понеделник, 08 јуни 2009  ::  Бр. 14119
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
 
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан Црна хроника Култура Life Style Спорт Stars Свет Фељтон Репортажа Од почеток Видео


Понеделнички

Швалери

Ова го пишувам со попуст. Во чест на Хенри Милер, новинар и писатаел, кој умрел на денешен ден. Еден од најголемите швалери за кој јас знам. Почнал во Бруклин, како разнесувач на пошта. Од Њу Јорк се сели за Париз, потоа во Грција... и пак, назад, во Њу Јорк. Да не се заборави, бил голем новинар, и писател.
Се женел пет пати. Првата книга ја напишал со поминати четириесет години. И за таа, прва книга, му платила славна жена. Французинката Анаис Нин.
Малку има луѓе во нашава работа на кои им завидувам. Хенри Милер е еден од тие малкумина. Со повеќенаменски дар од Бога, безобразен, дрчен и расположен. Пишувал за хумор, секс и атеизам. Салонските лигуши кои никој не ги памти, за кои пишувал, и на кои им ги ебел и девојките и љубовниците, со завист го критикувале дека е дрска, безобразна битанга со прљав јазик.

Поживел долго, скоро деведесет години, за кое време напишал четириесет книги. И доживеал да го гледаат како жива легенда.
Имало швалери подоста за кои се памтат. Претежно измислени, се разбира. Швалерските приказни се како рибарските, ако никој не знае како да не било. Ако не се претера - и не е приказна.
Најпосле, кој ќе провери?
Во Македонија, во која баењето и законски е дозволено, приказните за швалерајот се нешто помеѓу фолклор и домашна задача. Таа опседнатост е до таму отидена, што и Грци ќе се пишеме ако треба - откако во резултатите на Дурекс, пет години по ред, тие се меѓу петте најебачи на планетава.

Нас не нема во резултатите. Ние ебеме надвор од конкуренција.
Во историите на големите народи многу се внимавало да има швалерски легенди. Евреите нацијата ја створиле на швалерај. Внукот на Абрахам, Јаков наречен Израел, имал дванаесет синови но, и со жената - и со слугинките.
Ништо покусо не се ни нашите. Случајно или не, десна рака на Исус му била Марија Магдалена, собрана од куплерај дирекно на апостолска обука. Евенгелието по Филип пишува дека Исус ја сакал Марија Магдалена повеќе од другите ученици...
И не е точно дека спиел со неа. Око не му трепнало цела ноќ...
После следат легендите за Казанова, попот Распутин, Индусот Мумтаз Махал со Кама сутра, Едвард Осми, Диего Ривера, Роман Полански, Хју Хефнер... да ставам три точки на набројувањето, гарант сум заборавил некого. А може секој да се допише и себе :-)
Сите големи, познати швалери, се во основа творци: биле писатели, владетели, уметници, филозофи, новинари... духовити и умни луѓе. Иначе, одработување по единица мерка, без претходните дарби како основа, е чист мануелен труд.

Берлускони, упркос на големиот вложен труд, и маркетиншка поддршка на истиот, сепак не е на списокот на големите швалери. За таа малата, Ноеми Летицијаи, на полумртов би му се дигнал.
Сексот од позиција на политичар, платен од државни пари, ретко кого импресионира. А е во опозиција, кога живее и ебе од свои пари, Берлускони го нема нигде. А дојде до власт, него му тргнуе... не бе брат. Ни на Кенеди не им успеа тоа, а не на тебе.
Во нашата историја, ако се изземе Тито како индириктен историски фактор кај нас, ние немаме некои познати швалери. Тоа, повеќе е оставено за потреби на сегашноста.
Во минатото сме се гордееле со комити, што пљачкале патници по друмови, со неуспешни студенти, запамтени како бомбаши на француски банки, партизани кои помеѓу два секса издавале декрети за забрана на јавното спомнување на сексот, што оставило трауматични последици до ден денес: а спомнеш секс у весник, попаѓаа пола неокомунисти, од Бендевска па се понатаму...
А нема голем народ, без големи швалери. Заради големите швалери и Французите, Америте, Русите... а особено Италијаните, станале големи народи.
Па Цезар, и Марко Антоние, во време на најголемата римска слава, оделе до Египет за секс со Клеопатра.

