сабота, 05 јануари 2008  ::  Бр. 13693
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
 
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан Црна хроника Култура Style Спорт Stars Свет Репортажа Од почеток Видео
Stars


ТРПЕЗАТА НА ПОЗНАТИТЕ ЗА БАДНИК И БОЖИК


Лепче со паричка за среќа и бериќет


Се вели, пред Божик зад Божик, кај и да си дома да си. Зошто тогаш семејството е заедно, на купче околу трпезата. На посна вечера и во исчекување на адетот на кршење на бадниковото лепче. Лепчето со паричка е задолжително, а тука се и гравчето, сармата, рибата... Домовите се украсуваат со дабови гранчиња. За оној кај кој ќе се падне паричката се верува дека во текот на целата претстојна година ќе има среќа и бериќет.

Еве што нашите познати личности подготвуваат за бадниковата посна трпеза, а што за божикната, кога се мрси и е свечена...


Елена ГЕОРГИЕВА:

Се држам до традицијата, што значи дека бадниковата трпеза е посна и на неа има риба која сама ја подготвувам, лепче со паричка, костени, ореви. Секогаш правам онака како што налага верата. Ако сме со моите за Бадник, мајка ми е задолжена за готвење, а јас и помагам, но благото е секогаш мое задолжение. Некако традиционално правам баклава, но секоја година ја подготвувам по нов рецепт. Божикната трпеза е богата и обилна и на неа има се, а јас се трудам секогаш да изненадам со некој специјалитет.


Ирена СПАСОВСКА:

Бидејќи Новата година ја минувам работно, за Бадник секогаш сум дома и ја подготвувам вечерата. На трпезата задолжително е лепчето со паричка, кое се врти и се крши, сарма, риба и грав, овошје, смокви, урми и благи работи. Божикната трпеза е свечена со многу јадења и тоа кифлички, руска салата, благо, иако сум вегетаријанка подготвувам месо за семејството.


Росана САРИЌ-ТОДОРОВСКА:

Лепчето со паричка не го купувам, туку секоја година го месам, а мора да има риба, грав, костени, ореви, грашок варен, кој многу го сакам, и компири. Мислам дека овие празнични денови претеруваме со храна, не можеме да одмориме од јадење. Така ќе биде и за Божик кога на празничната свечена трпеза ќе има од свинско печење, руска салата, кифлички до благо. По празниците и по ова енормно јадење морам да се ставам на диета.


Роберт БИЛБИЛОВ

Разговаравме со Ана околу претстојните празници и се уште не сме прецизирале некои детали. Знам само дека ќе одиме некаде каде што ќе се пали оган и на трпезата ќе имаме лепче со паричка. Обично лепчето јас го замесувам и се трудам да си ја наместам паричката, но од годинава веќе имаме нов член кому таа ќе му биде резервирана. Тука е сега Давид, па очекувам сега нему да му се падне паричката. На трпезата ќе го имаме сето она што всушност традиционално се подготвува за овие убави празници.


Благица КАЛЕВА

Традиционално секоја година за Бадник сме кај родителите на мојот сопруг. И покрај се што ми се случи со мојата ќерка традицијата ја продолжуваме и ќе одиме таму да го скршиме бадниковото лепче. За трпезата е задолжена свекрва ми, но ќе помогнам и јас. Освен лепче со паричка ќе ги има и оние традиционални посни јадења што се подготвуваат за овој ден и ја прават трпезата мошне посебна. Ќе имаме посна сарма, гравче..., а сето ќе биде надополнето со бадниково дрвце.


Биба ДОДЕВА:

Ја почитувам традицијата и за Бадник ќе направам лепче со паричка кое ќе се сече и ќе се дели на сите по едно парче. Делиме парчиња од лепчето за Господ, за куќата и за сите членови во семејството почнувајќи од најстариот. На масата задолжително има сарма со праз, грав, риба, макало, смокви, косетни, печам и тиква и сите тие јадења имаат некоја симболика. За Божик секоја година одима кај баби ми Вера на ручек, која е најстариот член во семејството, сите сме таму собрани и уживаме во специјалитетите и кујната на баба ми.

(А.Ѓ. - А.Т.)

