сабота, 06 февруари 2010  ::  Бр. 14315
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
 
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан Црна хроника Култура Life Style Спорт Stars Свет Од почеток Видео


СО ПРОЕКТОТ СКОПЈЕ 2014 ПОПОЛНЕТ ЦЕНТРАЛНИОТ ГРАДСКИ ПЛОШТАД


Репрезентативен центар - огледало на државата

Познатиот и докажан архитект Вангел Божиновски тврди дека од 1968 година, па до денес, Скопје никогаш нема добиено каков било план за уредување на најскапата градска соба


Презентираниот проект за новото архитектонско решение и за изглед на Скопје 2014, кај поголемиот дел од скопјани во текот на минатиот ден предизвика воодушевување. Тие сакаат да живеат опкружени со градби што ќе му дадат на градот нов имиџ, стил на европска метропола. И градбите и спомениците изградени во неокласицизам и барок стил, селективно и визионерски, според нив, полека, но сигурно ќе го избркаат сивилото на постсоцијалистичкото Скопје. Тие укажуваат дека секоја држава имала период на градители и во секоја држава тој период се паметел како златен. Ова што се прикажа од Општината Центар, Градот и Владата, било токму тоа златното. Исто така, од друга страна, експертите се согласуваат со ставот на оние кои најмогу ќе ги ползуваат архиктетонските промени на нивната дневна соба. Според нив престолнината била единствениот главен град во Европа, во кој централното градско подрачје не е заокружено. Се работиело за пополнување на просторот. Целокупниот проект е правен врз основа на сериозни општоприфатени стандарди. При изработката на истиот се запазени сите потреби модулати кои овозможуваале оптимална циркулација на воздушните маси, урбанистичката логика како и фрекфенцијата на сообраќајот, укажуваат стручните лица.

Познатиот и докажан архитект Вангел Божиновски тврди дека од 1968 година, па до денес, Скопје никогаш нема добиено каков било план за уредување на најскапата градска соба.
- Како некој кој ги разбира овие работи, укажувам дека дефинираните архитектонски работи се изведени без забелешка и не знам никој кој би можел да најде каква било дамка на проектот Скопје 2014. Имаме професионален изглед на најскапиот простор на градот, довршен по речиси еден век. Секоја власт која од тоа време, па наваму владееела, не отпочна ништо во таа насока, а најмалку се нафати да реализира ваково нешто. Ниедно градско сообрание ниту власт немаше храброст да го направи ова, тврди Божиновски. Тој понатаму додава дека сево ова е направено легеартист и транспарентно.
- Инаку, јас лично години наназад заговарав да се заврши плоштадот. Иако директно не сум бил вклучен во проектот, не е далеку од она што јас сум го замислувал некогаш како изглед на плоштадот, изјави Божиновски за ВЕЧЕР.

Од Општината Центар велат дека во проектот за изгледот на објектите работеле тимови на реномирани стручни лица од областа на архиктетурата, со огромно значење и искуство. Целта и поентата покрај новиот имиџ на плоштадот е и урбана интеграција на на левиот и десниот брег на реката Вардар, кој ќе создаде услови за досегашниот горчлив проблем на просторот за големиот број државни институции.

ТРАЈКО ВЕЉАНОВСКИ
Ми се допаѓа идејното решение за Карев


Проектот за изгледот на главниот град во 2014 година и споменикот пред Собранието е на Општина Центар, а не на законодавниот дом, изјави вчера претседателот на Парламентот, Трајко Вељановски, при презентацијата на извештајот за работата во 2009 година. Првиот парламентарец не се противи на идејата за поставување на споменик на Никола Карев пред Собранието.
- Никола Карев е значајна личност во македонската историја. Мене ми се допаѓа идејното решение. Верувам дека и вам ви се допаѓа, вели Вељановски.

АНКЕТА

КАКО ВИ СЕ ДОПАЃА НОВОТО АРХИТЕКТОНСКО РЕШЕНИЕ
Спектакуларно!

