сабота, 11 октомври 2008  ::  Бр. 13924
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
 
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан Црна хроника Култура Life Style Спорт Stars Свет 3K Од почеток Видео


ИСТРАЖУВАЊЕ: ЛАНЕЦ НА ПРОСТИТУЦИЈА ВО ДРЖАВА


Секс дури и за 13 евра!?


Главниот град моментално е преплавен со околу 500-тина макроа и проститутки


Главниот македонски град е преплавен од проститутки, макроа и бело робје. Според официјалните информации најверојатно во Скопје има околу 500 лица кои се бават со продавање на своето тело. Меѓутоа, според црните неофицијални информации нивниот број е најмалце три пати поголем од официјалниот број. Најмладата евидентирана проститутка има 14, а најстарата полни 64 години.

Како што дознава ВЕЧЕР, најмалку пет повици дневно и интервенции се секојдневни во скопските полициски станици против "пријателките на ноќта".
После полициските пријави и приведувањата проститутките заминуваат во затвор најдолго до месец дена и потоа се по старо.

"Територијата за работа е стрикно поделена на реони, а ривалството е големо, дури има и судири на криминалните банди кои се бават со овој вид на организиран криминал. Парите се делат по принцип пола за девојката пола за макрото, но најчесто заработката на девојката подлежи на дополнително оданочување од подведувачот ако тој не е задоволен од нејзината работа", објаснуваат полициските соговорници.

Според нив, скоро секоја жена која се бави со проституција со време добива синдром на жртва. Тие започнуваат да се осеќаат безвредно, не веруваат на никој и мислат дека не заслужуваат ништо подобро од нивната реалност. Тактиката на макроата е да ги присилат да се чувстуваат безвредни, па и самите жени почнуваат да веруваат во тоа.


Ценовник на услуги
- Од 13 до 15 евра наплаќаат проститутките кои орален секс пружаат под мостовите или обично во грмушките каде се наоѓаат исфрлен кауч или кревет. Можен е и секс од нога за иста цена (наркозависнички, жени на работ на егзистенција)
- 50 евра секс со проститутки без макроа (ако се договорите може и помалку)
- 60 евра класичен секс со орален
- 75 евра класичен секс со орален во стан на проститутка (воглавно студентка и центри за еротска масажа)
- 100 - 150 евра се наплаќа за хотелски услуги единствано за дружење, а проститутките парите ги делат со рецепционерите и возачите кои ги носат од нивните домови до клиентите и назад.
- 100 евра еротска масажа
- 500-700 евра се наплаќа за познати македонски ѕвезди (ТВ водителки, бивши мисици, манекенки, глумици) за едночасовен секс.
- 2.000 евра наплаќаат проститутките за "клиенти со длабок џеб" за цела ноќ.


Дневница на летување и до 1.000 евра
Тие дами воглавно имаат постојани и малубројни клиенти кои ги водат на деловни вечери и патувања, но и на одмори во белосветски летувалишта. Во трошоците освен оние за престојот влегува и цена на "работната рака", а дневницата се движи од 500 до 1.000 евра.


Црн биланс
84% од жените велат дека макроата ги присилуваат на проституција
78% од проститутките се екс-жртви на силување
48% од жените од макроа се силувани во просек 16 пати годишно
79% од жените кои се откупени од клиентите во просек од 33 пати годишно
84% од проститутките се жртви на насилство
63% од проститутките претепани се од макроата во просек 58 пати годишно


Салони за "масажа" во Скопје
1. Салон на улица Македонија
2. Салон близу Грчкиот конзулат
3. Зграда во населба Карпош 3
На овие места девојките пружаат орално задоволство за 60 евра, додека сексот чини 120 евра.


Најчести места за проституција
- Кеј на реката Вардар близу спортската сала Кале
- Во паркот на скопското Кале
- Кај спортската сала "Борис Трајковски"
- Кај хотелот "Бристол"
- Позади зградата на Македонската Телевизија

