четврток, 03 април 2008  ::  Бр. 13768
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
 
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан Црна хроника Култура Life Style Спорт Stars Свет Од почеток Видео


ВРЕМЕТО ДРАСТИчНО БРЗО ПОМИНА, ГРЦИЈА ОСТАНА НА СТАВОТ ЗА ВЕТО?


Влеговме во мртва трка!


Грција е дојдена во Букурешт за Вето по секоја цена. Грчката делегација дури воопшто нема никаква комуникација со нашата. Тие не прифаќаат ниедно од понудените решенија за името. Ниту оние на медијаторот Метју Нимиц, ниту американските предлози


Со сите сили и средства кои му се на располагање, американскиот претседател Џорџ Буш притиска да влеземе во НАТО. На трансатлантскиот форум, тој изјави дека на овој самит ќе биде донесена историска одлука за проширување на Алијансата со 3 нови земји - Македонија, Хрватска и Албанија.
- САД силно го поддржуваат приемот на трите земји во НАТО. Сите земји од Балтичкото до Црното Море мора да имаат иста шанса. Овде во Букурешт ќе го прошириме кругот на слобода и безбедност на НАТО, истакна претседателот на САД Џорџ Буш.

Но Грција е дојдена во Букурешт за Вето по секоја цена. Грчката делегација дури воопшто нема никаква комуникација со нашата. Тие не прифаќаат ниедно од понудените решенија за името. Ниту оние на медијаторот Метју Нимиц, ниту американските предлози. Дојдени се овде за да стават вето, па потоа, по смената во американската администрација, која очекуваат дека ќе биде прогрчка, да ги продолжат разговорите за името. Овој став на Грција го потврдуваат сите присутни делегации и лидери, што се очекува да биде официјализирано денеска, на североатланскиот совет, доколку се разбира, Буш не направи чудо, кое сите го очекуваме од него.

Премиерот на Грција, Костас Караманлис испратил писмо до шефовите на НАТО, во кои што пишува дека ставот на Грција кон Македонија за членство во Алијансата останува ист. Грција продолжува да притиска и да упатува пораки, дека ако Македонија не го смени името, на Самитот нема да добие покана за членство во НАТО.
- Позицијата е јасна, времето драматично истекува, изјави за ВЕЧЕР портпаролот на грчкото МНР, Јоргос Кумуцакос.

Дипломатската војна сега е сведена на билатерални средби и долги телефонски разговори со лобирање. На сите страни. Грците се обидуваат да ги преубедат и нашите традиционални партнери како Турција, да се повлече од одлуката за ВЕТО за сите, ако Грција го стопира влезот во Македонија. Дипломатски извори за ВЕЧЕР наведуваат дека Турција останува на ставот: или сите или ниедна кандидатка во НАТО, што всушност е и америнаксиот став за проширувањето, дефинирано како петти стратешки принцип на североатланската алијанса. Воедно, и на сите легитимации на членовите на делегациите, на посебно место е наведено дека Република Турција ја признава Република Македонија под уставното име.

Што ако има ВЕТО?
Доколку Грција стави вето, нас не ослободува од обврската да ги продолжиме преговорите под капата на ОН, по што ќе ни се отвори патот за барање прием под уставното име. Таа ќе ги загрози и темелите на Алијансата, која по кратка постапка ќе мора да се редефинира, или САД ќе си изберат друштво кое работи на партнерски принцип, што не се случај со сите земји членки на Алијансата. Затоа, на барање на Буш, претседателот Црвенковски и Премиерот Груевски, веднаш по Самитот, без разлика дали добиваме покана или не, одат на средба со американскиот претседател, со албанскиот Бамир Топи и хрватскиот Стипе Месиќ во Хрватска. Ова е последен Самит на НАТО, на кој присуствува како Претседател на САД.

И Шефер се труди да седнеме до него!
- Сакам вашата земја да биде во НАТО. Сметам дека сите три држави од Јадранската група треба да влезат во Алијансата и на тоа работам, се трудам тоа да се случи. Ова го изјави генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер во одговорот на прашањето македонскиот пратеник Влатко Ѓорчев, дали може да стори нешто да се спречи најавеното грчко вето за Македонија.

- Направете нешто добро во преостанатите 15 часа за да го спречите грчкото вето. Македонија не е членка на НАТО иако четири отсто од нашите сили се во мировни операции. Грција е членка на Алијансата, а има само 0,1 отсто од своите сили во мировните операции, апелираше Ѓорчев. Според Шефер, грчко-македонскиот спор за името е комплексно прашање.

- Тоа не е прашање на НАТО и за него не треба да се обвинува Алијансата. Не можам директно да влијаам, можам само индиректно, а времето истекува. Нема да се откажам. Без сомнение ќе разговараме за ова важно прашање кое е во надлежност на ОН и на медијаторот Метју Нимиц, рече генералниот секретар на Алијансата.
Неговиот портпарол, на брифинг, беше уверен дека постигнувањата на сите земји ќе бидат вреднувани индивидуално, а не групно. На прашањето за името, Џејмс Апатурај рече дека НАТО ја нема главната улога.

- Тоа е прашање кое треба да го решат двете страни, а не НАТО. Се надевам дека денеска сите три земји ќе седат до Генералниот секретар на Алијансата, на свечениот собир, изјави Апатурај. На грчките новинари тој им порача дека НАТО не е базиран на ВЕТО, туку на консензус.

Ангелика Бер: Санкции за Грција ако стави вето
Грција на крајот нема да стави вето, бидејќи станува збор за егзистенцијални безбедносни интереси во регионот, вели европратеничката од редовите на Зелените, Ангелика Беер во интервју за Дојче Веле. Доколку тоа сепак се случи сметам дека треба отворено да дискутираме за санкции против Грција. Најдоцна на самитот во Стразбур и Келн наредната година, кога го славиме и 60-тиот јубилеј од основањето на НАТО, мора да се случи приемот на трите земји од Балканот. А Грција најдоцна тогаш ќе мора да сфати дека не смее да внесува раздор во ваков безбедносен сојуз поттикната од свои национални и националистички интереси, вели европратеничката.

Кушнер и Рупел: НАТО е иднината на Македонија
Охрбарени сме од малиот прогрес направен во последните неколку денови за прашањето за името и искрено се надеваме дека има заеднички прифатливи опции со кои ќе се овозможи ПЈРМ да се приклучи во НАТО, се вели во писмото на словенечкиот и францускиот шеф на дипломатијата, Димитриј Рупел и Бернар Кушнер. Според нив НАТО е иднината на земјата и нејзините граѓани, а со тоа ќе се овозможи и регионот да биде постабилен.

Специјален известувач од Букурешт,
ИВОНА Талевска
Фото: Ѓ.Личовски

АНКЕТА
Ќе добиеме ли покана за НАТО?

Македонците оптимисти дека деновиве Македонија ќе добие покана за членство во НАТО Алијансата. По никоја цена не прифаќаат промена на името, а ниту пак ги оправдуваат протестите за името.


Тони Смилјаноски од Кичево
Верувам дека на Самитот во Букурешт ќе добиеме покана за влез во НАТО, но сепак ќе имаме проблеми со Грција. Но, во никој случај не смееме да попуштиме и да го смениме името заради влез во Алијансата. Протестите за името кои што се организираат се оправдани меѓутоа организаторот не е правиот човек кој што треба да ги организира тие протести. Бенефиции од влезот во НАТО ќе имаме многу, ќе имаме безбедносна гаранција, влез на странски инвестиции.


Слободан Делчевски - Скопје
Јас сум оптимист дека ќе добиеме покана за влез во НАТО. Мислам ќе се најде компромис со Грција и ќе влеземе во Алијансата под уставното име.. Мислам дека Грците ќе попуштат по налетот на големите сили. Најголема бенефиција од влезот во НАТО ќе биде тоа што Америка и Европа ќе гарантираат за безбедноста на Македонија. Тука е многу често било жариште на непријатни случувања, но со влез во НАТО ќе се зацрвсти и односот на другите држави кон Македонија. А протестите кои што се организираат за името воопшто не ги оправдувам бидејќи само се провоцираат Грците. И без тие протести имаме многу проблеми, тоа не се прави така. Младата генерација повеќе да води сметка за однесувањето што е гарант за нивна и безбедност, но и иднина.