Дека скопјани се воодушевени од визионерските најави на Владата како ќе изгледа метрополата во 2014, покажа и нашата минианкета што ја направивме со граѓани од различна возраст


Филип

Спектакуларно! Многу ми се допаѓа. Почна да наликува на античка Македонија на некои места, на пример, покрај Вардар. Вака е празно, неинвентивно без содржина и единствено добар е за организирани концерти. Она што се планира, е топ!

 

 Бранко Коцев

Убаво е кога се прави нешто ново, кога се гради. Кога слушнав дека ќе се обноват некои градби, како Офицерски дом, ми беше многу драго. Можеби младите ќе речат дека би можело да биде и во помодернистички стил, но тоа се веќе вкусови.

 Александар Костовски

Мислам дека просторот и вака е доста тесен, а и дека постоечката инфрастуктура не може да одговири на потребите на толку згради. Јас не сум од Скопје но, мислам дека на еден главен град му треба широк плоштад. Инаку, браво за спомениците.

 Елизабета Чакалиќ

Проектот ми се допадна многу, само пожелно е да не се брза со архитектурата. Да им се даде време на проектантите мудро да промислат. И за склуптурите сум за, бидејќи на тој начин ќе ја оживееме нашата историја, која е навистина пребогата.

 Трајанка Бакрачевска

Премногу е убаво, луксузно, навистина. Се плашам дали ќе се обвистини, дали ќе има средства за толкава инвестиција со оглед на економската состојба. Но, и за тоа има решение, можат да се најдат мецени кои ќе вложат во изградбата.