Патем, кога ќе се дигне толкава војска, со сите коњи и бродови, ќе се случат и пар војни, за да се наплати трошокот за патот... И, така, Рим станал голем. Заради сексот.
Кај нас секс имало, ама швалерите доаѓале од страна.
Ебеле, и си оделе.

ПС. На еден млад, учен човек, за кој има иднина, деновиве му се случува закана за угледот и интегритетот на името. Името му е Жидас Даскаловски, докторски школуван политиколог.
Имено, Жидас деновиве сака да биде поголем Албанец и од Косоварите. Го брани Сејдиу што не дошол во Скопје, и ги правда Косоварите кои ни се закануваат. Ако се налутат, пишува Жидас Даскаловски, ќе немало да го користат Солун за пристаниште, и да патуваат преку Македонија, туку за пристаниште ќе го користеле Драч! ( При ова се иззема хериониот и оружјето од Косово, н.з.)

Ау. Цел се тресам од страв.
Прво, тезата е економски неписмена и лаичка, неуптреблива дури и за пропаганда. Затоа, нема ни да биде полемизирана.
Пријатељу, доволно, секако за сопствени финансиски интереси, го бранат Косово смрадови како Фрче, Сашо Орданоски, Геровски Геро... ние немаме кој да не брани нас. А ни требаат такви.
Кој го ебе Косово.
Кој и да сме, сите ние сме овде, и за ова овде ќе се тепаме со било кого. Може вам ќе ви падне некоја пара од Приштина за да им се даде поддршка, ама на нас ни праќаат бомби. Не секс-бомби.
Млад си. Батали приштински шеми. Ако си маж, биди швалер.