Статијата е прочитана 21549 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
Stip, 07.01.2008 16:21:52
Sto pa Ohrid saka da kaze,vie tamu ste pola muslimani,pa zatoa ne si gi ni znaeta obicaiite bar ja taka gledam,otsekogas se stavalo parickata na badnik,a za stara nova godina pak se stava,taka pravese baba mi bog daja proste.E sega pravi svekrva mi,pa koga ke gi nema starite nie ke si pravime adetite,Sreken Vi bozik na site.Hristos se rodi!
07.01.2008 16:21 | (146) | Like
usa-DETROIT, 06.01.2008 23:52:36
za mnogu godini BOZIK
06.01.2008 23:52 | (51) | Like
ema, 06.01.2008 14:07:03
Od kako znam za sebe na badnik se stava paricka vo lebce koe doma se mesi,toa uste pokojna baba mi go pravese bog dusa da i prosti taka da ohrid nikako ne drzi deka e toa ,,srpski obicaj'', kako i da e se mora nekoja ,,politika da vmesate''ama bas vo se..otvorete dusa i srce bidete hristijani vo prav smisol na zborot i verbata...na site vi posakuvam veseli bozikni prznici i pred se mir vo dusata i dobro zdravje...bog neka e so site nas
06.01.2008 14:07 | (76) | Like
Kumanovo (za Ohrid), 06.01.2008 13:39:32
Ohrid, ova ne e srpski obicaj tuku hristijanski, pravoslaven. Srbite ne go izmislile hristijanstvoto, nitu pa makedoncite. Narodot so vekovi go sledel on sto nivniote predci go pravele toa. Treba da razberes deka tradicija se pocituva. Jas sum na zapad pa i ovdeka toa go pravime na ist nacin kako vo Makedonija. Prifati deka ludjeto ne se praveni na masina pa da site licat i pravat isto. Prifati i drugi obicaji razlicni od tvoite. Bidi covek i pocituvaj gi drugite. Na Bozik ne se navreduva.
06.01.2008 13:39 | (88) | Like
bill, 06.01.2008 12:39:21
nekoj lug stvarno neznaat nisto velat deka stavaneto paricka volepce na Badnik e srbska tradicia .tova nee tocno Makedoncite i dadoa tradicia i religia na srbite a ne obratno.
06.01.2008 12:39 | (124) | Like
LENA, 06.01.2008 08:28:24
Elena Georgieva izgleda prekrasno i spored mene e najubavata peacka na narodni pesni vo Makedonija.I Irena Spasovska se razlepsala mnogu.Ama Rosana nikogas i ne bila nesto posebno,sega pa epten se unakazila.Malku tretmani poveke galiba i trebaat.A Biba i ne mora da kasne od se sto i spremila baba i podobro ke i bide.
06.01.2008 08:28 | (62) | Like
ohrid, 06.01.2008 01:16:50
sto gi zemate tugite obicai badni lepce badniovo grance seto toa e srpski obicaj ne nas makedonski paricka se stava na vasilica a ne na badnik ne si gi poznavate obicaite makedonci dragi se tugo vi e interesno i ubavo i kazuvate deka toa go pravele vasite stari mizi asan da ti bajam
06.01.2008 01:16 | (84) | Like
verona, 05.01.2008 21:37:06
jas ziveam na zapad,i mene licno mi se dopaga kako s slavi bozik tuka.vo sekoj slucaj poklonite se pravat za najmilite i najdragite i iskreno podobro da se podarat na den kako sto e bozik otkolku za nova godina kako se pravi vo makedonija,najcesto.i na badnik se posti,se mrsi na bozik....bozik e najubaviot praznik za mene,najplemenit.pravam i mnogu pokloni,i skapi ama sum srekna zasto se bozikni i od srce.pozdrav i sreken bozik
05.01.2008 21:37 | (111) | Like
od gasterbajter, 05.01.2008 19:47:41
Ziveam na zapat, i sum prisuvstvuval na (ceremoniite) na Katolickiot Bozik.Jas licno mislam deka se preteruva so pokloni, ne retko mnogu skapi, pa seto toa go gledam mnogu providno ili premnogu komercialno.Sepak mislam deka nie toa go pravime, po duhovno i po realno.Skromno i po aftenticno, kako sto bilo nekogas.Hristos se rodi Makedonio!!!!!
05.01.2008 19:47 | (69) | Like
Stip, 05.01.2008 19:37:40
