вторник, 29 јануари 2013  ::  Бр. 15198
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
 
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан и Свет Култура Спорт Забавна Од почеток Видео


ПЛАНИНАРСКИОТ ДОМ "КОПАНКИ" ИЗГОРЕ ДО ТЕМЕЛ


Репортерот на Вечер заробен во пожарот на Пелистер!


- Навистина беше многу страшно. Знаеш дека гори околу тебе, едвај се гледаше, но моравме да провериме да не останал некој заробен. Одевме од соба до соба за да провериме да не останал некој внатре, бидејќи чадот беше многу густ и лесно можеше некој да се онесвестил или да се задушил. За среќа, немаше никој и истрчавме надвор. Дотогаш веќе целиот дом беше во оган


Планинарскиот дом "Копанки" за еден час изгоре до темел во катастрофален пожар, а за среќа во трагедијата немаше жртви иако во тој момент во домот имало триесетина луѓе, од кои повеќето спиеле. Според очевидците, за само неколку минути огнот го зафатил целиот дом и немало шанса присутните сами, со црева и кофи, да го изгаснат пламенот. Побарале помош и од битолските пожарникари, но тие немале возило кое можело да се пробие до домот, па кога стигнале со ратрак, веќе било доцна.

Една група момчиња од Скопје, гости во домот, меѓу кои и репортерот на "Вечер" Драган Митрески, биле во трпезаријата кога избувнал огнот. Тие не забележале дека нешто гори туку ги чуле гостите од катот кои во паника излегувале од собите.
- Во домот имаше околу 25 луѓе вечерта. Ние седевме во трпезаријата кога чувме врева и тропање на горниот кат. Ни беше чудно, бидејќи повеќето гости требаше да спијат во тој момент. Тогаш еден дотрча до нас, ни кажа дека нешто гори и оти целиот кат е во чад, вели Митрески.
Паниката набрзо се проширила низ домот, гостите трчале на сите страни барајќи противпожарен апарат повеќе, кофи, црева, лопати, се што можело да помогне да се изгасне огнот кој неверојатно брзо се ширел низ стариот планинарски дом.
- Паниката одеднаш не фати сите. Чадот се прошири низ целиот дом. Се обидувавме да гасиме. Се што ни беше при рака искористивме, дури и со лопати фрлавме снег внатре, но попусто. Еден по еден излегувавме надвор, бидејќи стана опасно, вели Драган.

Дел од гостите во домот, кои биле на првиот кат кога избил огнот, останале без целата опрема и багажот што го носеле со себе.
- Навистина беше многу страшно. Знаеш дека гори околу тебе, едвај се гледаше, но моравме да провериме да не останал некој заробен. Одевме од соба до соба за да провериме да не останал некој внатре, бидејќи чадот беше многу густ и лесно можеше некој да се онесвестил или да се задушил. За среќа, немаше никој и истрчавме надвор. Дотогаш веќе целиот дом беше во оган. Неколку гости останаа без скијачката опрема, компјутерите и багажот што го носеа со себе. Стоеја така по маици и блузи. Се им остана во собите и во општата паника и метеж не стигнаа да го земат и да го изнесат, вели нашиот фоторепортер.

Од она што го виделе и дознале момчињата од Скопје огнот најверојатно избувнал кај котелот за парно греење, а некои од очевидците тврделе дека огнот се проширил преку оџакот.
- Во трпезаријата немаше ништо, а тие што дотрчаа од катот, велеа дека огнот избувнал кај котелот и се проширил кон тоалетите, вели репортерот на "Вечер".

Некој од гостите ги алармирал и битолските пожарникари, но тие немале возило со кое можеле да се пробијат кон планинарскиот дом. Пристигнале по еден час, доцна за да сторат што било, бидејќи голем дел од домот веќе бил тотално уништен.
- Ги донесоа со ратрак, носеа боци за гаснење, ама веќе беше доцна. Штом ние не успеавме, пожарникарите, со опремата што ја имаа во тој момент, немаше шанси да го угаснат силниот пламен и да спасат она што можеше да се спаси, додава Драган.

За среќа, во целата трагедија само еден гостин побарал лекарска помош, бидејќи вдишал многу чад.
Од битолската полиција информираат дека нивни тимови вршат увид на местото и засега немаат информации како и каде избувнал огнот. Тие допрва ќе направат информативен разговор со гостите на домот.

(О.Ч.)
фото Д. Митрески

Статијата е прочитана 5762 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
Zagrizen graganin..., 29.01.2013 09:51:35
Za zal ne gledam gragani koj se zagrizeni za svojata bezbednost,a bogami i drzava zagrizena za bezbednosta na graganite.Ne svatlivo e kako turisticko mesto nema pristap za pozrnikarski vozila ili,pozarnikari bes soodvetno vozilo za takov teren.Odgovorni za pozarna...barajte novi vozila zatoa sto ovie sto gi imate mozete samo da gi ostavite vo centarot na Skopje....ke se vklopat dobro vo BAROK stilot.
29.01.2013 09:51 | (20) | Like
Васко, 29.01.2013 08:22:30
Ајде сега дел од Скопје 2014 нека се прати и накај Битола, па нека види Битола малку аир од парите и даноците кон Р.Македонија
29.01.2013 08:22 | (23) | Like
Steta, 29.01.2013 06:23:31
Navistina steta...No me zacuduva faktot deka za kratko vreme ni se slucuva nesto sto sekogas mislime deka e daleku od nas.Posta,pa ova...nedaj Boze nesto drugo.
29.01.2013 06:23 | (22) | Like
of lele Makedonijo, 29.01.2013 01:12:50
Nekako se zacestija pozarite vo posledno vreme. Koj proklet i misli crno na ovaa zemja? Samiot da izgori.
29.01.2013 01:12 | (34) | Like
Major Langer, 28.01.2013 23:17:54
Toa bese brendot na Pelister.Steta.
28.01.2013 23:17 | (31) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ

 
 

Снег на Водно
Блесок 10
Марфи
Остар поглед и суд. Кој е надарен со тоа станува господар на работите, а не тие на него.