Марјан Јуловски - Скопје
Во принцип сум оптимист и во НАТО ќе влеземе. Но, ќе влеземе со БЈРМ и после сите 26 држави ќе ни го признаат името Република Македонија. Името по никоја цена не смее да се смени, 26 земји се на наша страна и ако нашите попуштат ќе погрешат. Прво ќе влеземе под БЈРМ, а после сите тие држави ќе направат да се прифати името Република Македонија. Многу бенифиции ќе имаме од влезот во Алијансата и безбедност и ќе има вработување, а потоа Владата на Груевски ќе владее уште најмалку осум години. А протестите за името се само непотребна провокација.


Виолета Трајанова - Скопје
Посакувам да добиеме покана за членство во НАТО Алијансата, но името не смееме да го смениме. Не сакам ниту референдум ниту промена на име, ниту ништо. Зошто би го направиле тоа. Македонија сме со векови и Македонија треба да останеме. Не знам какви бенефеции ќе имаме, но сигурна сум дека ќе има. Протести може да има, но да бидат мирни без насилства и кршење. Нека се даде на знаење дека имаме свои име кое сакаме да го зачуваме.

(Б.З.)Статијата е прочитана 9450 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
Bojan, 03.04.2008 14:50:31
Super rece Milosevski "NIE KE OSTANEME REPUBLIKA MAKEDONIA" i treba da gi povleceme site vojnici od Nato.A isto taka i golem apel do site ne odete na letuvanje vo grcija i isto taka ne kupuvajte od VERO pa ke vidime kako ke se odvivaat rabotite.
03.04.2008 14:50 | (24) | Like
tetovo, 03.04.2008 14:13:29
ma kakvo menuvajne na imeto za sto se borevme mie u tetovo uvde da go mejnavame imeto...ne ni treba nato da se zatvora granicite i da se stavi vizen rezim na grcija...i pak ce bideme ijaki i bez nato.....pozdrav
03.04.2008 14:13 | (15) | Like
elence, 03.04.2008 14:12:25
abe kakvo nato ne ni treba ni nato ni ey ubavo ni e vka hhahahaah sto mislat grcit ke manipuliraat so tolkav narod e ne moze!!!!taka da si znaat a politicka kriza kakv politicka kriza be luge gruevski za premier dozivotnooo!!!!!so 20 mandati!!!toa e nasata gordost!ne ni treba nato sami sme najsilni ako ne ne sakaat sto tolku gi molime?aj cao tamu neka si ja imaat samo grcija!!!i neka si brkaat rabota ke i se priklucime na rusija ona barem ne saka!!!a za makedoncite pak neka odat vo zemja koja ne ne priznava i neka go polnat nejziniot buzet glupo makedonce toa ti e!!!!!
03.04.2008 14:12 | (14) | Like
makedonka, 03.04.2008 13:57:28
bravo za novinarite!!!!!!!
03.04.2008 13:57 | (20) | Like
anelia, 03.04.2008 13:43:34
treba sega i Makedonija da im postavi vizen rezim na Grcia,da im postavi strogi zakoni na grckite firmi vo Makedonija.........pa milo za drago...
03.04.2008 13:43 | (21) | Like
Leon, 03.04.2008 13:39:52
Sega Grcite neka si prakaat vojnici vo Irak i Avganistan. Kolku poveke prakaat tolku podobro.
03.04.2008 13:39 | (13) | Like
m, 03.04.2008 13:36:03
treba da zatvorime granica so grcite da nema vleguvanje na tie gubrinja vo makedonija niti pa nie makedoncite da odime u grcka da zatvorime se sto e grcko i nikakov kontak so niv.toa se odvraten narod eve primer baba moja rodena e tamu imaat i kuka i rodbina ne smeat da zborat nadvor svoj jazik i koga sakase babami da vadi pasos sto i rekoa da smeni ime naravno babami ne se slozi.ma daj te nasata vlada toa treba se da zatvori sto e grcko i ambasadata grcka da ja snema od nasata zemja pa da vidime od kade bi pominuvale da idat vo druga zemja na balkanot.SMRT ZA GRCITE TOA E MOE MOTO
03.04.2008 13:36 | (23) | Like
Zoran, 03.04.2008 12:47:38
Bojkot da pokazeme deka i nie narodot imame vlijanie - Imate ziro smetka vo Stopanska - smeneteja imame izbor vo drugi banki - Pretplatnik ste na Kosmofon imate druga ocpija-> TM-VIP - smenete gi - VERO - Imame TINEX I SP i dr. , ne im vleguvajte vo Dukan na VERO - Rafinerija - da se pametni nasite da dozvolat sloboden uvoz na nafteni derivati - Grcija shoping - tie ne dojdoja za praznicite nie kako pleva kaj niv , kupuvajte makdeonski artikli
03.04.2008 12:47 | (16) | Like
kukastiot krst, 03.04.2008 12:41:33
so ovoj kukashkiot krst 100% e zagarantirano veto vo nato pa i vo evropska zaednica i toa ZA ZAL za podolg period,eeeej od takvite kukusti glavi MAEDONIJA odi vo ziv pesok.
03.04.2008 12:41 | (14) | Like
od strumica, 03.04.2008 12:30:18
sto vi e bre makedonci.sto ve gledam interesni na sto se nadevate.svrtete se i videte po kolku vraboteni imate od familija i zaprasete se sto ovaa makedonija napravila za vas.kako prvo pola makedonija imaat bugarski pasosi kako vtoro sekoj den se pokacuvaat ceni na se.i ljubco georgievski na vremeto se pravese golem patriota pa na krajot izleze deka e pisen bugarin.xaxaxaxaxaxaxaxa sto ve gledam smesni.ama se e od vas skopjani na vas treba da vi se stavi veto ligavi stvorenia.aj tamu gledajte si vie na vasata strana i granica gledajte si ja srbija i albanija ljigusi skopski
03.04.2008 12:30 | (17) | Like
zagrizhen, 03.04.2008 11:59:21
nema da davam nikakov komentar, bidejki ednostavno, od pred nekolku minuti, veke nisto ne e jasno za drzavava. Na citatelot koj napisal "Makedonija dobiva pokana za NATO!!!! (03.04.2008 09:45:38) makedonija denes ke dobie pokana za NATO. za zal na site prodadeni dusi koi gi ima mnogu vo drzavava... nema potreba egejcite da se otkazat od zemjistata zatoa sto tie se nivni i ke si gi dobijat... samo sakam od utre site koi bea za promena na imeto, za otkazuvanje od zemjistata za ulizuvanje na grcija da navednat glava i da ne ja ispravuvaat uste dolgo- dodeka ne naucat deka vo recnikot postoi zbor- DOSTOINSTVO" ke mu soopstam deka pred nekolku minuti delegacijata na Makedonija go napusti Samitot, vo znak na revolt za Grckoto Veto. Pokana za clenstvo vo NATO, dobija samo Hrvatska i Albanija. Gospodine, ete NATO, sega e proslost za Makedonija. Kazi mi sto ponatamu sega?
03.04.2008 11:59 | (15) | Like
Gord Makedonec, 03.04.2008 11:49:12
Sega luge Makedocni, sega cekajte do vnatre napadi na nasta zeMja Makedonija. Sega komunjarite=SDMS'-ovcite veke gi trljaat racete i pravat zavera kako da dojdat na vlast. Istitie tie komunisti predvodeni od "drugarot na tito" Kiro Gligorov i negoviot pulen Branko (sega predsedatel-neizbran ama vladee) ni go nametnaa ovoj problem prekrstuvajki ne protiv voljata nasa i protiv Makeodnija vo FYROM. Sto da kazam, sto moze da se ocekuva od AntiHristi i bezboznici. Neka ne se osmeluvaat da ne podcenuvaat i da mislat deka ke mozat neizbrani pak da vladeat i da ni nosat uste zlo. NIE MAKEDONCITE sme strplivi ama za vas komunjari nema veke razbiranje...dosta bese EDNA E MAKEDONIJA!
