петок, 23 јануари 2009  ::  Бр. 14008
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
 
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан Црна хроника Култура Life Style Спорт Stars Свет Од почеток Видео


Груби невистини


Во колумната на проф. д-р Љубомир Д. Фрчковски "Франкфуртска vis-a-vis Демирхисарска школа", објавена во весникот Дневник од 20 јануари 2009 година, се содржани груби невистини во врска со доаѓањето на проф. д-р Ѓорге Иванов за асистент на Правниот факултет во Скопје во 1995 година.

Колумнистот тврди дека тој го довел Иванов на Правниот факултет и дека се борел на Наставно-научниот совет да го примат за асистент. Тоа не е вистина од едноставна причина што неговото тврдење не се совпаѓа со фактите.

М-р Ѓорге Иванов е предложен за асистент од Рецензентска комисија во состав: проф. д-р Светомир Шкариќ, проф. д-р Димитар Бајалџиев и проф. д-р Миодраг Мицајков.
Во Извештајот на Рецензентска комисија од 1.IX.1995 година изречно стои: "Респектирајќи ги постигнатите резултати и имајќи ги предвид потенцијалните можности на кандидатот за успешен научен развој, Рецензентската комисија со посебно задоволство му предлага на Наставно-научниот совет на Правниот факултет во Скопје м-р Ѓорге Иванов да го избере за асистент на Правниот факултет во Скопје на научната област политички теории".

На Рецензентската комисија не и беше тешко да формулира таков предлог бидејќи м-р Ѓорге Иванов магистрирал на политички науки со просек 9,7 и до 1995 година објавил 26 публицистички, стручни и научни трудови. Од трудовите се издвојува неговиот труд "Цивилно општество", СТЕП, Скопје, 1995 година, во обем од 172 страници текст.
Предлогот на Рецензентската комисија е усвоен едногласно од страна на Наставно-научниот совет. Тоа е забележано во Записникот од X седница на Наставно-научниот совет од 29. IX. 1995 година (точ. 2.4).

Во Записникот на Наставно-научниот совет нема ни трага за крволочно однесување на кој било член на Наставно-научниот совет против изборот на м-р Ѓорге Иванов за асистент.
Во Записникот е забележано дека проф. д-р Светомир Шкариќ е оправдано отсутен од X седница на Наставно-научниот совет кога се изврши изборот на м-р Ѓорге Иванов за асистент. Контрадикторно е да се тврди дека бил крволочно против изборот кога тој не бил ни присутен на седницата и кога е потписник на извонредно позитивна рецензија.

Драго ми е што потенцијалите на проф. д-р Ѓорге Иванов дојдоа до полн израз во периодот од 1995 до 2009 година, така како што тоа го предвидоа рецензентите. Тој израсна во еден од најстручните и најморалните професори на Правниот факултет "Јустинијан Први" во Скопје.
Во колумната се содржани елементи на две кривични дела, предвидени во КЗ: клевета (чл. 172) и навреда (чл. 173).

Колумнистот ќе треба да плати парична казна во износ доволен за купување концертен клавир "Стенвеј" за потребите на културата во Република Македонија.
Од Судот ќе се побара да му изрече во стек и казна затвор од три години, бидејќи колумнистот покажува знаци на рецедивист во кривичната област.
Тој ќе мора да го објасни и карактерот на Демирхисарската школа.

Скопје, 21 јануари 2009 Проф. д-р Светомир Шкариќ
ПРИЛОГ:

(1) Извештај на Рецензентска комисија, 1. IX 1995;
(2) Записник од X седница на Наставно-научниот совет, 29. IX 1995

  