Статијата е прочитана 13399 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
Diplomat od MNR, 08.06.2009 12:46:10
Kako sto ednash kaza Akademik Igor Janev: Barnko e intelektualno i profesionalno eden od najslabite polu-pismeni politichari vo RM. Toj e chovek bez elementarna kutura i pismenost . Bez doblest i sovest. Teshko na Makedonija so takov bezvezen chovek!
08.06.2009 12:46 | (37) | Like
gjoko bugarija, 08.06.2009 12:26:16
Do Revolt,i jas puknav od smeenje koga go prochitav komentarot na Vac. Vac,shampion si,mi go razveseli denot so komentarot.
08.06.2009 12:26 | (33) | Like
jovan, 08.06.2009 12:21:17
Otpocetok pomisliv deka Latas ti si na kokain!.Kako moze da zboruvas taka javno za seks vo Makedonija..Pa Makedonija e konzervativna pravoslavna drzava..Nie takvi raboti ne pravime..Ako mozat francuzite i amerite da go seksat celiot svet nie ne mozeme..Nie sme mirni..Nie samo dozvoluvame Kosovo I Grcija da ne ebe sekoj den vo mozak..Daj da otvorime agencija za svaleri vo Makedonija,dobra ideja ,a ?
08.06.2009 12:21 | (27) | Like
od DUREX se javuvame, 08.06.2009 12:16:34
da tocno gospoda,grcite se megu 5-te najgolemi ebaci na svetot,ama sve pederi i so mali kurinja!!! Iskazot mozeme da go argumentirame so mnoguborjni istrauvanja! inace latas r lud!!! od 'DUREX' :)))))))))))))
08.06.2009 12:16 | (29) | Like
Дарко, 08.06.2009 12:11:22
Пријатељу секоја чест за текстов :))))))
08.06.2009 12:11 | (30) | Like
zarko, 08.06.2009 11:35:33
se izvinuvam g-ne Latase,no da te prasam,na koja sekta i pripagas?
08.06.2009 11:35 | (42) | Like
Saso, 08.06.2009 10:41:49
Ebi se latas, te nejkam ic, ama celosno si vo pravo!
08.06.2009 10:41 | (27) | Like
lakiluko, 08.06.2009 10:31:05
Значи и Жидас станал платформерс... ц ц ц... Абе, го разбирам чо'ечето. Му трабаат пари... Знаеш како е во Скопје... Скупи кирии, скупи коли, скупи кафани, скупи... Па кога се нема паричка, а се има медиумски простор, зашто да не се искористи... Ама потоа, кога ќе загусти и него и Геро и Ѓубр... пардон и Ѓунер и Сашо и Гелевски, на клоци, па во во Приштина!!!
08.06.2009 10:31 | (36) | Like
los do koska, 08.06.2009 10:30:36
More Latas me zaborai u spisok da me stais aaaaaaa?????...........:-)))))))))))))))))))))))))))))
08.06.2009 10:30 | (30) | Like
zagrizen, 08.06.2009 10:13:28
Navistina Latas, koj ke ne brani nas!!!??? Vreme bese i za ova javno da se prasame. A, za ona so svalerite navistina se iznasmeav. Sekoj tuka moze da se prepoznae-od obicen vozac, intelekualec, novinar/ka, politicar i mnodgu dr.
08.06.2009 10:13 | (34) | Like
Igor, 08.06.2009 09:57:14
Za razlika od drugite barem si originalen.Malce si preteral so vulgarnosti,no ti barem otvoreno pisuvas.Kaj nas site glumat nekoja pristojnost i visoka kultura a poveketo se podlizurkovci i luge bez stav.
08.06.2009 09:57 | (48) | Like
albanec, 08.06.2009 09:44:18
kako ne ti esramota da pishuvash stalno protiv albancite,bilo kade da se,kako nemash mallku çoveçki(bidejqi nacionalen opshte nemash)poçit kon sogragjanite so koji zhiveesh vo edna drzhava(ili po tvoja zhelba kako na tvojot junak-Millosheviç bi gi isteral site).Osvesti se ednash g.Latase i barem mallku poçit kon edinstveniot narod koj ne go negira ni identitetot,ni kulturata ni istorijata na Makedonsata nacija.Iako znam deka nema da go objavish komentarot.
08.06.2009 09:44 | (49) | Like
Zorica, 08.06.2009 09:42:43
Da imaat malku Um ne ke si dozvolat seks so devojki pomali od nivnite deca.Neli onie mentalno retardiranite se seksualno pomokni zosto razumot i e poslab.Zatoa ne cudete se na Berluskoni i takvite kako nego.
08.06.2009 09:42 | (39) | Like
:), 08.06.2009 09:38:18
Makedoncite ne se spremni za vakvi tekstovi... ushte odat off topic od 2 zbora od onie partizanskite... "zabranetite" :))) (za caci)... Latas U R THE BEST!!!
08.06.2009 09:38 | (28) | Like