03.04.2008 11:49 | (16) | Like
Vane.Sr., 03.04.2008 11:45:37
Samo taka so skapani grci sto celo vreme ne ponizuva-neli velat trkaloto se vrti ama sepak ne i se lutam ne se krivi oni tolku im e pametot!! Podrska do site nasi vo bukarest
03.04.2008 11:45 | (19) | Like
macedon, 03.04.2008 11:45:27
navistina cestitki za premierot Gruevski i do site Makedonci sto celo vreme se samo za edno ,imeto, nesto najsveto za nas, a za grcite, vi blagodarime sto sekogas ni mislite dobro, a nie sega morame ednas zasekogas da gi ponizuvame na ist nacin kako sto tie toa go pravat.Na krajot Gospodi prosti im tie ne znaat sto pravat! GOSPOD BOG JA CUVA MAKEDONIJA ZA MNOGU GODINI MAKEDONCI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
03.04.2008 11:45 | (15) | Like
Makedonec, 03.04.2008 11:40:51
Prokled da bide ic sreka da ne vide toj samo sto ke pomisli da go menuva mojeto nacionalno ime Makedonija.....!!!! Shovenistickite Grci /smrdat od 2 metra koga se potaat zmijite gi jadaat veke ke treba da si plataat na nasiot miren i dreven makedonski narod za 2pati genocit praveno vrz nasiot narod, pa ke treba da im go vrataat imotot na nasite makedonci begalci vo Amerika,kanada,avstralija,tashkent,turcija,i nasekade po svetot.
03.04.2008 11:40 | (22) | Like
Daniela, 03.04.2008 11:39:33
MAKEDONIJA i samo MAKEDONIJA,puknete grci od maka.
03.04.2008 11:39 | (21) | Like
ana, 03.04.2008 11:39:26
abe so se zamara narodov ama nikoj ne im e kriv pak neka odat ova zenishtava neka pazarat vo Solun, koga se glupi ko kuskii. Neka pak kupuvaat grcki proizvodi, nikoj ne im e kriv neka im go polnat dzebot . A be glup narod sme nikoj ne ni e kriv. BOJKOT ZA SE GRCKO
03.04.2008 11:39 | (24) | Like
Dimitar Hristov Bitola, 03.04.2008 11:28:53
Pocnav da veruvam deka ni Amerika nitu pak cel svet nisto ne im moze.
03.04.2008 11:28 | (22) | Like
kostovska marija, 03.04.2008 10:40:04
panormalno deka sme razocarani,zasto ocekuvavme da vlezeme vo alijansata,no.....sepak e dobro sto za prvpat vo istorijata pokazavme stav za rabotite sto ni se bitni,i dokazavme deka ne sme kameleon koj se menuva kako sto sakaat nadvor.pa nie sme narod,so minato i istorija pre dsite drugi.aaalllllllooooooooooo?koj ima pravo da ni dava nas predlozi da izbereme koe od tie imenca bi go prifatile.kako da ni pravat usluga,ili da n etreba da im vracime blagorarnica za uslugata?SRAMOTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
03.04.2008 10:40 | (19) | Like
Македонец, 03.04.2008 10:38:16
Во НАТО влегуваме 100% а името со ТАКА наречената грчка држава пак ќе остане проблем голем за атињаните!!!United Macedonia
03.04.2008 10:38 | (15) | Like
SREBRE, 03.04.2008 10:30:46
namesto nie da ne popustame za niedna varijanta no sto koga sme nacija bez nacionalna svest bi rekol narod-ovci,uste ne sme vlegle a Nato veca saka da ni go promeni imeto t.e. ubistvo na edna nacija a nie sme potrcale kako ovci,mi se gnasi.
03.04.2008 10:30 | (18) | Like
Lidija, 03.04.2008 10:26:15
Abe Makedonci be...osvestese se,nemojte da se igrate so sila i drzava kako sto e Grcija!Nie Makedoncite treba da znaeme deka sme suti,a em sakame da se bodeme ..ama so sto??I sega site tuka mi se frlate i site ste jaki makedonci,jazicite vi se valkaat po zemlja i na kraj pak ke si go izlizete ona vaseto...plukanoto.KOga se pregovara so nekoja jaka zemlja kako so e grcija treba malku da si go svitkame opasot i da zastaneme vo cos(vprocem izgleda tamu ni e najubavo)i da se prilagoduvame,a ne da izvoljevame koga nemame nikakvi predispozicii za toa.Nekoga,ama nekogas koga mozebi i nie ke iame nekoja vlast u svetov,sto cisto sumnjam,togas treba da odime so podignati glavi.Ete ti go sega i Nato i sve...do kaj stignavme koga edna ALbanija...povtoruvam Albanija dobi pokana...Makedonci osvestete se i zabodete si ja glavata nekade dlaboko!!!!
03.04.2008 10:26 | (17) | Like
tebe, 03.04.2008 10:24:10
Kako sto pisuva vo eden komentar deka nie egeicite se pravime makedonci sakam da mu odgovoram na mene deka nie ne se pravime tuku NIE SME MAKEDONCI , a nas imotite posle tolku godini ne ni trebaat tuku nas ni treba MAKEDONIJA nasata drzava,a za tie sto se pravat vistinski makedonci i sekoj vikend se na soping vo grcija i sekoe leto tamu na odmor bi im poracal da prodolzat i ponatamu,zatoa vistinskite makedonci neka bojkotiraat se sto e grcko za ednas da svatat deka sme vistinski patrioti a ne lokal patrioti.grcite se proklet narod,sekogas ke bidat,i se vistinski gupci narodno kazano i nisto nemaat svoe i zatoa mislat deka se sto e tugo e nivno,na cigan koga ke mu dades prst saka cela raka.Nie se odamna se otkazavme od nasite imoti uste otkoga gi izbrkaa nasite roditeli od nivnata zemija i gi odelija od roditelite , ama vie "vistinskite makedonci" ne znam kako ke se otkazete od "vasata" grcija
03.04.2008 10:24 | (23) | Like
veles, 03.04.2008 10:05:32
kako moze vo ovaa makedonija da ima luge koi mozat da se sitat na ovaa situacija.igor shema koj cel zivot go imitira B.C vcera na majmizeren nacin pokaza kako ne treba da se odnesuva makedonec.na ova malo covece mozat da mu zavidat i najgolemite dusmani na makedonija.
03.04.2008 10:05 | (17) | Like
BT, 03.04.2008 10:05:19
Makedonija za sorabotka so sekogo, so Nato, so site evropski drzavi, na sekoj nacin. Poradi grckata zelba Makedonci da ne postojat ne treba samite da se izoliraat. Da se odi i na kratki patuvanja vo grcija, da se sirat poznanstva preku sto grcite, koi se zaplaseni od nivnata vlast i nacionalisticki istoricari, ke razbiraat deka nema sto da se plasat od Makedonci. Sve da funkcionira normalno, megjusebna pocit megju gragjani, sorabotka i pomos za zaedno da se gradi, podobra organizirana administracija, bliskost megju vlast i gragjani, aktivno ucestvo na gragjanite vo opstestvoto, a i ponatamosno neguvanje na Makedonskata kultura nasledena od nivnite predci. Grckata povrzanost so Makedonstvo od 1913 navamu ne mu dava pravo da bara otkazuvanje na Makedoncite od nivniot identitet. Veto vo Bukurest e loso za samata grcija, si go pokazuva vistinskoto lice, a Makedoncite treba na toa da pokazuvaat javno so prst, nasekade. Grcija ne im dava pravo na eden narod da postoi, da bidi toa sto e. Toa