Статијата е прочитана 15434 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
ratio, 23.01.2009 13:43:30
Колку и да е нерационално тврдењето на Фрчковски за проф. Ѓ. Иванов, негово право е да зборува и да пишува што сака. Меѓутоа, главните виновници за промоцијата не неговите „креативни“ мислења се медиумите, кои за малку сензација прифаќаат секакви колумни. Невистините се интересна тематика, а фантазијата нема крај. Чест на многубројните „идеи“ за колумна на Фрчковски, ама нека ги издава на некој блог, а не да ја труе јавноста со само нему познатите факти и само нему логичните фрази. Да напише нешто со тематика на полето во кое е професор, а не да си игра како мало дете кое пука од радост кога може да напише збор, два за другарчето, а тоа да го прочита и другото маало. !
23.01.2009 13:43 | (55) | Like
kmet, 23.01.2009 13:34:17
до толку ми е одмилен па неможам ни да го гледам ни да го слушам, а камо ли да го читам !
23.01.2009 13:34 | (47) | Like
saso donev, 23.01.2009 13:30:46
covekot e praf parazit.cel zivot zivee na grbot na graganite i nisto dobro ne napravi.neka svati ednas deka veke ni se losi od negovite komentari.imase sansa da napravi nesto i NAPRAVI kupi rasni horse i vo negova cest bea krsteni frcko 1,frcko 2 ........
23.01.2009 13:30 | (44) | Like
mene, 23.01.2009 13:02:33
i aj sega kazete mi dali drzi mesto da se kandidira za gradonacalnik na skopje .....pa dali e normalno takvo nesto da se pusti vo javnosta ,,,prodadena dusa bugarska
23.01.2009 13:02 | (37) | Like
Реалист од Кичево, 23.01.2009 12:51:06
Читам и се чудам,сите го напаѓаат Фрчко,без да ја знаат вистината од другата страна,убаво напиша еден читател-дај да видиме зошто ценетиот професор бил оправдано отсутен.Можеби Фрчкоски некогаш претерува но богами некогаш има одлични колумни.ДА ПОЧЕКАМЕ ДА ИЗЛЕЗЕ ЦЕЛАТА ВИСТИНА,па после сите ќе коментираме.ПОЗДРАВ до сите читатели
23.01.2009 12:51 | (30) | Like
od debar, 23.01.2009 12:50:25
frcko e mnogu jak politicar...vie site sto zborite protiv nego nikogas nema da stignete na negovoto nivo na sposobnost...imajte respect malce!
23.01.2009 12:50 | (33) | Like
jas...jas....jas, 23.01.2009 12:29:44
da......profesorot, definitivno treba nekoe vreme da go pomine zad resetki
23.01.2009 12:29 | (66) | Like
dukopandurmakedon, 23.01.2009 12:16:39
i za takvi kako nego ima lek samo treba da se aktiviraat nekoi sluzbi i on ke iscezne bez traga i glas samo toa e od nego spas !
23.01.2009 12:16 | (41) | Like
momo, 23.01.2009 12:10:45
{respekt (22.01.2009 23:07:09) sto go stavate na naslovna strana ovoj portokalovo-crn papagal,ne zasluzuva vnimani} P.S. ne sakam ovakvi samobendisani faci da komentiram pa go kopirav komentarot od "RESPEKT" i mislam deka e dovolno toa (ma i mnogu e ama ajde...)
23.01.2009 12:10 | (34) | Like
Od zapad star skopjanec starosedelec. od pra dedovci., 23.01.2009 11:58:37
apa da prodava demagogija na narodot,e sekoj seljak stanal golem politichar . pa da oni ja vodat nasata drzava, stramota.be luge , se prasuvam , od koe selo e ovoj homo, -frckovski-
23.01.2009 11:58 | (40) | Like
Tomi -Avstralija, 23.01.2009 11:39:24
Frckovski e izguben slucaj , ima edna narodna , ,,ne e kriv toj sto go jade zelnikot ami kriv e toj sto mu go dal,,Urednikot na vesnikot Dnevnik trebe da razmisli do koga ke tolerira eden suzofrenik da mu pisuva kolumni.Pa toj ART-konj (kupuvase sliki i konji) go znae cela javnost kako eden obicen salabajzer, siledzija , bez nikakvi moralni kvaliteti.Pa bogami i fakultetskata uprava - dekanatot, trebe da se pozabavi so nego i krajno vreme e da go isfrlat toa Gubre od covek od svojata sredina.