Крсте Мисирков, 08.06.2009 09:18:05
Не знам по коj пат пишувам дека Латас треба да престане да употребува србизми. прљав, упркос, Пријатељу - Вечер е наjчитан весник, колку лошо влиjание врши почитуваниот и како што се гледа од коментариве обожаваниот Латас на лингвистички неподкованите читатели. И обjавете го еднаш коментаров, доста ме игнориравте
08.06.2009 09:18 | (47) | Like
od mene, 08.06.2009 09:10:47
Латас е од оние луѓе кои некои многу го сакаат, а некои мноооогу го мразат- во секој случај никој не е рамнодушен! Јас едвај ја чекам понеделничката колумна- изгледа сум од оние што го сакаат. Ми се допаѓа дрскоста со која пишува (а дрскоста е одлика на храбрите) и тоа ми се свиѓа. Слично како Хенри Милер!!!
08.06.2009 09:10 | (39) | Like
apollo, 08.06.2009 09:03:20
"Во минатото сме се гордееле со комити, што пљачкале патници по друмови, со неуспешни студенти, запамтени како бомбаши на француски банки, партизани кои помеѓу два секса издавале декрети за забрана на јавното спомнување на сексот" - Латас абе ти нормален си??
08.06.2009 09:03 | (25) | Like
Casanova2, 08.06.2009 08:57:49
Interesno si ja pocnal kolumnava ama pak nacionalisticki si ja zavrsil . Gledam deka "vecer" pod tvoja komanda pomina vo glasnik za propagiranje na verska i nacionalna omraza . Paz zarem ne e, so site ovie napisi ovie dve nedeli protiv kosovo i albancite . Molam da se objavi ova zasto gledam deka moderatorite selektivno gi objavuvaat komentarite
08.06.2009 08:57 | (30) | Like
od mene, 08.06.2009 08:40:14
Kako iskusen i vreden novinar,vo ovoj slucaj i istrazuvac trebase da proveris kako stoime so svalerkite.I NIE nekogo zaebavame i dr.Dureks e za pocetnici i Grci ,a NIE veteranite vo seksot imame drugo nivo
08.06.2009 08:40 | (42) | Like
veko, 08.06.2009 08:08:14
ne veruvam
08.06.2009 08:08 | (47) | Like
od mene, 08.06.2009 06:56:39
latas care , dobro sto go odmori malku brane, a i stvarno se se vrti okolu sekskot, pa i politikata .
08.06.2009 06:56 | (41) | Like
egeec, 08.06.2009 06:31:48
Recnikot na Latas e katastrofalen,demek mangupski ........ mozes batka da upotrebis popristojni zborovi,vakov, kakov sto se prikazuvas i Frcko moze da ti pozavidi .....
08.06.2009 06:31 | (53) | Like
Alex, 08.06.2009 05:44:46
Site dushegriznici sto go napagjaat Latas-ne ni mora da gi citaat negovite komentari.Covekot samo vi ja prezentira realnosta so ponarodski zborovi-koi vprochem i nie gi upotrebuvame sekoj den.Se nekako si chinam deka najgolemite trubachi na moral-se najgolemite perveznici.Ako vi prechi faktot sto vo eden tekst se upotrebeni zborovite ebenje i seks-togas zemete i citajte go Aladin i volshebnata lamba ili Petar Pan-zasto izgleda ne ste dorasnati za eden zrel,sodrzinski tekst!Samo napred Latas!
08.06.2009 05:44 | (40) | Like
Delco, 08.06.2009 05:33:02
Jas bi sakal od vas, namesto za Zidas i site pogore spomnati svetski licnosti da napisete nesto za potekloto na glavnata skopska arena kade vo sabotata megdan se vodese pomegu Makedoncite i Vikinzite. Bi sakal vie kako novinar so iskustvo da objasnite za potekloto, od koj vek e i kolku vreme i luge se potroseni za iagradbata, na taka arhitektonsko zdanie. Ako imate podatoci i vi e poznato po koj osnov e isvaleruvano imeto. Za Henri Miler ima dovolno literatura koj saka da procita vo bibliotekite i knizarnicite. Ako si ......! Aj na zdravje!
08.06.2009 05:33 | (48) | Like
Boshko, 08.06.2009 03:46:04
Nemam protiv da se pishuva za sex i so vulgarni zborovi ama vo spisanija shto se nameneti za toa i samo za vozrastni.Zoshto urednikot na Vecher,ne znam koj e,dopushtil vakvi vulgarnosti vo ovoj vesnik,a do kolku e dozvoleno da se pishuva se i se shto togash se izvinuvam.
08.06.2009 03:46 | (39) | Like
citatel, 08.06.2009 03:22:37
mala zamerka, gi zaboravi site direktori i direktorcinja vo republikata koi se rasturija ebejki se po red vo svoite firmi...