03.04.2008 10:05 | (16) | Like
futurist, 03.04.2008 10:03:26
Ako analizirame za podolgo vreme sto ke se slucuva so ovaj region posle ovaa situacija mozam samo edno da konstatiram. Ako ma prv pogled izgledase deka Amerikancite se za nasa podrska za vlez vo NATO posle ova mozi da se vidi deka i ne bese golem pritisokot vrz Grcija a toa upatuva na edno deka i posle gostuvanjeto na Tupurkovski na MTV toj ne bese 100 % uveren za priemot na Makedonija vo NATO vo ovaa faza. Da zaklucime i posle ovie nastani vo izminatata polovina godina i posle cela ovaa politika sto se vodese za priemot na Makedonija vo NATO, po se izgleda deka ostanuva uste edna tocka od neresenoto Albansko prasanje no sega vo Grcija. Dali toa ke treba da se resi preku Makedonija ( se plasam da pomislam) ne znam no GOSPOD neka ni e na pomos. No izgleda deka Grcite padnaja vo Americkata stapica
03.04.2008 10:03 | (18) | Like
egeec od Karpos, 03.04.2008 09:56:44
Po sekoja cena mora da se vleze vo nato !!!
03.04.2008 09:56 | (13) | Like
Makedonija dobiva pokana za NATO!!!!, 03.04.2008 09:45:38
makedonija denes ke dobie pokana za NATO. za zal na site prodadeni dusi koi gi ima mnogu vo drzavava... nema potreba egejcite da se otkazat od zemjistata zatoa sto tie se nivni i ke si gi dobijat... samo sakam od utre site koi bea za promena na imeto, za otkazuvanje od zemjistata za ulizuvanje na grcija da navednat glava i da ne ja ispravuvaat uste dolgo- dodeka ne naucat deka vo recnikot postoi zbor- DOSTOINSTVO
03.04.2008 09:45 | (26) | Like
Dragan Vinicki, 03.04.2008 09:44:04
Edna poraka do prokletite grcki fasisti zapametete veke ednas Makedonsko ime nema da zagine i sekoj onoj sto od sega pa natamu ke krene raka ili usta protv Makedonija ili protiv makedoncite ke bide kaznet od gospod bog zatoa Grci ako prodolzite vaka ke ve snajde katastrofa prirodna od boga pustena kako predupreduvanje a ako prodolzite taka poleka ke bidete izbriseni od zemjinata topka imeto Grcija vi e od 19 vek zatoa ne ste nikoj i nisto sekoja cest za Sparta, Atina, Korind i uste nekoi grad drzavi no vie kako Grci ste vestacka stvorevina zapamtete gospod gleda i kaznuva...
03.04.2008 09:44 | (20) | Like
netka, 03.04.2008 09:33:09
zosto be i nasite ne izlegoa so ona sto go imame vo arhivata?edna slika imaa grcite i cel svet ja vide,a nie imame deset pati poveke dokazi za grckite nepravdi(nepravda e blag zbor) i nisto ne pokazavme.nema nato ama uteha neka ni e deka imeto ke ni ostane,a i sekade okolu nas e nato stebilnosta na balkanot e kolku -tolku garantirana.i bog neka ne cuva oti nikoj drug ne saka
03.04.2008 09:33 | (19) | Like
petar, 03.04.2008 09:30:58
e sega dremete so vasata gordost ostanavme nadvor od evropa moze da se bricime sega i da gledame kako se razviva edna albanija koja sto bese daleku pozadi nas pozdrav
03.04.2008 09:30 | (19) | Like
мами, 03.04.2008 09:16:23
Ете,и тоа бидна,не добивме покана за НАТО,па што?Животот продолжува понатаму,како ништо да не било.Ги исполнивме условите,значи за нешто сепак не бидува.Да продолжиме сите да си го живееме животот,а Владата сега да се сврти малку кон подобрувања во економијата.Единствено ми е жал што го сменивме знамето и се одрековме од многу нешта.Но затоа сега сите понатамошни одлуки,се надевам,ќе ги носиме порелаксирано и без брзање,со ладни глави.Во секој случај,името на оваа држава е Македонија и така треба и да остане.
03.04.2008 09:16 | (23) | Like
jovan, 03.04.2008 09:10:26
Ovaa parija Poker ke ja dobieme nie. Kako i da vrtime Grcija gubi, a onoj koj gubi normalno e da e vo panika. Onoj koj e vo panika iskazuva najgolemi zakani.
03.04.2008 09:10 | (19) | Like
makedonce, 03.04.2008 09:08:41
grcija ke moli za pomos od makedonija samo pocekajte uste 10 godini maksimum koga ke e pritisnat albancite i turcite vo nivnata samo ednonacionalna drzava grcija ke se raspadene mnogu pobrzo ne go yugoslavija za sto e vestacka tvorevina na tugi teritorii..
03.04.2008 09:08 | (21) | Like
pozdrav za b-str, 03.04.2008 09:08:25
i na kraj nekoj razmisluva zdravo i pametno.!!!! gledam pocnala logikata da funkionira. ovde se gleda koj e vo vasa strana i koj i e naj dobar komsija. samo Albanija i albanskiot narod kade i da e e na vasa strana i ako vie ne ste bile na nivna strana?! pa ke dojde vreme i ke otvorite oci i ke razberet deka od grci bugari i srbi samo steta imate......
03.04.2008 09:08 | (24) | Like
линда басова, 03.04.2008 09:06:19
Ќе влеземе во НАТО и во ЕУ сега или подоцна. Но замислете еден широк Европски простор, без визи и пасоши. Па тоа е драги мои обединување на Македонија. Ни Србија, ни Бугарија, ни Албанија не ги избркаа македонците од своите домови. Еден ден егејците ќе имаат право врз своите имоти во Грција и тука е болката на Грција, ќе го враќа земеното. Предлагам промена на уставното име, и уставот бездруго-Обединета Република Македонија. И така ќе биде, а ние ќе бидеме сведоци на тоа.
03.04.2008 09:06 | (18) | Like
SRG, 03.04.2008 09:05:16
MMM AAAA KKKK EEEEEE DDDDDD OOO NNNNNNNNNNNIIIIIIIIIIIJJJJJJJJJJJJJJJJJAAAAAAAAAAAAAAA. Golemo e imeto, verbata uste pogolema vo makedonstinata. Nema promena na ime, po nikoja cena. Ostanuvame ona sto so vekovi sme bile. A prokletite grci neka kodosat i stavaat veto. Zosto??? Zosto se plasat, a plasenjeto e najgolemata bolest. Od sto?? Od iskrivuvanjeto na istorijata i od seto ona sto go pravele za da ne nema... E ke vidime. Godrost makedonska... ostanuvame REPUBLIKA MAKEDONIJA po sekoja cena. Bez otstapki.Mozeme i bez NATO i EU. Vprocem golem e ulogot za nesto sto ke go dobieme za vozvrat. Bidete gordi sto ste makedonci. Istorijata se povtoruva no ovojpat taa ke bide na nasa strana.....
03.04.2008 09:05 | (20) | Like
prilep 2008, 03.04.2008 08:54:10
Od Casule poglupav covek nemem videno, go navredi celiot Makedonski narod , demek neuk narod silna drzava, ako vratata ne mu e farbana nema da znae doma da si vleze. Makeonija bila i ce bide, vecno za vek i navek. Makedonija ce vleze vo NATO, SIGURNO.
03.04.2008 08:54 | (20) | Like
www, 03.04.2008 08:34:34
sega treba da napravat protest egejcite a ne samo da sedat i da cekaat
03.04.2008 08:34 | (14) | Like
rekanec, 03.04.2008 08:14:21