23.01.2009 11:39 | (58) | Like
bule, 23.01.2009 11:25:48
Шкариќу, на ниски гранки паѓаш... подобро на молчиш... вака изгледа дека е во право Фрчкоски...
23.01.2009 11:25 | (29) | Like
miki, 23.01.2009 11:19:33
zarem vredi da se stava na naslovna stranica i da se diskutira za nego, toj e edno iskompleksirano sustestvo, dajte vece ednas stavete go tamu kade sto mu e mestoto.
23.01.2009 11:19 | (31) | Like
Kpidan, 23.01.2009 11:16:11
A kade se faksiilite na drugite dokumenti. Ili gi nema?
23.01.2009 11:16 | (29) | Like
vesna, 23.01.2009 11:14:23
abe covek ti sam ne se sakas,ne pa da podrzis nekoj drug za da stanel profesor.od vakvi kako tebe dosta i e na ovaa drzava...
23.01.2009 11:14 | (34) | Like
ac.milan, 23.01.2009 11:14:16
Me mie jasno kako mozete site da sve protiv frcko a da znaeste deka gram pamet nemate bidejki ako nekoj go osuduva nego i go pravi nejznajko mnogu gresi toj sie glava vo r.makedonija i sramota sie da go rasporedite toj nekoj si Ivanov so Frcko koj navistina sie pameten i intelegenten covek i krivo mie zasto seto ova rabota ja gledate politicki i partiski cao
23.01.2009 11:14 | (44) | Like
benito bitola, 23.01.2009 11:09:58
coekov treba da se leci ima teska zizofrenija toa e ocigledno neposakuvaniot ekspert
23.01.2009 11:09 | (54) | Like
dr.Dimitar Skopje, 23.01.2009 11:07:50
ludje covekot da se podlezi na zadolzitelen pregled - kontrola pa po dobienite rezultati da se upati vo bardovci na lecenje za grev e gi dade site ukradeni pari za kazni.......TOA TI E KOGA CE MU GO ZEME GOSPOD UMOT.........
23.01.2009 11:07 | (55) | Like
mkd, 23.01.2009 10:55:04
E ova e demantiranje so fakti
23.01.2009 10:55 | (60) | Like
Jas, 23.01.2009 10:53:44
Policiska drzava. Ne smee covek nisto da kaze.
23.01.2009 10:53 | (51) | Like
Никола, Ср., 23.01.2009 10:44:47
Веројатно само уште на Фрчковски и неговите компањони од ПЛАТФОРМА не му е јасно, дека мнозинството од македонските граѓани со презир гледаат на нивната "атинска школа". Демирхисарската и секоја друга, која во прв план ги става македонските национални интереси, ни е сосема прифатлива и затоа проф. Иванов е без посериозна конкуренција на претстојните избори.
23.01.2009 10:44 | (44) | Like
zare, 23.01.2009 10:42:57
Abe Frcko za vas e Vonzemjanin.
23.01.2009 10:42 | (41) | Like
los do koska, 23.01.2009 10:41:01
Luge Frce e bolen, dajte malku milost kon eden zabegan, (bifsi?) komunjar,koj so site sili se "trudi" da se vrati na politickata scena vo Makedonija. Toj ne moze da trpi da e "zaboraven". Ima edna stara izreka: "Podobro i da me mrazite, od kolku da me zaboravite (ignorirate)". Toj sega uziva oti se zbori za nega pa makar i LOSO. E ne mu go davajte toa zadovolstvo DE......!!!!!!!!!!!!!!so dlaboko socustvo do R'GATA ZABORAVENA........:-[[[[[[
23.01.2009 10:41 | (38) | Like
karikaturist, 23.01.2009 10:30:14
Bidete bez gajle. KARIKATURATA Trifun Kostovski ke mu gi plakja site sudski kazni na MANIJAKOT Frckovski. Veke osnoval fond koj ke gi plaka istite.
23.01.2009 10:30 | (33) | Like
E OD KOGO DE?, 23.01.2009 10:29:31
Ovoj ne znae ni za sram ni za strav ;katastrofa.Skaran e so vistinata NE TUZETE GO ZA GREOTA E
23.01.2009 10:29 | (60) | Like
bube, 23.01.2009 10:20:07
covekov ne e vo red toa e fakt, no zosto nekoj mu dozvoluva da ja laze makedonskata javnost toj i negovata kompanija, zarem ima luge koj muveruvaat, cudo nevideno,
