prikazni "pa zoshto da se gradi". SDS i FABRIKA ja vratija starata "strategija" - Iljada pati kazana laga stanuva Vistina.
07.03.2010 23:47 | (28) | Like
Kiril (Canada), 07.03.2010 23:45:13
Bravo Latas. Ti cestitam za odlicen i mnogu iskren tekst. Da zzivee Makedonija !
07.03.2010 23:45 | (34) | Like
PJETRO, 07.03.2010 23:43:36
najdov podatoci da Skopje e grad koj po brojot na ziteli e najizgradeniot grad od poranesna jugoslavija,taka da ne se tocni podatocite deka porano ne se gradelo,kako da sega poveke se gradi.Treba da se zeme vo obzir da Skopje 1962,a pogotovo so zemjotresot e unisten.
07.03.2010 23:43 | (41) | Like
So pocit, od Milan, 07.03.2010 23:25:49
Bravo majstore, se nasolziv vo ocite moram da priznam onaka maski, i sakam da ti poracam da ne gubis nadez,jas ziveam vo ovoj grad veke 10 godini, i go custvuvam kako moj, moite me nosea vo zoloska, me nosea kaj Stoilko na hamburger,koga porasnav pocnav da idam sam,na zabi vo Ezerce, vo Element, i od karsi da jadam sendvic so batak. A sega mi se ispolni zelbata i sonot da ziveam tuka, go sakam Skopje kako moj roden grad bidejki ima kultura na ziveenje, zaebigi site sto vreskaat za SK 2014, nasata generacija ke odi vo teatarot sto odele tvoite predci Latas, ke setame povtorno na burek vo starata carsija, ke pieme kafe na kej i od sprotiva i ke go gledame Ustavniot sud, ke ideme vo muzej i ke ja ucime istorijata od blisku,ke se custvuvame poveke makedonci koga ke vidime koj ziveel i koe bogastvo e izvadeno vo 6000 kvadrati arheoloski muzej,i ke naucime poveke od onaa ,,skriena SFRJ,, istorija,ke jademe krofni na fontanata na ALEKSANDAR,se ke doziveeme,a ovie sto vreskaat za SK 2014, se
07.03.2010 23:25 | (31) | Like
Cepelin, 07.03.2010 23:15:11
Sekoja cest, majstore. Osven sto si seuste najdobar megju novinarite, za razlika od niv znaes i da pisuvas. I jas sum skopjsnaec, pomlad od tebe no sakam kopje da se gradi, i toa nesto da ostane namesto parite da sekradat kako sto go prvese Branko do sega.
07.03.2010 23:15 | (31) | Like
JO, 07.03.2010 23:14:22
Sekoja cest.Ednostavno-BRAVO
07.03.2010 23:14 | (39) | Like
saso, 07.03.2010 23:14:05
bravo!!!!
07.03.2010 23:14 | (37) | Like
BLAZO0870, 07.03.2010 23:04:06
i potoa nisto KUCINJASI LAJAT a SKOPJE se GRADIIII,koj neveruva neka TRKNE DO KEJOT NA VARDAR , ILI PLOSTAD ,PA KE SE UVERI...
07.03.2010 23:04 | (32) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
 
 

Снег на Водно
Блесок 10
Марфи
Се што почнува добро, завршува лошо. Се што почнува лошо, завршува уште полошо.