od ovie gubrina GRAGANI NA MAKEDONIA NE KUPUVAJTE NIVNI PROIZVODI ako treba i gladni ce sedeme a najgolemi krivci za ova se krivi nasive PRODADENI DUSI za licen profit im prodadoa dosta fabiki i druo neka si odat ne ni trebat takvi mockovci ko bea mazi neka se fatea so turcia za kipar ama neim drzet biznismeni grcki odetesi od makedonia SIKTER DA VE NEMA
03.04.2008 08:14 | (15) | Like
Mkaedonec, 03.04.2008 08:10:48
Jas sum makedonec TIKVAR. Koj za 1-maj ke odi vo Grcija za doma pazaruva od Vero i doma site imame Mobilni od Cosmofon. Zasluzzuvam Grceto da mi go pravi ova sho mi go pravi, a jas zasluzzuvam da ischeznam oti se odensuvam kako bez mozok
03.04.2008 08:10 | (20) | Like
BORIS(Vineam), 03.04.2008 08:02:28
PROPAST na svetot -sigurno ako ne dobieme pokana, so ke pravi nato bez NAS
03.04.2008 08:02 | (24) | Like
GP50, 03.04.2008 07:45:42
Navalete gordi Makedonci na odmor kaj grcite vo grckite kafani na grcka muzika igrajte i proslavuvajte praznici tamu. Tie ke ni zarivaat noz vo imeto na dobrite odnosi, a lesinari okolunas polno. Sramota za grckata "demokratija" Za genocid nikogas nee kasno da se podnese tuzba . Za krsenje na megunarodni dogovori isto taka na sud . Samo nasava vlada dli ima m... da go napravi toa.
03.04.2008 07:45 | (18) | Like
Aleksandar, 03.04.2008 07:42:05
Makedonija e opasna samata za sebe,ako sme silni od vnatre lesno ke se sprotistavime na nadvoresnite zakani. No nasiot vistinski problem se Albancite,bidejki tie sakaat da ziveat tuka,no ne sakaat ova parce mesto da bide Makedonija i toa ne pravi mnogu ranlivi. Tuka se sekako i dnevno-vesnicarskite politicarcinja koi povece licat na skarani sosedki. Grcite znaat sto i napravija na Makedonija i na Makedoncite, zatoa se plasat od naseto postoenje.Mora da bideme mudri,no i silini i nepokoleblivi. Za Makedonija so Gospod napred! Da zivee Makedonija
03.04.2008 07:42 | (19) | Like
ilmija, 03.04.2008 07:35:17
grcija e naj fasisticka drzava vo evropa.vo grcija nema niedno malcinstvo osven grci.zarem svetov ne go gleda toa.edna mala atina pravi tolku problemi za nisto za da ne se doznae nejzinoto minato kako grad drzava.
03.04.2008 07:35 | (17) | Like
jas, 03.04.2008 07:34:55
grcite go proturkaa svoeto veto.nema NATO za MAKEDONIJA.neka im e.sega se na red nasite politicari da gi vratat nasite vojnici od Irak i Afganistan.pa ako e Grcija tolku vazen i znacaem faktor vo NATO neka go popolni mestoto na masite vojnici,ako voopsto mozat da se sporeduvaat nasite i nivnite vojnici.
03.04.2008 07:34 | (19) | Like
profesor, 03.04.2008 07:19:22
Premnogu sme dobri so grcistava,so gubre bidi gubre.Sto se zamarate so tie gnasi.
03.04.2008 07:19 | (21) | Like
tino ohrid, 03.04.2008 07:02:46
Pa i na kraj cim Grueski i vladata uspeaja da go donesat standardot spremen za Nato,bez nicija pomos,nema sto da se sekirame za idninata.Ima vladata mozok i kapacitet da se krevame uste pogore i bez Nato.Ama eden apel do Skopjanite:-\Nemojte nasite pari da gi frlate vo grcija,pokazete troshka gordost.
03.04.2008 07:02 | (22) | Like
Kosara, 03.04.2008 06:48:37
Ajde site vo Solun na shoping! So inaet shto si postignavme? Godini ja gledavme slamkata vo tugoto oko,a drvoto vo nasheto?Eden veli da gi izvadime starite karti.Aman,nemojte,nema da se na nasha strana.
03.04.2008 06:48 | (21) | Like
Ole - Skopje, 03.04.2008 05:10:27
Bez razlika na sve jas seuste TVRDAM deka ke vlezeme vo NATO. NE, ne se nadevam tuku SUM SIGURNA vo toa.
03.04.2008 05:10 | (14) | Like
Ksantika, 03.04.2008 04:52:43
Dragi moi Makedonci.. Nema potreba od panika,podobro VETO otkolku da vlezeme so drugo ime vo NATO, ke go preziveeme i ova, nasite predci preziveale daleku polosi raboti od ova ama ostanale Makedonci i ja socuvale Makedonija sto znaci i nie po nikakva cena nema da go smenime imeto na nasata Makedonija.Gledajte ja i pozitivnata strana od seto ova sto se slucuva..Pa ova se poveke ne osvestuva i dokazuva koi sme i kolku cinime i od kakva zemja poteknuvame...TREBA DA SE GORDEEME..BLAGOSLOVENI SME OD BOGA . Samo hrabro i ponosno i nikako menjanje na naseto sveto ime. Da Zivee Edna i Edinstvena Makedonija !!!
03.04.2008 04:52 | (17) | Like
Od Kicevo, 03.04.2008 04:38:21
E,sega podolu vidi go lavu sto veli sogradjanecov nas,vistina kako sto velese ti kolku izgleda primitivno nacionalizmot,Zajazi vie imeto ke go smenite ama ke bide docna,toj kosinkur kaj stara majkamu e i toj e ovde vo Makedonija, navistina glupo.Ja vcera i poradi toa bev pod imeto leto,a toa e moeto ime i sum gorda sto ne vlegova vo nato trebese da go dadat imeto Makedonija,a jas e sakam Makedonija poveke od se na svetot, sekoj sto bil stranstvo znae kolku si ja saka zemjata.Da zivee Makedonija,a toj neka odi celik malo,ili kako se vikaat naselbite.Obe onolku ne e nacionalist Alija nasiot,toj bese za nato,neli izjavi,i so djaferi se iskara Ahmedi mu rece kako nemalo makedonci,a toa so slavo makedonci mu bese namesteno vo tv. vo albanija,ne bese taka kazano...Aj cao
03.04.2008 04:38 | (21) | Like
Baba, 03.04.2008 04:29:43
Cuvstvoto deka si MAKEDONEC e posilno od sve!!!!!
03.04.2008 04:29 | (18) | Like
deniz, 03.04.2008 04:09:24
ke bide mnogu kasno nie koga ke razberem politikata a nasite politicari mnogu bogati a narodfot uste posiromasen za smetka na lazen heroizam a imeto pak ke smenime no kasno poradi nasite politicari ke sme vo ist kosh so serbija posledni togas
03.04.2008 04:09 | (25) | Like
MKD, 03.04.2008 03:52:00
Prvo do mene,prijatel nemoj da treskas gluposti ako imas nesto tvoe otkazi se a ne gi masiraj drugite Nikakvo otkazuvanje od naseto Ustavno imeAko ne ne primat vo Nato poradi protivenjeto na grcite,bidejki nema VETO vo nato tuku konsenzus, toa e mnogu dobro bidejki so toa prestanuva tnr.privremena spogodba i vo OON moze da se promeni privremenoto ime FYROMakedonija vo Republika Makedonija so seto ova grcite ni pravat GOLEMA usluga no seto toa treba VEDNAS nasite diplomati da go sprovedat vo delo pa veke narednata godina vo Germanija na proslavata na formiranjeto na Nato da do bieme pokana pod naseto ustavno ime Republika Makedonija .Da zivee Republika Makedonija NIKAKVO popustanje na Pritisocite
03.04.2008 03:52 | (19) | Like
Ivan, 03.04.2008 03:44:32
Veto prijatele,vo pravo si 100%!Ovie se stvarno KUCESKO PLEME!
03.04.2008 03:44 | (19) | Like
kontra "mene", 03.04.2008 03:38:16