23.01.2009 10:20 | (36) | Like
Od Zoran Skopje, 23.01.2009 10:15:29
Pokraj tolku brilijatni umovi vo R.Makedonija nemozam da se iznacudam kako g.Frckovski stanal profesor (tuka trebe da se istrazi izvestajot na recezentskata komisija i kvalitetot na izdadenite trudovi na tepacot na ZENI). I voopsto ne e korektno od aspekt na funkcijata sto ja ima da pisuva takvi nevistini, kleveti i navredi za prof. d-r Gorgi Ivanov
23.01.2009 10:15 | (57) | Like
slartibartfast, 23.01.2009 10:14:33
Izvestajot na recenzentskata komisija e samo forma za vo arhiva koja ne otkriva sto tocno se slucuvalo i koj sto kazal. Znaci postoi moznost tvrdenjata na Frcko za odnesuvanjeto na Skaric da se tocni. Zatoa i ne prisustvuval na sednicata na Nastavno-naucniot sovet. Tuka ke se pojavi kako svedok banditot Micajkov i toa ti e. Skaric e star covek i mu poracuvam da si sedi doma i da si krcka orevcinja.
23.01.2009 10:14 | (55) | Like
tony, 23.01.2009 09:58:33
Frcko prvo ja ucenuvase a posle i ja buvna ( kaj nego doma) Penelopa Gjurcilova koja posle ja postavi vo MNR. Peni ni kaza deka Frcko sakal da ona polzi gola pred nego a on sedi na fotelja .
23.01.2009 09:58 | (58) | Like
petre, 23.01.2009 09:57:59
Za zal vo Makedonija ima poveke vakvi , steta , steta za nas , steta za Makedonija. Za kogo li rabotat ovie luge?
23.01.2009 09:57 | (32) | Like
nena, 23.01.2009 09:54:50
...dvorskata luda mora da si ja igra svojata rolja..dobr....dobro e platen za toa.. ic ne mu se sekira za pari..
23.01.2009 09:54 | (46) | Like
petar-K, 23.01.2009 09:39:35
Edvaj e cekam razvrskata od sudot sigurno ke doznaeme povek'e za ovoj slucaj mozebi Frcovski ima AS vo rakavot a ako go nema pak ke bidat krivi sudovite i pravoto vo R.M. vo koe i toj e del i koe go zastapuva.Si velam deka e pravnik?
23.01.2009 09:39 | (42) | Like
ИД, 23.01.2009 09:31:54
Има разлика во искажување сопствен став од една страна и клеветење и навреди од друга страна. Исто како што спортски новинар може да напише дека не му се допаѓа како игра одреден фудбалер, но не смее да напише дека истиот фудбалер е доведен во репрезентација со врски или со плаќање мито, а без притоа да приложи соодветни докази.
23.01.2009 09:31 | (34) | Like
mene, 23.01.2009 09:27:46
aman be luge nema podobar od Frcko car si e covekot.........
23.01.2009 09:27 | (31) | Like
Dr, 23.01.2009 09:22:50
Toa shto e profesor na fakultet na Frkoski ne mu dava pravo da iznesuva nevistini i mislam deka treba site da go tuzat ..vokolku iznesuva nevistini pa barem so sudskite parichni kazni da izgubi malku od ukradenite pari.A i po nekolku presudi so parichni kazni moze i kje mu dojde pametot pa nema da si dozvoluva arogantno i bezobrazno da pishuva sekakvi kolumni
23.01.2009 09:22 | (51) | Like
42 ka, 23.01.2009 09:04:55
Abe luge nema potreba na nekoj ovakov da mu se dokazuva nesto.Jas taka pravev so mojot sin koga imase 2 god. i sekogas se go interesirase a ne mozes da mu objasnis zatoa sto ne znaese nisto i sekogas imase sledno a " zosto e ova vaka". Inaku Frcko na slikata e izlezen kako Bil Karson od westen filmovite(vsusnost i vo stvarnosta e takov-WILDWEST).
23.01.2009 09:04 | (52) | Like
mak, 23.01.2009 09:04:24
Frcko pa ke go papa
23.01.2009 09:04 | (63) | Like
Jas, 23.01.2009 08:47:15
Frcko forever!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
23.01.2009 08:47 | (39) | Like
boris stankov, 23.01.2009 08:41:17
vistinata e na sredinata
23.01.2009 08:41 | (69) | Like
Makedonka, 23.01.2009 08:30:38