Статијата е прочитана 7517 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
Ace, 06.02.2010 13:14:09
HAHAHAHAHAHA BRAVO ZA USA! Neka mu napravat i na B.C. edna statua pa mozda nema da se protivi. Samo neka ja stavat vo Slatino posto uste samo tamu mu veruvaat lugeto.
06.02.2010 13:14 | (52) | Like
Читател, 06.02.2010 13:05:21
Како тоа мене никогаш не ме анкетирале за некој проект на власта, просто на човек навистина да му биде мака. И што туку сме запнале Европа, НАТО. Сега ќе ни ги донесат во Скопје па ќе си живееме многу убаво. Никој не ни треба, доволни сме си самите на себа. АЈДЕ НА ЗДРАВЈЕ СКОПЈЕ!
06.02.2010 13:05 | (37) | Like
do koga, 06.02.2010 12:46:59
Nikogas ne razbrav zosto refendum za imeto ne trebalo se dodeka ne ni kazaa deka identitetot da ti bide Plostadot.Drugo nisto vo odbrana nemozam da kazam bidejki sega ke se javi EU i ostanata boranija da ni doobjasni kako nie pak sme skrenale od patot.
06.02.2010 12:46 | (56) | Like
slikar, 06.02.2010 11:11:46
chudesno!konecno ke dobieme grad!
06.02.2010 11:11 | (50) | Like
Goce, 06.02.2010 10:48:31
Б.Ц.: Името може веднаш, онака бланко да се промени, но изгледот на Скопје мора на референдум!
06.02.2010 10:48 | (17) | Like
blaze, 06.02.2010 09:37:28
Se soglasuvam so USA , tie shto kradea a ne gradea neka gi vratat kradenite pari pa moze so niv da se izgradi ushte neshto vaka ubavo i da se razlici ushte nekoj drug Makedonski grad! Bravo na ovaa vlada ! sram za tie shto go manipuliraat narodot a nishto ne napravile dosega vo korist na Makedonija i narodot!
06.02.2010 09:37 | (25) | Like
Zoran, 06.02.2010 08:55:57
Napokon lik vo bezlicnosta.
06.02.2010 08:55 | (37) | Like
Goce nikoloski, 06.02.2010 08:33:38
Se obidov na A1 da dadam komentar za proektot kako i mnogu pati porano no za zal A1 samo pofalbi za crvenko prifajka koga ke se napisi kritika oti ne e vo red crvenko nema sansa da objavat epten sorovski nastroen medium me stramis velija sto si prilepcanec, inaku proektot e super se nadevam oti ke se ostvari, napred Makedonijo.
06.02.2010 08:33 | (26) | Like
T.N.Profi@gmail.com, 06.02.2010 04:41:50
Целата идеја е преубава . Предлагам матичното од парк да биде дел од градската куќа. Објектите на матичните служби се очајни. Цело Скопје се венчава во една неугледна барака во перк,непристојна за такви моменти, каде тешко е да се закаже термин. Венчавањето како свечен настан може да се извршува во овој репрезентативен простор.
06.02.2010 04:41 | (26) | Like
Александар, 06.02.2010 04:16:01
Ф А Н Т А С Т И Ч Н О !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Немам зборови, дај боже се да се изгради како што е замислено.
06.02.2010 04:16 | (29) | Like
Makedonec, 06.02.2010 04:07:45
Sekoja cest za ova! taka treba da izgleda edna metropola! Sramota i bruka za site sto se obiduvaat da go osporat ovoj proekt na bilo koj nacin, iskompleksirani i samobendisani marioneti!!! A sto se odnesuva do "sonot" za dzamija namesto crkva... MALKU UTRE!!! Da zivee Makedonija, gord sum sto sum Makedonec!!!!!!
06.02.2010 04:07 | (22) | Like
tiho brisbane australija, 06.02.2010 03:29:09
Pozdrav do site sto go sakaat svojot roden grad (SKOPJE) i cestitki so zelba ovoj proekt da se realizira, a ne da se politicki dramatizira. Ja pozdravuvam sekoja normalna inicijativa vo R. Makedonija,a na opozicijata i poracuvam da iskocat i da i posakaat na ovaa pametna vlada uspesi vo nivnite proekti i idei. Da ne ve potsetuvam deka sekoj normalen covek vo makedonija treba da ja saka svojata zemja,a ne da ja unazaduva. Kako mal primer ovde vo preubavata Australija potocno vo Brisbane-Queensland se gradat vo centarot na gradot tolku mnogu prekrasni proekti(mostovi,visokokatnici parkovi )i mnogu drugi ubavi proekti i toa na narodot i opozicijata ne im smeta. So golema i ne skriena radost se podrzuvaat tie proekti,sto mene licno mi e cudno zosto kaj nas e obratno. Pozdrav od Australija ve saka Tiho.
06.02.2010 03:29 | (22) | Like
nekoj, 06.02.2010 01:24:47
odlicen poekt daj i nie da zalicime na grad na metropola
06.02.2010 01:24 | (25) | Like
usa, 05.02.2010 23:51:18
Jas mislam da mu postavite i eden spomenik na g-din B.C. za da ne zbori mnogu inaku bravo sekoja cest za proektot
05.02.2010 23:51 | (30) | Like
Anita Kavadarci, 05.02.2010 23:46:17
Mnogu e ubavo ona shto ke se gradi vo centarot na Skopje.Samo dali ce bideme zdravi i zivi ,dodeka se izgradi se ova shto e planirano.A shto stana i so ovie kulite,dali i tie ke se gradat.Koga ke zapocnat so gradbata da postavat privremeni WCea.Rabotnicite da ne pravat belji.
05.02.2010 23:46 | (41) | Like
Mirjana, 05.02.2010 23:08:30
prekrasno i za sekakva pofalba ,redno e i makedonija da ima svoja metropola ,da imame so sto da se gordeeme
05.02.2010 23:08 | (39) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
Насловна
 
 

Снег на Водно
Блесок 10
 
Марфи
Никогаш немаш време да направиш нешто како што треба, но секогаш имаш време истото да го направиш од почеток.