Vo nikoj slucaj ova ocekuvano grcko ne nema da go "namali" brojot na Makedoncite vo MK. Istrajnosta, pravicnosta i vistinata nikoj nemoze da gi odzeme. Na grcija i bugarija stabilna makedonska drzava im e kako trn vo oko. Trnjata se poznati po otpornosta na klimatskite (politickite) promeni. Na onoj sto se potpisal kako "mene" vo vrska so egejcite da se otkazat od imotite mu preporacuvam da se otkaze od majka si, bez razlika na koja nacija ili vera pripadja. Ova mu go poracuva makedonec od Vardarska Mk.
03.04.2008 03:38 | (18) | Like
GOCE MINOVSKI OD DEBAR, 03.04.2008 03:32:56
ako bide i oficijalno stavane veto na MAKEDONIJA togas predlagam pod hitno da ni se vrati prvoto makedonsko zname so 16 kraci i da si ostaneme cisto REPUBLIKA MAKEDONIJA bez nikakvi pridavki. {NE SE DAVAME}
03.04.2008 03:32 | (17) | Like
dosta bese, 03.04.2008 03:30:11
Mrzam se grcko!!!! Doprva ja ceka raspad Imperija Grcija, pomina vremeto na imperii, porobuvaci i asimilatori.PREDLOG MAKEDONCI i ALBANCI i TURCI vo Grcija OBEDINETE SE ZA SLOBODA!!!! DIGNETE GLAS DA SE ZNAE DEKA POSTOITE I SVETOT DA VE VIDI!!!!
03.04.2008 03:30 | (14) | Like
niko, 03.04.2008 03:17:42
Ni odgovara VETO, prvo sto pravime znameto nazad FIROM nema spomenik na Aleksandar na plostad i voen sojuz so Turska taka sto ke bideme neformalna clenka i na NATO.
03.04.2008 03:17 | (20) | Like
Vasil, 03.04.2008 03:02:47
So Atinskoto veto treba BOJKOT na se sto e Atinsko "grcko" vo Makedonija Bojkot na Stopanska Banka..ili druga Atinska banka Bojkot na Vero prodavnicite Bojkot na Skopsko pivo Bojkot na patuvanje vo Atina "grcija" Bojkot na site drugi atinski firmi koi postojat vo Makedonija
03.04.2008 03:02 | (20) | Like
balo, 03.04.2008 02:45:42
bus edistveiot spas na Republika Makedonija i ako ne pomogne bus ne mora i vo nato
03.04.2008 02:45 | (21) | Like
C.V, 03.04.2008 02:41:53
Aj sega, egejcite bile krivi za se...Ne im e do zemjata sto treba da ja vrakjaat na egejcite tuku se e zaradi teritorijata sto ja ukradoa pred 95 god. Vaka ke bide so nas se dodeka se obvinuvame megju sebe, makedonci so makedonci.Grcite se edinstveni vo svojot stav, koga citam kako sekoj si pisuva sto ke mu tekne, jasno mi e deka nie definitivno ne sme.
03.04.2008 02:41 | (29) | Like
Gorjan, 03.04.2008 02:41:44
Ako, Ako! Pak da im odat zenite nasi za osmi mart so 80 avtobusi i da im gi polnat dzebovite. Pa cje ni stavat veto. Tie sakaat da ne nema i zatoa nema zosto so niv da se razgovara posle ova. Site pregovori treba da se prekinat.
03.04.2008 02:41 | (20) | Like
goranmk, 03.04.2008 02:34:46
Ja ne znam sto tolku nervozi...pa nie ne sme od vcera...makedonskiot narod ima dlaboki koreni vo coveckata istorija, zarem sega od eden "neuspeh" ako voopsto moze taka da se narece ke izgubime sila!? Ne! Samo gordo i dostoinsveno! Za razlika od nasite juzzni sosedi nie nosime kvalitetni geni i imame cista krv. Ima i Gospod, koj ne cuval do sega, ke ne cuva i ponatamu! Samo zdravje Makedonci kade i da ste! P.S. Pri sila nema pravdina, ama i silata e relativna rabota...i nad pop(Karamanlis) ima vladika(Bush)!!
03.04.2008 02:34 | (16) | Like
www.jas.com, 03.04.2008 02:30:48
Gi citam komentarite i navistina se cudam vo logikata na nasite luge mnogu be brate imame pesimisticki i negativen pogled na zivotot....Zivotot odi ponatamu mene licno moeto ime mi e povazno od sto misli Grcija .. vreme e Makedonija da se povlece od sekakvi razgovori okolu imeto i da go postavi ovoj problem pred ONN vreme e da se pocne bojkot na site Grcki proizvodi i firmi (povlecete gi parite od Stopanska Banka ne kupuvajte od Skopska pivara Zatvorete go USJE ne odete na soping vo Solun ne podnesuvajte baranje za vizi totalen bojkot koga Grcite ke doagaat vo Bitola Gevgelija Skopje ignorirajte gi i brkajte gi od dukanite Ne kupuvajte vo VERO itn... Ja povikuvam Makedonskata vlada (tuku mislam i na Gruevski i Sekerinska i C rvenkovski) da vednas gi prekinat pregovorite i da si gi gledame nasite interesi (bez bad filling kon Anglija Amerika Kanada Holandija Turcija)...ne ke bide loso da se isprati i edna blagodarnost do ovie drzavi i da se potencira deka Makedonija si ja zavrsi svojata
03.04.2008 02:30 | (16) | Like
IGOR .I T N, 03.04.2008 02:20:57
jas mislam ako Grcija stavi veto treba da si odat od Makedonija ada ja zatvorat ambasadata a nie granicata sprema niv ida nemame nikakov kontakt ili da ne gi pustame na nieden granicen premin da vleguvaat na nasata MAKEDONSKAAAAAAAAAA TARITORIA
03.04.2008 02:20 | (26) | Like
Konstantin,Kocani, 03.04.2008 02:11:19
Golemite ribi gi jadat onie pomalite,toa site go znaeme. No koj e ovde pomaliot?Ako gragjanite na "Bivsata osmanliska i makedonska teritorija Grcija" imaa barem malku od ona "aleksandrovskoto",sto tolku sakaat da go prisvojuvaat,ke bea svesni deka Aleksandar e golem (ili veliki),tokmu poradi toa sto trgnal vo pohod za pomiruvanje,za splotuvanje na narodite,vo isto vreme koga Kinezite,vo strav od Mongolite,go gradele nivniot zid.Kineskiot zid e golem,no "makedonskiot" e uste pogolem.Da bese gocevata Banica,barem tolku grcka,kolku sto e sega makedonska,ke bea svesni deka svetot e pole za kulturen natprevar pomegu narodite. Iskreno,ne ocekuvav poinakov ishod.Svesen sum deka ke ima obidi za otkradnuvanje na znajznacajnite niski od naseto kulturno i istorisko nasledstvo od strana na onie sto sakaat da si gi popolnat prazninite vo svoite nacionalni mozaici.Ednostavno,izbrani sme da bideme tie sto so maka ke moraat da go cuvaat ona sto go imaat,i sto uste potesko,ke doagaat do ona sto treba
03.04.2008 02:11 | (22) | Like
George, 03.04.2008 02:06:32
Doprva Grcite ce vidat shoto gi cheka od George W. Bush! Go ponizija i nego i Macedonia no ima debelo da paltat. Trust me! Pozdrav od USA. Proud to be an American/Macedonian
03.04.2008 02:06 | (25) | Like
kriptolog, 03.04.2008 01:56:21
Go smenivme imeto (FYROM), znameto, pa posle toa pocnavme da prodavame fabriki (Cementarnica USJE, Zito Luks i.t.n.), pa na leten odmor vo Grcija, na shopping, duri i za 8-mi Mart nasive zeni otidoa vo Solun a grkinkite gi odlozija posetite na Ohrid...eden kup pogresni potezi od mak strana. Ne se tolku krivi tie, kolku sto sme nie. Samo strogo so niv, kako Turcija sto im udira korpi. Nema poveke pregovori, razgovori, spogodbi...nisto. Jas posleden pat vo Grcija bev 90 godina i ne ni planiram da odam.
03.04.2008 01:56 | (21) | Like
cz, 03.04.2008 01:47:19