08.06.2009 03:22 | (44) | Like
Goce, 08.06.2009 01:55:40
Sekoja cest za Latas, ednostavno imas stil Vo odnos ankettite na Durex, deka grcite se megu 5 najdobri ebaci, zosto nikoj ne komentira za nivniot partner. Imeno edno e da imas odnosi so sprotivniot pol, drugo e da imas odnosi so ist pol, zivotni, taka tie koristat poveke kondomi... Pozdrav i se najubavo
08.06.2009 01:55 | (35) | Like
caci, 08.06.2009 01:53:52
Dobar novinar si,ne ti trebaat vakvi kolumni so ebenje vo sekoja recenica.Iskreno na site ni ostana da se falime samo so dobar seks,za drugo veke nema so sto.Toj sto mnigu zboruva za ebenje,ostanuva na muabet,a jas mislev deka si od onie traj-praj.A zgoden si,steta.Po diskreten bidi,moze i ke fatis nesto na strana.
08.06.2009 01:53 | (49) | Like
almer, 08.06.2009 00:57:58
da legenda e latas, zs saka da ve skara i so kosovo i albanija, so drugite vise ste skarani... daj pomislete malce sto ke bide togas,zarem mislite vie deka mozete protiv site okolu vas i toa mnogu pojaki od edna strana imate 7 miljoni albanci, o druga 8 miljoni bugari, 11 grci a vie kutrite ni miljon i pol ve nema,pa ekonomski sankcii... ve molam ,ne se praam pameten ama sto e taka taka e za nase dobro ,znaci za vase i nase dobro.poz
08.06.2009 00:57 | (24) | Like
Револт, 08.06.2009 00:55:58
Ауууу, иако немам коментар за темава, Vac, дај бре, ако не знаеш како да пишуваш на кирилица, барем провери си го тоа што го пишуваш пред да го испратиш, се помочав од смеа! Ако не е тајна, кое одделение си?
08.06.2009 00:55 | (39) | Like
Macedon, 08.06.2009 00:37:01
Ne be..Latas e DRZAVA...bravo za se,bravo sa hrabrosta i iskraenosta.. :))
08.06.2009 00:37 | (35) | Like
vasa redovna citatelka, 08.06.2009 00:10:47
latas , epten mi se dopadna , mu blagodaram na Boga sto imame vakov novinar za 21 vek, CESTITKI , samo ti go mozes ova BRAVO, so zadovolstvo te citame site doma
08.06.2009 00:10 | (36) | Like
Vac, 07.06.2009 23:56:17
Go obozava Albanazov GeToAr. Pa da ne bese Kosovo, i da nemaa tolku nepropisno doseleni Albanci, i Makedonija i Srbija ke bea normalni drzavi, pobogati i po demokratski od Bugarija i Grcija barem, vo sekoj slucaj. Nema nikoj, ni na Balkanot, osven Albancite, koj familijarno svercuca driga, puka po site razlicni od sebe, i drzi oruzje doma nemsto kompjuter. Bravo za komnetarov.
07.06.2009 23:56 | (34) | Like
respect, 07.06.2009 23:47:39
Latas legendo ,neznam dali drug novinar bi se osudil da napise vakvo nesto ,za toa imas muda majstore ,mozat voda da ti nosat ,pozdrav
07.06.2009 23:47 | (47) | Like
petar od schweiz, 07.06.2009 23:41:15
koj e be toj zidas!!!!!
07.06.2009 23:41 | (42) | Like
Suzana, 07.06.2009 23:32:36
E ne zasluzuvas komentar, ne, nikako :)
07.06.2009 23:32 | (34) | Like
GeToAr, 07.06.2009 23:24:30
Da ne bese Kosovo, Makedonija nemase da znae sto e trgovski suficit. Niti e Makedonija Grcija, niti kosovarite se makedoncinja za da moze Ivanov taka da si igra so Sejdiu. A za Drac, efektite ke se vidat za 5-7 godini, koga kaj nas ni tranzit nikoj nema da projde!
07.06.2009 23:24 | (46) | Like
bb-str, 07.06.2009 23:19:45
Najnenormalen takanarecen novinar nema od ovog makedosrbinot ni samiot ne znae stoe dali e srbin ili makedonec,na kraj krajeva ne e nitu covek...
07.06.2009 23:19 | (44) | Like
BZ, 07.06.2009 23:17:21
tokmu taka ,i jas go slusav zidas NEUKIOT ,povazno mu e kosovo od MAKEDONIJA ,SITNA DUSA PRODADENA .
07.06.2009 23:17 | (34) | Like
Djimi, 07.06.2009 23:16:58
Auuuuuuuu latas legendo,abe svaka cast za poslednata recenica,se naogjam na 7.000 km od doma, ama ako treba i vo arhivata ke razlistuvam da gi citam tekstovite "ponedelnicki",samo napred prodolzi taka
07.06.2009 23:16 | (36) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
Насловна
 
Гола вистина

 

Снег на Водно
Блесок 10
 
марфи

Оние што молчат - се согласуваат.