Статијата е прочитана 20550 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
normalno neli, 12.10.2008 11:14:40
pa sto e tuka cudno
12.10.2008 11:14 | (99) | Like
Tony Atanasovski, 12.10.2008 05:53:08
Sto ve cudi?prostitucijata postoi od pocetokot na svetot,a sega e samo poveke obelodeneta
12.10.2008 05:53 | (64) | Like
vase, 12.10.2008 01:50:53
grozno
12.10.2008 01:50 | (40) | Like
od saso od ku-vo, 12.10.2008 00:28:35
dobro
12.10.2008 00:28 | (84) | Like
Biljana, 11.10.2008 15:17:09
Navistina sme na ova pole po EVROPSKI PROPISI SVAKA CAST NA DRZAVATA.
11.10.2008 15:17 | (97) | Like
rodeo, 11.10.2008 15:12:54
interesno
11.10.2008 15:12 | (83) | Like
Владимир, 11.10.2008 14:49:40
Е, абе Вие новинарите „давате„ веснички извештај или во стил на легални макроа, местоположба и цени. Да не се збуни некој, зарем не?
11.10.2008 14:49 | (46) | Like
italia, 11.10.2008 13:56:24
vo italai se poeftini :)
11.10.2008 13:56 | (59) | Like
mrki, 11.10.2008 08:43:08
najdobar zanaet na svetot si izbrale nikoj ne im e kriv ne se sami
11.10.2008 08:43 | (48) | Like
mimi, 11.10.2008 08:29:07
Frapantni podatoci. Vreme e da se sopre ova ludilo. Siromastijata, drogata, no i alcnosta po materijalni dobra, napravija mnogu devojki da vlezat vo mracniot svet na prostitucijata. Moralnite vrednosti treba da se ucat od najmali noze na uciliste, no i doma. Prevzemete nesto!
11.10.2008 08:29 | (42) | Like
zena, 11.10.2008 07:47:17
boze koloku nezdravi raboti.mesto da fatat nekoja skromna i postena rabota.tie svoeto telo go prodaavaat za pari.neka im e gospot na pomos.koj i da se.............
11.10.2008 07:47 | (54) | Like
George Link, 11.10.2008 05:18:12
WOW . Каков ВЛЕЗ во EUROPE . Проститутки и макроа си имаме . Уште да си донесеме дрога од ............... Република Косово !!!!!!!!!!!!!!!
11.10.2008 05:18 | (57) | Like
nekogo, 11.10.2008 04:52:03
A be od kade sega vi tekna, i go "iskopavte" toa, deka vo Skopje ima makroa i prostitutki. Ma ajde ve molam. Ne e mozno. Ta neli samo albancite, i toa vo Zapadna Makedonija, se zanimavaat so taa rabota. Makedoncite... neeeeeeee be... ne e mozno.
11.10.2008 04:52 | (34) | Like
HoriZonT, 11.10.2008 03:06:43
auu i kaj novata sala imalo :)
11.10.2008 03:06 | (50) | Like
Spasitelot, 11.10.2008 02:33:31
Pa naprajte javni kuki be, kako vo cel svet taka i kaj nas. Toa nemoze da se spreci, zatoa bar kar da ima drzavava, a i pod kontrola ke bide toj tip na kriminal, a sekako i zdravstveno ke bidat obezbedeni prostitutkite. I tie se covecki sustestva da ne zaboravame. Sto samo glumat nasive politicari nevinasca, koga i tie kako i site nie posakuvame ponekogas da napravime nekoja promena ili da si ostvarime nekoja zelba. Dajte pa ne go pravete Skopje selo.
11.10.2008 02:33 | (65) | Like
pope mk, 11.10.2008 00:52:13
ne e cudno {pre}..potentna nacija .podobro da vodime sex otkolku vojna ........kako amerikancite na primer,vojna pa vojna i albancite .
11.10.2008 00:52 | (95) | Like
Frankfurt_Yu, 11.10.2008 00:33:32
Kaj nas se mnogu poeftini izbiras kakva sakas za 25 evra od bilo koj kraj na svet,makedonkite mnogu drzat cena da im pustime konkurencija
11.10.2008 00:33 | (30) | Like
blaze nas, 11.10.2008 00:23:04
Super,so ovie informacii veke ke bide polesno da e stane i bide prostitutka kaj nas,sega site uslugi i cenite gi znaat site-i tie sto neznale.Blagodaram.
11.10.2008 00:23 | (67) | Like
respekt, 11.10.2008 00:05:37
Ova ne e za nikakov komentar
11.10.2008 00:05 | (79) | Like
kolituren, 10.10.2008 23:47:25
sto se zanesuvate 500 700 1000 evra....smesno ...vo zapad za 50 evra imas top klasa na zenska..i toa so predigre na ubavina....a za 500 evra eeeeeee si vo paradiso club i mozes da imas od 1000 zenski koja sakas po izbor a gi ima kako ti dusa saka [i se razbira mozes i so deset ako sakas tvoja volja]..od 20hdo 05h nautro..e toa e toa...respekt makedonijo
10.10.2008 23:47 | (76) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
Насловна
 
Гола вистина
 

Снег на Водно
Блесок 10
 
Марфи
Само просечен човек секогаш дава се од себе.