so nasite sosedi grci ne nie nikoj nemoze da izleze na kraj vidovme deka ni amerive ne gi pokoleba .Pa barem nesto da zememe za primer od niv da ne dozvolime smena na naseto ustavno ime MAKEDONIA . Vidovme deka ne ne zemat vo NATO koj moj togas sega da popustame nasata ostapka ke vodi kon naredna i naredna ostapka a za vozvrat sekogas nova i nova ucena barane za naredna promena na nesto sto tie go smetat za zagrozuvanje na nivnata stabilnost .Pa od nas ke modelirat drzava po nivna merka samo da sigi zadovolat svoite frustraci.
03.04.2008 01:47 | (16) | Like
mene, 03.04.2008 01:47:03
vie egejcite so se praite mn makedonci sea treba da iskocite i da se pokazete deka ste makedonci.Otkazete se od site tie zemjista so gi imate u grcija zaso grcija se plasi od vas mn zemja ke treba da vi vraka a ne se plasi od imeto bas i e gajle na nea kako ke se vikame nego celiot problem e so vas.zatoa bidete makedonci do kraj i potpisete deka se otkazuvate od se so imate tamu pa da vidite kako odma ke trgne rabotata na podobro
03.04.2008 01:47 | (20) | Like
Надежта последна умира..., 03.04.2008 01:41:39
Македонски народе, ветото од страна на Грците е наша победа а не пораз. Ние како држава си ги исполнивме сите обврски, докажавме дека можеме а нивното вето ке се врати како бумеранг. Светот конечно виде до каде оди таа Грчка глупавост, затоа и велам дека победивме, тие нас вето, а ние нив со разум. Како и да е, Грците ја добија оваа битка ама со многу загуби, но “војната“ се уште трае. Затоа, не губете надеж, туку погледнете ја вистината во очи и јасно ке е дека од Букурешт ке се вратиме како победници а не како поразени, целта е погодена. Дури една Албанија застана зад нас со нивната изјава иако зависеше и таа од Грчкото ДА. Во секој случај, ПОБЕДИВМЕ.
03.04.2008 01:41 | (18) | Like
Mane, 03.04.2008 01:40:51
E sega znaete sto , Sega treab da si gi povleceme site vosjki od nato da gi zatvorime site grcki kompanii, I nasive ako se pametni a veruvam deka se neka ja napravat drzavata eden vid Svajcaria po d toa mislam slobodni ekonomski zoni turizam i zemjodeli nisto drugo ! A ako vidam grcka kola ili nekoj grk mu onadiv takvoto.
03.04.2008 01:40 | (15) | Like
Alex, 03.04.2008 01:38:32
Sepak mislam deka Turcija i SAD se klucot za nase vleguvanje vo NATO
03.04.2008 01:38 | (23) | Like
fm, 03.04.2008 01:34:22
luge nie gubime...ovi nasive poöiticari ne gi biva ni vlasta ni opoziciata. Analizirajte so neutralno oko od nadvor ke sfatete...Dajte samo obrazovanie nisto drugo...
03.04.2008 01:34 | (17) | Like
Darko, 03.04.2008 01:27:28
Pokanata vo alijansata e ocigledna, i mislam oti za nea nema mesto za diskusija...Samo treba svesni da ja docekame i da gi ostavime na strana nacionalnite problemi..Pozdrav Makedonijo!
03.04.2008 01:27 | (24) | Like
b-str., 03.04.2008 01:27:00
Osvestetese Makedonci:grcite ni stavija veto,a vie pak odete na odmor i soping vo grcija i ostavajteim evra tamo,bojkotirajtegi i nivnite proizvodi kako sto i jas go pravam toa vece 1 god,svestetese deka sakaat bsamo da ja podelat drzavava so niovnite sojuznici srbija i bugarija,ova leto definitivno odime na more vo A lbanija,samo od niv nemame steta...
03.04.2008 01:27 | (20) | Like
Мир, 03.04.2008 01:08:28
Невлегувањето во НАТО е одлично за нас. Дали опцијата воен сојуз со Руската федерација е негативна за Македонија? Дали некој мисли дека таквиот сојуз не ни ја гарантира безбедноста? Кога една држава е во НАТО и доколку е нападната од надвор тоа е објава на војна кон НАТО, но не мора да значи доколку две земји членки на НАТО завојуваат меѓу себе нешто како Турција и Грција околу Кипар. Од друга страна при воен сојуз со Руската федерација, доколку не нападне некој од надвор тоа е објава на војна кон сујузник на Русија. Ако пак имаме внатрешен конфликт, според статутот на НАТО сами го решаваме, нормално со посредство на НАТО. Видовме на чива страна беше НАТО 2001, а чии беа хеликоптерите и авионите кои експресно ги доби Македонија. Очигледно она што највеќе не плаши, а тоа е внатрешен конфликт со ваквиот воен сојуз не само што може да го спречиме туку и успешно да се справиме. За жал на огромен дел од Македонците како чавки да им го пијат мозокот постојано повторуваќи едно исто НАТО, НАТО
03.04.2008 01:08 | (22) | Like
maja chicago, 03.04.2008 01:05:20
Ciganarijo grcka! ne mozete da pominete bez kazna... gleda Gospod.... ne mozete vie cel svet da go vlecete za nos! Ne mozeta da posvoite pola istorija! Gjubrinja! Mozete da stavite veto.. ali ne mozete da unistite narod! MAKEDONKA SUM!!! Ne Skopjanka, MAKEDONKA SUM! slusnete me, gjubrinja!!!! MAKEDONKA SUM! Isto kako tie na koi im zabranuvate da go zborat majciniot jazik doma! Makedonka sum kako zemjata sto ja UKRADOVTE!!! GJUBRINJA!!!!!!!
03.04.2008 01:05 | (23) | Like
Tito, 03.04.2008 01:01:52
Prozor nocas mora pasti!
03.04.2008 01:01 | (17) | Like
ohrida trajkoska, 03.04.2008 01:01:46
jas sum makedonec egej vistina makedonija nasata sloboda mir na tatkovinata na svetot mir VISTINATA BOG E BOG BOG ISUS XRISTOS.DA SIVEEEEE MAKEDONIA.SLOBODA MIR BOG NA SVETOT MIR BOG ISUS XRISTOS.DA SIVEEE MAKEDONIA
03.04.2008 01:01 | (19) | Like
tina, 03.04.2008 00:57:43
iako mozebi e predocna za bilo kakvi komentari,sepak iskreno posakuvam da vlezeme vo nato so gordokrenata glava kako Republika Makedonija,iako ova sto go posakuvam realno e nevozmozno.i koklu i da sme gordi i velime deka NATO ne ni e bitno sepak vlezot vo NATO e mnogu znacaen za nasata drzava,sekako ako sakame da postoime i ponatamu kako zemja!!!!zatoa stegam palci i posakuvam utre site da slavime!!!!!
03.04.2008 00:57 | (20) | Like
gogo-pp, 03.04.2008 00:47:08
c c c c more so ke bese EGINA kaj popusta egejec ama Bus od nasa strana e IMETO NIKAKO MENUVAJNE!!!!
03.04.2008 00:47 | (18) | Like
aaron, 03.04.2008 00:38:07
Sekako deka ce dobiema pokana za clenstvo vo Nato. Po 10...20...30...50...godini...
03.04.2008 00:38 | (21) | Like
Zajazi, 03.04.2008 00:35:30
Vie imeto ke go smenite ali ke bide mnogu docna .......
03.04.2008 00:35 | (20) | Like
makedonec, 03.04.2008 00:07:34
e nisto nemalo od 25-te členki na nato edna sama protiv site pobedi
03.04.2008 00:07 | (23) | Like
Makedonec, 03.04.2008 00:07:09