aman be Frcko site pari gi dade za tuzbi...pa kolku li gi imas? vo sekoj slucaj vo ovaa drzava ne smee da postoi necivo drugo mislenje, drugi soznanija koi bez razlika sto ne mozat da se potvrdat so dokumneti ne znaci deka ne postojat...te poddrzuvam vo pogled na razlicno mislenje, pa ne mozeme site da mislime kako sto sakaat nasite ministri, nasata vlada i slicni. dozvolete vo ovaa drzava sekoj da ima svoe mislenje, pomina vremeto na rezimi i cenzuri, nekoj drug vek sme sega...
23.01.2009 08:30 | (39) | Like
Ne mu odi na Covekot, 23.01.2009 08:16:49
Abe Frcko ko ne ti odi sto da ti pram. Tebe te bivat za Tepac ti tepas zeni vo sred bel den be duso. i za toa ne te bivat za Presedatel . pozdrav
23.01.2009 08:16 | (31) | Like
makedonec, 23.01.2009 08:11:16
abe kako mozi ovoj prcko da bidi profesor pa ovoj povejce mi lici na zabegan
23.01.2009 08:11 | (39) | Like
cit, 23.01.2009 08:07:28
luge moi edno e jasno.covek shto ne si go ceni i pocituva sveto semejsto,koe sveta rabota kakvo e takvo e ,pak ke ja saka svojata drzava i narod Narode makedonski svesti se nemojte smo kontra na se sto e dobro , ne evazno koj sto e i od kade no da e dobar Pocituvajte se sto e ubavo dobro nashe e. makedonka
23.01.2009 08:07 | (32) | Like
antika, 23.01.2009 08:02:53
ljubomire danailov svrckovski kazete samo kako vie doktoriravte a dr vasil tupurkovski vi fakase vrski
23.01.2009 08:02 | (33) | Like
sase paris francija, 23.01.2009 07:59:09
toj covek ne treba da gazi na makedonska zemja sram e za makedoncite toj usta da otvori laze ne znam kako mu dozvoluvaat da pisuva vo dnevnik sigurno frckofski plaka za svoite kolumni
23.01.2009 07:59 | (39) | Like
frcko 2, 23.01.2009 07:52:53
se prasuvam dali znaes nesto pametno da kazes mavnise ednas za sekogas od narodov i kako faca mnogu si odvraten.
23.01.2009 07:52 | (59) | Like
mirko, 23.01.2009 07:13:04
Eeeee Frcko, lija, lija ama sega izgleda dolija, sega za se ima da platis.Ke si svirkaat na klavirot, a ti ako imas sreka ke gledas i slusas
23.01.2009 07:13 | (37) | Like
Alex, 23.01.2009 05:10:15
Pejo-dosta treskaj zeleni i nedovetni komentari.Frcko-go zalam od ednostavna pricina sto ovoj nekogas renomiran profesor-se pretvori vo pateticen profesionalen lazac.A za profesor Svetomir Shkarik-koj bese poranesen moj profesor po Ustavno pravo najodgovorno tvrdam deka e eden najkompetenten,principielen i korekten profesor.Za zal ulicniot tepac Frcko pak sam se zaglibi vo g.mna i toa do gusha!!!
23.01.2009 05:10 | (38) | Like
Marko, 23.01.2009 03:51:12
Pishuvajte za frckopolous ama mora li slika negova da gledame??
23.01.2009 03:51 | (56) | Like
Dr.Stojadin B.Naumovski-Coci/Detroit, 23.01.2009 03:42:15
Bravo za Prof.Svetomir Skarik. Srdecni pozdravi od SAD.
23.01.2009 03:42 | (35) | Like
cape, 23.01.2009 03:20:21
Abe nemie krivo so me mamis, tuku mie krivo so mislis deka ti veruvam. Znaeme poveketo kako se stanuva asistent i profesor na Sv. Kiril i Metodij, pisite so sakate vistinata e DRUGA.
23.01.2009 03:20 | (49) | Like
profesor, 23.01.2009 02:35:15
Prashajte go pr.Shkaric zoshto beshe ,,opravdano osaten od 10 sednica na Naucno-nastavniot sovet. Fer e i samiot Ivanov da se proiznese za taa slucka .samo tolku./inaku ne se soglasuvam so nacinot na koj seto toa go iznese pr.frckovski vo javnosta/
23.01.2009 02:35 | (37) | Like
kitka, 23.01.2009 02:22:54
Leeele abe pak li ovoj na internet stranicava e navistina ne mi e jasno za osto dozvoluvate vie od vasata redakcija da mu se dava nekakov publicitet na ovoj Frckovski pa toj e odamna ZABEGAN so umot.