Kaj na za Badnik se pravi lebce so paricka,posna sarma,urmi,smokvi,orevi(na krajot se zemat i kako ke e orevot koj si o odberes takva ke ti e godinata prestojna).Badnikovoto drvce se pali na badnik vo kaminot zasreka i beriket.srekni praznici
05.01.2008 19:37 | (76) | Like
ceca, 05.01.2008 16:22:30
za informacija znam od postari deka trpezata na badnik vecer treba da e polna i se ostava na masa ne se raskreva i vecerta se kani dedo boze na vecera i da donese zdravje sreka beriket.
05.01.2008 16:22 | (102) | Like
od mene, 05.01.2008 15:57:58
Viki, jas sum bila na povekje katolicki veceri na 24ti Dekemvri, i potvrduvam deka se mrsi...se jade ekstra skapa pashteta od misirka koja za 100gr moze da koshta 30 evra i povekje, i se jade losos i najskapi deserti i slicno. A da ne spomenam kolku pari se troshat za podaroci. Poznavam familii koi imaat budzet na podaroci od 500 evra za edno dete. Cista komercija!
05.01.2008 15:57 | (60) | Like
darko, 05.01.2008 15:23:18
od koga ovie licnosti se svezdi vo Makedonijq ????????????????????? : ))))
05.01.2008 15:23 | (105) | Like
Bile, 05.01.2008 14:00:07
Ne treba da mesame badnik i Bozik,za badnik koga sekrsi lepceto so paricka trpezata e posna,togas go slavime radzanjeto na nasiot Gospod,utredenta odnosno vo rite sledni dena se jade mrsna i bogata trpeza.Mene licno ne mi se dopadza krsenjeto lepce so paricka po rabotnite sredini,ligavenjeto,bienjeto alkohol i site gluposti koi se pravat se pocesto i vo kafana.BOZIK e semeen praznik
05.01.2008 14:00 | (52) | Like
мами, 05.01.2008 13:57:52
Ајде барем на вакви големи денови да не се расправаме.Вики,прости му на јасс,едноставно не знаел.Христијански е да се простува.Впрочем и од Бога секогаш бараме прошка.А човечки е да се греши.Честит Божиќ.
05.01.2008 13:57 | (92) | Like
Snezana Damevska, 05.01.2008 10:32:52
Me raduva shto mladite gi pocituvaat verskite praznici, neka prodolzat taka
05.01.2008 10:32 | (78) | Like
Bukovec, 05.01.2008 10:04:44
Trpezata treba da e posna za Badnik, ama postot pocnuva od krajot na Noemvri...i se posti do Bozi, a na Bozik trpezata e mrsna.
05.01.2008 10:04 | (63) | Like
Katolicki badnik, 05.01.2008 08:04:45
Tocno e deka trpezata na katolicite e posna. Nema meso mada mozno e da ima pirogi polneti so presno blago sirenje. Tie imaat 12 jadenja i edno po edno se prenesuvaat na masata. Sto ne moze da se izede se stava vo eden sad i se dava na zivotnite. Takva e tradicijata i na polnok zivotnitnite vo stalata zboruvaat so covecki glas. Zena mi e od Polska pa sekoja godina imame dva Badnika i dva Bozika. Na kraj koga ke se stane od trpezata moze da se ima torta ili kolac ama na posebna masa.
05.01.2008 08:04 | (88) | Like
Zab, 05.01.2008 03:56:16
Parickata vo lepceto go zapocnal Sv. Vasilij ne za beriket i sreka tuku taka im pomagal, im daval pari na siromasnite, nikoj da ne vidi parite gi kriel vo lep i lebot go davan na siromasi. So e to za beriket, za sreka.... seuste li sme pagani? Se nekoi magiski prispati si pravime kon nestata. Ili svestenicite ne si ja vrsat rabotata ili pak nie ne sakame da slusame i si ja terame onaa: "Taka baba mi pravese...."
05.01.2008 03:56 | (62) | Like
Viki, Toronto do jass, 05.01.2008 03:25:12
trpezata za Badnik i kaj katolicite e posna, za tvoja informacija jass, a sto se odnesuva do misirkata ja sluzat na Bozik koj i kaj nas pravoslavnite e mrsen...Badnik i Bozik!
05.01.2008 03:25 | (104) | Like
jass, 04.01.2008 23:53:05
Trpezata za badnik, kaj katolicite e mrsna so pecena misirka, a kaj nas posna, e koe e ispravno i kade pisuva?
04.01.2008 23:53 | (97) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
Насловна
 
Гола вистина
 

Снег на Водно
Блесок 10
  

 

m
Секоја едноставна идеја ќе биде изречена на најкомплицираниот можен начин.