четврток, 24 април 2014  ::  Бр. 15557
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
Изјава на денот
Оставете ги зад себе разликите околу Русија и Украина и фокусирајте се на исламскиот екстремизам!
Тони Блер, поранешен премиер на Велика Британија
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан и Свет Култура Спорт Забавна Од почеток Видео


ЕСМА ВЕЌЕ СМИСЛИ ДЕЛ ОД СТАЈЛИНГОТ


На Евровизија ќе пеам со турбан на главата!


Есма Реџепова - Теодосиевска кога е во прашање евровизискиот стајлинг, сигурна е во едно - ќе пее со турбан на главата. Кралицата на ромската песна и Влатко Лозаноски ќе не претставуваат на 58 Евровизија во мај во Малме, Шведска, и ќе пеат во втората полуфинална вечер на 16 мај.
Ќе бидам навистина интересна и вистинска атракција на Евровизија со турбанот на глава, бидејќи сум една од ретките во Европа што го носи овој украс на главата и тој е мојот заштитен знак. Некои жени во Африка имаат ваков имиџ, но мојата техника на врзување на материјалот на главата е единствена, а ја научив од мајка ми која имаше долга коса и секогаш носеше турбан. Материјалот со кој ја врзувам косата е со специјални димензии и мора да е 1.60 на 1.80 сантиметри", вели Есма.

Кога е во прашање песната со која би настапила на најголемото европско музичко натпреварување категорична е дека сака тоа да биде песна во која ќе може да ги покаже гласовните можности.

Би сакала песната што ќе ја пееме да биде прилагодена на моите гласовни можности и да го покажам раскошниот вокал, но и да има орнаменти по кои сум, исто така, единствена и насекаде препознатливаа, вели пејачката и додава дека не е загрижена што во втората полуфинална вечер нема да има никој од пејачите од екс ју- републиките со кои си имаме нати го - дај ми го кога се во прашање поените затоа што таа е доволно позната во цела Европа.

(А . Ѓ.)

Статијата е прочитана 6692 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
Milo, 28.01.2013 11:05:06
Esma toa sto Evropa te poznava ne e garancija za uspeh, Mnogu slavni iminja peea na Evrovizija, kako naprimer Domeniko Modunjo, Tereza Kesovija, Hulio Inglezias, Klif Ricard, Olivija Njutn Dzon.....pa imaa dosta slab plasman, taka da ne ziveej vo iluzzi mila !!! Ti posakuvam se najdobro vo Malme, i imaj samo jaka pesna!
28.01.2013 11:05 | (20) | Like
makedonka, 28.01.2013 09:15:02
Esma pobaraj pesna od Duke Bojadziev....so Duke go napravi prvoto moderno tvoe CD.Samo pobaraj pesna toj najdobro gi poznava tvoite glasovni moznosti.A sto ke obleces ne e vazno za evrovizija e bitno da imas dobra pesna.
28.01.2013 09:15 | (17) | Like
Realno, 28.01.2013 06:44:11
Zenava poslednive godini se nadmina sebesi vo samofalenje...Pogotovo,posle nesrakata so nasiot Tose koga ja slusav na TV kako taa go afirmirala nego kako mlad i perspektiven...kraj.Od togas ne mozam niti da ja gledam niti da ja slusam.Covek sto pravi dobrini,ne gi kazuva.A vaka ispaga deka se sto parvi ovaa zena e samo za da znaeme.E bas ne moram i da slusam sto se naranila,pribrala,platila,dala.,...
28.01.2013 06:44 | (29) | Like
Mimi, 28.01.2013 06:09:08
Vo potpolnost se slagam so eden od komentarite (Real) i smetam deka Kiril Dzajkovski bi bil vistinskiot izbor. Ne mi preci Esma ni so turban, ni bez turban, zatoa sto Evropa pred se izbira pesna, a posle izveduvac. Esma, ako navistina sakas da ostavis vpecatok vo Svedska, kontaktiraj go Kiril, naracaj pesna vo stilot na "Raise Up Your Hands" i ne ocekuvaj premnogu od toa sto "site te znaat". Evropa e toa, so pocit kon tvojata kariera, sepak ova se novi generacii, vreminja i ova e mozebi tvoja edinstvena sansa da zableskas vo star sjaj kralice na romite i toa dete kraj tebe (Lozano). Ne znam kolku $ vredi Dzajkovski, ama da sum na tvoe mesto Esma, bez negova pesna ne bi stapnala vo Svedska i ako navistina ti znaci nesto ovoj nastap, togas napravi se kako sto treba i izberi go vistinskoto - KIRIL! Pozdrav od USA
28.01.2013 06:09 | (14) | Like
drle, 28.01.2013 03:30:26
More neka nte oblecat vo nekoja od mnogute Makedonski narodni nosii i neka ti stavat edna kitka vo kosata, e taka se predstavuva Makedonija ane turbani nebare si od mala Azija. Ako ja pustet vo turban organizatorite na Makedonskata Evrovizija treba da si dadat ostavki pod hitno...
28.01.2013 03:30 | (16) | Like
Jony Logan, 28.01.2013 02:44:30
Sto e ova odnapred se znae koj peac ke ja prestavuva Makedonija vo eurosongot a seto ova ide bez natprevaruvanja so drugite peaci od nasata zemja normalno e pobednikot od domasno takmicenje da ja prestavuva zemjata vo eurosongot ama vaka Lugeto od Mrtv sami se dogovarat koj ke ja predstavi Makedonija vo eurovizija a bez da im davat sansa i na drugite mladi peaci zatoa sme sekogas na dnoto na evroviziskata tabela so pravenje bajram so sebe
28.01.2013 02:44 | (14) | Like
febo, 28.01.2013 02:41:26
I sto finta e sega toa ke peela so turban ... malku zbunuvacki no nema vrska ...
28.01.2013 02:41 | (14) | Like
nate, 27.01.2013 23:28:01
Zenava znae li za skromnost... postojano se fali sekoj izjava i e falba, neka bide zadovolna sto i dozvolija da ja pretstavuva Makedonija bidejki pregolema nagrada e za nejze, nejziniot glas. Zena koja vo nieden moment ne ja promovirala Makedonija kako zemja vo koja zivee.
27.01.2013 23:28 | (37) | Like
крис, 27.01.2013 23:20:51
Честито и со Господ напред! Есма е наше национално богатство, ме радува што за мала земја, имаме многу што да покажеме пред светот!
27.01.2013 23:20 | (25) | Like
mile, 27.01.2013 23:19:07
apsolutno ne sum protiv deka si priznata makedonsaka a i podaleku zvezda na narodnata pesna, mo dusicke mila ,ne mozam seuste da svatam sto ti voopsto baras od EVROVIZIJA, , seisi doma , inace samo bruki i smei ce bidime tamo,
27.01.2013 23:19 | (23) | Like
Pirin, 27.01.2013 23:11:16
na evropska evrovozija kolku jas sto znam i paltam sekogas nastapuvaat mladi nadezni pejaci, bez razlika stop esma e dobra folk pejacka ama nema sansi na evrovizija.
27.01.2013 23:11 | (23) | Like
Real, 27.01.2013 23:08:07
Pesnata da im ja napravi Kiril Dzajkovski,od tipot na negovata "Rase up your hands"- moze ke imaat nekakva sansa za plasman,vaka so nekoja tapa pesna od tapa avtor-tesko plasman vo finale.
27.01.2013 23:08 | (30) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
 
 

Снег на Водно
Блесок 10
Марфи
Сите лажат за сексот.