23.01.2009 02:22 | (38) | Like
Aleksandar, 23.01.2009 02:20:51
Daj be bez sudenje da go klajme vzatvor ovoj Frcko !?
23.01.2009 02:20 | (66) | Like
дедото, 23.01.2009 01:38:33
Искажување на лично мислење,слобода на говор?“crveno“ не ме разочарувај,каде е тогаш слободата на секој човек да се бори против лагата,навредата и менталното силеџијство од комуњариве?Каде е слободата да го браниш својот углед и чест кога вакви куртизани го напаѓаат?Каде беше кога во мракот на диктатурата на ссдс нив никој не смееше ни да ги погледне без последици?Тие едноставо мора да си заминат на буништето на историјата.
23.01.2009 01:38 | (66) | Like
jas, 23.01.2009 01:36:02
manijak neviden
23.01.2009 01:36 | (46) | Like
nekoj, 23.01.2009 01:31:33
shkaric od dojran,balajdziev od gevgelija..........treba nekoj i od valandovo
23.01.2009 01:31 | (46) | Like
Никола Битола, 23.01.2009 01:28:38
А кои биле членовите не рецентската комисија што го предложиле Фрчковски за професор? Демирхисарска или Ресавска школа?
23.01.2009 01:28 | (32) | Like
kokal, 23.01.2009 01:24:14
abe frcko ti imas odvisok pari izgleda ama i si zabegal nogo
23.01.2009 01:24 | (33) | Like
Makedonec, 23.01.2009 01:09:16
Zosto Frckopoulos ima pro-Grcki stavovi? Neka negovite obozavateli kazat zosto..
23.01.2009 01:09 | (74) | Like
KIKO, 23.01.2009 00:59:14
DOLGO vreme go citam vasiot vesnik i prezadovolen sum od sodrzinite sto gi nudite,, ALI SEGA JA PRETERAVTE ve molam nemoj da ne davite so PUSKI ISPUKANI . LAZGOVCI,POLTRONI i red drugi psihopati od redot na FRCKOVSKI,,, aman VE MOLAAAMMMM ,iskreno vas
23.01.2009 00:59 | (33) | Like
crveno, 23.01.2009 00:56:46
Dobro, lugje, go znaeme Frckovski i negoviot cinicen nacin na pisuvanje, so dosta satiricno i duri ponizuvacko prenesuvanje na porakite. Site sme glupi, a samo toj se znae. No, pravoto na sloboda na govor e Ustavno zagarantirano pravo koe pridonesuva kon razvojot na demokratijata vo opstestvoto i golem problem e koga politicari osobeno od vlasta tuzat kolumnisti (a kolumnite iznesuvaat licen politicki stav) ili koga profesori od vakov mastab ke padnat tolku nisko da svoite politicki konfrontacii i prepirki gi resavaat preku mediumite i sudovite, a zgora na toa vo se go vklucat i Univerzitetot Sv.Kiril i Sv.Metodij i Dekanot na Pravniot fakultet. Ne samo sto toa e vrv na nevkusot i nekulturata, tuku i vrv na nedemokraticnost i netolerancija za javno iskazaniot zbor i politicki stav. Tokmu od ovie primeri se gleda zosto vo Makedonija nemame javna demokratska rasprava za nitu eden klucen problem vo drzavata, tuku se ni se resava vo tesni "mali grupi" na "lideri" na politicki partii, a ceh
23.01.2009 00:56 | (41) | Like
realen makedonec, 23.01.2009 00:28:48
siligijata frcko ne go biva za nisto, osven za kleveti i da siri lagi ,nekoj e roden da bide prokletnik toa e covecka sudbina .
23.01.2009 00:28 | (72) | Like
Ivi, 23.01.2009 00:17:06
Koja niskost od kolumnata na Frckov.,covece. Ne znam dali voopstvo se komenitaraat frustracive na "kebapceto" sto iskrka kazna 30 000 i e so sudska odluka proglasen za vinoven ili krivicno odgovoren. Tipov stanuva neuracunlivo samoprocenliv za ona sto go lupa niz vesnicive. Bludnici vrz istorijata na udledod kakov takov sto nekako go izgradi i preku nok go izgubi kako i imeto na negovite dedovci. Klasicen opis na odnesuvanje e covek cuvan vo bela soba bez kjosinja odredeno vreme i potoa pusten vo realniot svet ili bebe stotuku izleglo od stomakot na svojata "mama" i realniot svet mu izgleda tugja sredina bidejki e razlicna od mestoto kade sto gi pominal poslednite 9 meseci. Zaboravi "kebapceto" civ kljuc pozajmuvase od stan za da nosi studentki na peglanje a potoa so dekret gi pukase u mnr.