Narode Makedonski svesti se ne spi ti...vreme e da se svestime!! Zarem ne gledame deka Grcite, celo vreme igraat "fina" , "dobronamerna" i "dobrososedska" politika a koga dojde vreme da se odlucuva, ne samo sto ne prifakjaat nisto, nego ne ni komuniciraat. Zarem ima li pogolemo ponizuvanje od toa? Duri si pomisluvam ako neka stavat veto, samo kje treba Makedoncite kako nikogas dosega da se organiziraat, da se otvorat site istoriski geografski karti, pa dobro da se zaprasa svetot koj od kogo istorija i nacija. E pa batinja moi nisto nema bez zrtvi, dali finansiski, zivotni..pa se sega toa, na dobar test sme, vo pravo vreme!
03.04.2008 00:07 | (16) | Like
ajdeee, 03.04.2008 00:03:40
veto ?!?!?!?!?! OK ideme ponatamu... ke preziveeme
03.04.2008 00:03 | (21) | Like
paul l petrovski, 02.04.2008 23:55:15
po nikoj uslov za drugo ime
02.04.2008 23:55 | (22) | Like
Miroslava, 02.04.2008 23:55:06
I pred 20 vekovi bila Makedonija na celo so ALEKSANDAR MAKEDONSKI i ke ostani i pomataka kako Republika Makedonija koja ke im ja predademe na nasite idni pokolenija da ja cuvaat nasata tatkovina Republika Makedonija. Mojot dedo vo 1905 god bil na pecalba vo Amwrika i rabotel so grci i kako makedonci gledale golema maka od grcite i koga se vratil nazad vo svojata rodna zemja na baba mi i majkami mu velel:edasi mugo majceto grcko neznajte kakov proklet narod se. Makedonci drzetego stavot na REPUBLIKA MAKEDONIJA i ne popustajte koga togas ke si sednat na zadnikot,samo nie treba da svatime i da prestanime da mu odime na soping i na odmor pa togas ke vidite kako ke omeknat. So edna molba prema vas novinarite da ne si igrate so svojot narod uste lugeto nego videle salam vesnikot i nego site procitale i odme pogresen kod velite.Jas sum sigurno prvata sto pisuvam na ovaa tema komentar.Vi blagodaram.
02.04.2008 23:55 | (18) | Like
Makedonka, 02.04.2008 23:54:24
Dali znaete, deka Grcija voopsto i ja nema ratifikuvano spogodbata od 1995 godina so koja se narekovme BJRM ?! Koja FARSA !!!!
02.04.2008 23:54 | (13) | Like
LOTUS, 02.04.2008 23:54:07
E PA NA ZDRAVJE VETOTO......ZA ZAL....no comment
02.04.2008 23:54 | (21) | Like
mp, 02.04.2008 23:53:36
Sto sega? Da se prekrstime po zelba na nasite juzni kumovi ili i ponatamu bez NATO?! Ma, ne treba poveke da se pregovara za imeto, da ne dozvolime poveke da ne ucenuva Grcija, so imeto nema da se pazarime!! Dosta be veke se ponizuvame... ako ne im cinime kako makedonci neka i ne nema vo NATO! Vojskata da se povlece, pa ako im trebame, prvo priem pod ustavnoto ime pa ponatamu moze da pratime vojska... a na Grcija ke i dojde krajot so ovaa nasilnicka politika, vetoto za nas e i veto i za nea, vremeto ke pokaze! .... ajde sega site na odmor vo Grcija... Makedonijo, svesti se!!!!
02.04.2008 23:53 | (20) | Like
kire, 02.04.2008 23:48:57
otdovme so nadez i verba a ke se vratime kako noevi so glava zabiena vo pesok
02.04.2008 23:48 | (18) | Like
Bitushanec, 02.04.2008 23:48:08
Imame uste malku vreme. Mora da napravime kompromis so Grcija, za dobroto na Makedonija, za dobroto na nasite deca
02.04.2008 23:48 | (20) | Like
bobo torio, 02.04.2008 23:44:16
M oletese na boga M olitva za spas na makedonija MMMMMM ilostiv boze ako postois na ovoj svet smili se za nas M ozes samo ti nikoj drug da nija vratis nasata idenita M ilostiv boze samo uste na ova parce zemja sekoj te slavi M akedonija te povikuva smilise ednas za sekogas da ostane barem ova parce od nasata i tvoja sveta zemja Makedonija,so vekovi si so nas i ke ostanes ,prokolni gi onie koi ubavat ugnetuvatdai dai ni go naseto dostoinstvo da bideme Makedonci kako od vekovi sto sme bile,verni hristijani i vernici na tebe ,utre so tvojat pomos i krstot M neka ni donese sreka barem dasme makedoci za sekogas a ne nekoi trugi amin
02.04.2008 23:44 | (17) | Like
ilir, 02.04.2008 23:42:25
kolku sto se gleda na site vesti , za zal NEMA NATO , radi Grcite !! A vie prodavajte se na Grcite , i kupuvajte se od niv . Blagodaram.
02.04.2008 23:42 | (19) | Like
rock and roll, 02.04.2008 23:38:17
za bakojani 3x8 casa dnevno.se znae sto.
02.04.2008 23:38 | (19) | Like
Cist Makedonec, 02.04.2008 23:33:16
Kletite i najprokletite kucinja mislam grci, stavija VETO. E pa makedonce Corba. Sega sto ponatamo ?Ajde SKOPJANI NA SHOPPING vo Solun. Ostaveto po nekoe evro na cie gnasnite kleti arapi. Da bog dade ni eden klet grk da ne ostane. POZDRAV I da zivee MAKEDONIJA !!!!
02.04.2008 23:33 | (17) | Like
goran has, 02.04.2008 23:31:45
ovie grcive ne unistija,od sekogas toa go pravele i ce go pravat,resenieto za soniv e radikalizam,vidodme lani kako lesno gorese cela grcija,gospod gi kazni,ili nekoj drug!
02.04.2008 23:31 | (20) | Like
KOJ BILO, 02.04.2008 23:26:00
pa normalno --sami si e naprajvme ovaa kasa,so vlegovme uopste vo pregovori so tie slepci,sega covek treeba da e mudar, i strpliv, nisto pojke--zatoa bez panika narode makedonski, sve ke si dojde na svoe mesto--nekoj od ozgora gleda mnogu pojke so se desava zad tie zatvoreni vrati i pratit sve, zatoa verba vo nego--pozdrav-
02.04.2008 23:26 | (17) | Like
Slem, 02.04.2008 23:25:55
Ova e golema neizvesnost za makedonskite gragani.Iskreno ne saka nikoj da razmisluva za veto iako bi bilo realnost.Dokolku ovaa realnost se ostvari,definitivno pregovorite vo ON treba da se prekinat,i da se pobara od istite priznavanje pod ustavno ime,da ne se lazeme deka nekogas bi se postignalo nekakov dogovor.Vo sekoj slucaj Bog ja cuva Makedonija,a narodot da veruva vo nea.
02.04.2008 23:25 | (22) | Like
cano, 02.04.2008 23:24:24
Eve go rezultatot od postojanoto popustanje. Makedonija, kako sto e poznato, smeni zname i ustav za da i se udvara na Grcija, pa za vozvrat dobi veto. Se nadevam deka makedonskite politicari sega nema da se skrijat i ke pokazat HRABROST da recat DOVOLNO BESE PONIZUVANJE! Samo so hrabri i mudri odluki se postignuva rezultat, a i prijateli, a ne so ponizuvanje.
02.04.2008 23:24 | (23) | Like
suzana, 02.04.2008 23:17:18
lesno e da si kriticar , a tesko Samokriticar............. Ubavo zborat zavisi od dvete zemji Grcijai Makedonija Za niv sankcii za nas patriotska izolacija Do den deneska sekoj makedonec kuka nema pari nema pari, blazi si na onie sto izbegaa nadvor ovde se kreposuva i bla bla .......
02.04.2008 23:17 | (20) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
Насловна
Photofinish

 

m
Што и да си направил, тоа е она што не си го планирал.
 
Гола вистина
 

Снег на Водно
Блесок 10