23.01.2009 00:17 | (28) | Like
Pirin, 23.01.2009 00:04:27
site profesori na fakultetite vo makedonija imaat mnogu trudov naucni napisano toest knigi od nivniot predmet sto go predavaat i na studentite im gi prodavaat a koj nema da kupi takva kniga normalno je da ispitot nema da go zeme , zastto taa kniga e naucen trud da profesorot si stavi parite vo dzep , ova e javna tajna pisuvaa i novinite mediite i isto i carsijata i zenite vo selo na cesma , samo e edno jasno da ova e cela tajna sto nikoj ne ja znaje , e takvi se tie trudovi naucni od nasite profesori mozebi imaam najniski plati vo evropa no za razlika od toa pa imaat najvisoki najmoderni i najubavi palati vo evropa.
23.01.2009 00:04 | (28) | Like
realen, 23.01.2009 00:00:39
"Ne mi e krivo sto me laze, krivo mi e sto misli deka mu veruvam" Dokolku ovaa Frcko ne go razbere neka si gi ostavi titulite i na pazar vo Sutka.
23.01.2009 00:00 | (30) | Like
Aleksandar, 23.01.2009 00:00:29
Prof. Shkaric e najcesniot covek, koj sum go zapoznal. Samo tolku.
23.01.2009 00:00 | (52) | Like
bravo, 22.01.2009 23:48:45
e imalo gospod i ovoj frckovski aman vise 5 zbora kazuva 10 laze srammota e vo makedonija mora da postoi kriterium koi moze dase kaze profesor
22.01.2009 23:48 | (64) | Like
Koki, 22.01.2009 23:39:44
Do koga ke se zamarame so nevazni raboti????
22.01.2009 23:39 | (68) | Like
od mene, 22.01.2009 23:38:41
pa bas ne se slagam so ovie nevistini sto gi pisuvate. site gi potkupija i profesorite
22.01.2009 23:38 | (34) | Like
erik, 22.01.2009 23:27:08
si go najde majstorot frcko
22.01.2009 23:27 | (34) | Like
Itar Pejo, 22.01.2009 23:23:57
Ama da ne ima i nekoj aneks?
22.01.2009 23:23 | (48) | Like
Gjorgi, 22.01.2009 23:23:39
ovoj sekogas e pika glavata kajsto ne treba, zaoto ne se skrie da ne go gledame mi go rasipuva denot.
22.01.2009 23:23 | (28) | Like
dejan-dracevo sity, 22.01.2009 23:18:03
frcko !!! odi negde skrise !!! samonarecen ekspert za se i sesto !!!
22.01.2009 23:18 | (44) | Like
commanddevil, 22.01.2009 23:17:40
lugje,covekov po suratot,grimasite,govorot..se gleda deka nesto ne e ,,aren,,.i namesto da pobaratrucna pomos i pokraj skoresnite kazni-povtorno trese zeleni..navistina vreme e nekoja instituicija da se pozanimava so nego..grev4e!
22.01.2009 23:17 | (34) | Like
jovceska, 22.01.2009 23:17:01
Pa normalno deka sega clenovite na SDSM ke go napagaat prof. Ivanov so lagi i nevistini zatoa sto oni ne mozat da najdat spremen covek koj ke gi pretstavuva na ovie izbori a sigurno i na site drugi naredni.
22.01.2009 23:17 | (55) | Like
Mile, 22.01.2009 23:11:58
Ah toj Frle, manipulant bez konkurencija. Vreme e takvite kako nego da gi stavime na ignor....
22.01.2009 23:11 | (33) | Like
vilinec, 22.01.2009 23:09:49
frcko skroz zabegal, na ovoj covek treba da mu se zabrani da istapuva javno, ako e i od nego dosta bese.
22.01.2009 23:09 | (42) | Like
respekt, 22.01.2009 23:07:09
sto go stavate na naslovna strana ovoj portokalovo-crn papagal,ne zasluzuva vnimanie
22.01.2009 23:07 | (54) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
Насловна
 
Гола вистина
 

Снег на Водно
Блесок 10
 
Марфи

Колку порано ќе заостанеш, толку ќе имаш повеќе време за надоместување.